Ухвала від 31.03.2016 по справі 461/9313/14а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2016 року м. Київ К/800/22133/15

К/800/21787/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача),

Кобилянського М.Г.,

Ліпського Д.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4 до Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради, треті особи: Львівська міська рада, Державно-комунальне підприємство «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького», Державний реєстратор Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Брик Олена Богданівна про визнання дій протиправними та скасування наказу,

за касаційними скаргами Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та Львівської міської ради на постанову Галицького районного суду м. Львова від 01 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року,

встановив:

У серпні 2014 року ОСОБА_4 пред'явив даний позов, в якому просив (з урахуванням уточнених позовних вимог) визнати протиправними дії посадових осіб Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо виконання ухвали Львівської міської ради від 05 липня 2007 року №994 «Про результати фінансово-господарської діяльності львівських комунальних підприємств за 2006 рік та планові показники на 2007 рік» в частині проведення процедури ліквідації Державно-комунального підприємства «Кінотеатр ім. Б Хмельницького» та скасувати наказ начальника Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 25 червня 2014 року №32-з «Про затвердження складу ліквідаційної комісії ДКП Кінотеатр ім. Б. Хмельницького».

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що ухвалою Львівської міської ради від 05 липня 2007 року №994 вирішено припинити шляхом ліквідації Державно-комунальне підприємство «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького» (далі - ДКП «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького», кінотеатр), однак визначення складу ліквідаційної комісії відбулось лише у червні 2014 року. Вказує, що формування складу ліквідаційної комісії є виключним повноваженням засновника кінотеатру - Львівської міської ради, а делегування таких повноважень іншому органу є протиправним.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 01 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року, позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії посадових осіб Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради щодо виконання Ухвали Львівської міської ради від 05.07.2007 року №994 «Про результати фінансово-господарської діяльності львівських комунальних підприємств за 2006 рік та планові показники на 2007 рік» в частині проведення процедури ліквідації ДКП «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького».

Скасовано наказ начальника Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради №32-з від 25 червня 2014 року «Про затвердження складу ліквідаційної комісії ДКП Кінотеатр ім. Б. Хмельницького».

У касаційних скаргах Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та Львівська міська рада, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просять скасувати судові рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. Касаційні скарги обґрунтовані тим, що Львівська міська рада як засновник кінотеатру має право наділяти підпорядковані їй виконавчі органи повноваженнями щодо управління комунальним майном. Зазначають, що до спірних правовідносин слід застосовувати положення статті 60 Господарського кодексу України, чинної на момент прийняття ухвали № 994 від 05 липня 2007 року, яка передбачала можливість покладення повноважень з ліквідації суб'єкта господарювання на представника власника суб'єкта господарювання. Вказують, що скасувавши оскаржуваний наказ, суди обмежили право Львівської міської ради як засновника кінотеатру розпоряджатись своїм майном.

У запереченнях на касаційні скарги ОСОБА_4 просить залишити судові рішення без змін, а касаційні скарги без задоволення.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню.

Судами встановлено, що ухвалою Львівської міської ради від 05 липня 2007 року № 994 «Про результати фінансово-господарської діяльності львівських комунальних підприємств за 2006 рік та планові показники на 2007 рік» вирішено припинити шляхом ліквідації діяльність львівських комунальних підприємств, зазначених в додатку 2, у якому серед інших підприємств, що підлягають ліквідації, визначено Державно-комунальне підприємство «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького».

Наказом Управління культури і туризму Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 02 лютого 2009 року № 16-к на посаду директора Державно-комунального підприємства «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького» призначено ОСОБА_4

25 червня 2014 року Управлінням комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради прийнято наказ №32-з «Про затвердження складу ліквідаційної комісії ДКП Кінотеатр ім. Б. Хмельницького», яким: затверджено склад ліквідаційної комісії кінотеатру згідно з додатком; зобов'язано комісію у вставленому порядку здійснити заходи щодо припинення ДКП «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького» в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»; встановлено, що строк для заяв вимог кредиторам становить два місяці з дня публікації повідомлення про рішення щодо припинення діяльності ДКП «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького».

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 26 червня 2014 року до реєстру внесено відомості про перебування ДКП-«Кінотеатр ім. Б.Хмельницького» в стані припинення на підставі рішення засновника та призначення головою комісії з припинення ОСОБА_6.

Листом від 04 липня 2014 року № 2603-вих-243 Управління культури Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повідомило позивача, що у зв'язку з прийняттям Львівською міською радою рішення про ліквідацію ДКП «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького» та створенням ліквідаційної комісії, посада директора підлягає скороченню. Після закінчення двохмісячного терміну він підлягає звільненню з роботи на підставі пункту 1 частини 1 статті 40 Кодексу законів про працю України.

У листі від 16 липня 2014 року № 2603-229 Управління культури Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради повідомило позивача, що рішення щодо ліквідації кінотеатру прийнято Львівською міською радою на підставі статті 60 Господарського кодексу України та згідно з ухвалою від 05 липня 2007 року № 994. Склад ліквідаційної комісії кінотеатру затверджено наказом Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради від 25 червня 2014 року №32-з. Головою ліквідаційної комісії вжиті заходи для реєстрації припинення ДКП «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького».

Задовольняючи позовні вимоги, суди виходили з того, що в ухвалі Львівської міської ради № 994 від 05 липня 2007 року відсутні дані про склад ліквідаційної комісії кінотеатру, порядок та терміни проведення ліквідації, строк для заявлення претензій кредиторами, а тому проведення процедури ліквідації є неможливим. Повідомлення реєстратора про припинення ДКП «Кінотеатр ім. Б. Хмельницького», оформлене ухвалою № 994 від 05 липня 2007 року, відбулось через тривалий проміжок часу, що є порушенням частини 1 статті 105 Цивільного кодексу України, а призначення ліквідаційної комісії відбулось у червні 2014 року. Можливість передачі повноважень щодо призначення комісії з припинення юридичної особи, встановлення порядку і строку проведення ліквідації та строку заявлення кредиторами своїх вимог, є виключною компетенцією органу, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, а іншим представникам чи органам такі повноваження не надаються. Суди вказали, що Управління комунальної власності може здійснювати лише процедурні дії, пов'язані з ліквідацією підприємства, і не наділене повноваженнями на формування складу комісії, що належить до виключної компетенції Львівської міської ради.

Відповідно до пунктів 30 і 31 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання як, зокрема, створення, ліквідація, реорганізація та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; передача іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 60 Господарського кодексу України (у редакції, чинній станом на день прийняття ухвали Львівської міської ради від 05 липня 2007 року № 994) ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується. Орган (особа), який прийняв рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

Частинами 1 та 3 статті 105 Цивільного кодексу України (у редакції, чинній на момент прийняття оскаржуваного наказу) визначено, що учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Тобто, повноваженнями щодо призначення ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи, її голови, встановлення порядку і визначення строку проведення ліквідації, строку заявлення кредиторами своїх вимог, наділений орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи.

Враховуючи, що таким органом є Львівська міська рада, суди правильно вказали на відсутність в Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради повноважень щодо затвердження складу ліквідаційної комісії. Зворотного відповідач та третя особа належними доказами не довели.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів про те, що оскаржуваний наказ Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради не відповідає вимогам статті 105 Цивільного кодексу України та статті 60 Господарського кодексу України, а тому підлягає скасуванню.

Доводам, викладеним у касаційних скаргах відповідача та третьої особи, суди надали правову оцінку у своїх рішеннях.

Водночас, суд не погоджується з мотивацією судів про те, що будь-які дії, спрямовані на виконання ухвали Львівської міської ради від 05 липня 2007 року № 994 в частині проведення процедури ліквідації ДКП «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького», є протиправними.

Вказана ухвала є чинною, у судовому чи іншому порядку не скасована, а рішення щодо припинення шляхом ліквідації ДКП «Кінотеатр ім. Б.Хмельницького», що є комунальною власністю Львівської міської ради та нею ж засноване, належить саме до повноважень цієї ради.

Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що судами ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому касаційні скарги слід залишити без задоволення, а судові рішення - без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційні скарги Управління комунальної власності Департаменту економічної політики Львівської міської ради та Львівської міської ради залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 01 жовтня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Кобилянський М.Г. Ліпський Д.В.