15 березня 2016 року справа № 328/3505/15-а (2-а/328/1/16)
Суддя Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду Дурасова Ю.В., перевіривши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Токмак та Токмацькому районі Запорізької області на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 24 лютого 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Токмак та Токмацькому районі Запорізької області про визнання дій та рішень суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Постановою Токмацького районного суду Запорізької області від 24 лютого 2016 р. адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме:
Визнано неправомірними дії Токмацького обєднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області при перерахунку основної пенсії відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року за № 1210 «Про підвищення рівня соціально захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині нарахування та виплата основної пенсії з 02.03.2015 року, виходячи із заробітної плати за період з 10.03.1987 року по 10.04.1987 року, як за дві повні робочі вахти в зоні відчуження.
Зобов'язано Токмацьке обєднане управління Пенсійного фонду України в Запорізької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 основної пенсії відповідно до п.4 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року за № 1210 «Про підвищення рівня соціально захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за фактично відпрацьований час, з 10.03.1987 року по 10.04.1987 року, врахувавши його як одну повну вахту та, відповідно, один повний місяць, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці (без номера та дати) про заробітну плату за роботу в населених пунктах в зоні відчуження, виданої ОСОБА_1 районним вузлом електрозвязку, яка міститься в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 та яка була фактично отримана ОСОБА_1 за період її роботи в зоні відчуження з 10.03.1987 року по 10.04.1987 року, починаючи з 02.03.2015 року, враховуючі раніше сплачені суми
Позовні вимоги за період з 01.01.2012 року по 01.03.2015 року - залишено без розгляду.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із вищезазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.
На адресу апеляційного суду надано клопотання про відстрочення сплати судового збору, в якому скаржник повідомляє про відсутність коштів для сплати судового збору.
Відповідно до ст. 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Отже, враховуючи наведені скаржником доводи у своєму клопотанні, суд вважає за можливе відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення.
З 01.09.2015р. набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015р. №484-VIII, яким внесено зміни в Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. №3674-VI (далі - Закон України "Про судовий збір") та, крім іншого, змінено ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду.
Підпунктом 2 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставка судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до пп. 2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції, яка діяла на час звернення до суду з позовом), за подання адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Оскільки при поданні уточнень до адміністративного позову сплаті підлягала сума судового збору за дві не майнові вимоги в розмірі 1102,40 грн. (551,20грн.*2=1102,40грн., то при поданні апеляційної скарги на рішення суду заявнику, в даному випадку, необхідно сплатити судовий збір в сумі 1212,64 грн (1102,40*110%=1212,64 грн.).
Враховуючи, що у даному випадку наявні усі передбачені ст. 196 КАС України підстави для апеляційного розгляду даної адміністративної справи в судовому провадженні, і оскільки усі дії пов'язані з призначенням справи до апеляційного розгляду проведені, суддя вважає необхідним відкрити апеляційне провадження та розглянути дану справу в порядку судового провадження, про що повідомити осіб, які беруть участь у розгляді даної адміністративної справи.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 189, 190, ст. 196 КАС України, суддя, -
Відстрочити сплату судового збору до ухвалення судового рішення.
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Токмак та Токмацькому районі Запорізької області на постанову Токмацького районного суду Запорізької області від 24 лютого 2016 р.
Призначити справу до апеляційного розгляду на 19 квітня 2016 року на 14:40.
Справа буде розглянута колегією суддів у складі: головуючого судді Дурасової Ю.В., суддів - Туркіної Л.П. Коршуна А.О. , Коршуна А.О.
Слухання справи відбудеться у приміщенні Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за адресою: м. Дніпропетровськ, пр. імені Газети "Правда", 29, к. 504.
Направити сторонам копії апеляційної скарги та повідомити про право подати письмові заперечення.
Суддя Ю.В. Дурасова