Справа № 505/1439/16-а
Провадження№2-А/505/28/16 П О С Т А Н О В А
10.05.2016 року Суддя Котовського міськрайонного суду Одеської області Нікітішин В. П. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Котовську Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області про визнання дій і рішення суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 14 квітня 2016 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області, та просив визнати дії і рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області від 15.03.2016 № 8/С-2 щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 309 від 29.02.2016 року -неправомірними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в ред. Закону № 1014-16 від 20.06.2007 р.) в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області №309 від 29.02.2016 р. починаючи з січня 2016 року.
Свої вимоги мотивував тим, що з березня 1991 року по квітень 2012 року він працював на прокурорсько-слідчих посадах у прокуратурі Одеської області та має загальний стаж на вказаних посадах понад 20 років.
Відповідно до наказу Генерального прокурора України № 612к від 11.06.2012 року він був звільнений з органів прокуратури Одеської області за власним бажанням, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХП (в ред. Закону № 3314-15 від 02.02.2006 року, що була чинною на час призначення пенсії) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У відповідності з вищевказаною нормою Закону, 29.09.2006 року він подав документи до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області про призначення йому пенсії за вислугою років, обіймаючи посаду Котовського міжрайонного прокурора Одеської області і йому з 29.09.2006 року призначено пенсію довічно у розмірі 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
01.06.2007 року в зв'язку з збільшенням посадового окладу відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (в ред. Закону № 3314-15 від 02.02.2006 року) йому перераховано пенсію в розмірі 90% від заробітної плати. Аналогічний перерахунок пенсії був здійснений 01.03.2008 року.
У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. із змінами та доповненнями внесеними Постановою КМ № 763 від 30.09.2015 р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 р. «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», 12.03.2016 року він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-Х11 ( в ред. Закону України № 3314-15 від 02.02.2006 р.), до якої долучив довідку
прокуратури Одеської області від 29.02.2016 року № 309, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу Котовського міжрайонного прокурора
16.03.2016 року він отримав лист УПФУ у м. Котовську та Котовському районі Одеської області за № 8/С-2 від 15.03.2016 року, яким йому відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-У111 від 02.03.2015р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі Спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми, щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вважає, що вказані дії УПФУ у м. Котовську та Котовському районі щодо відмови у перерахунку призначеної йому на підставі Закону України «Про прокуратуру» пенсії є протиправними та такими, що грубо порушують вимоги законодавства України та його права, гарантовані Конституцією України.
Сторони в судове засідання не викликались, оскільки справа розглядається в порядку скороченого провадження без присутності сторін відповідно до ст. 183-2 КАС України.
ПредставникКотовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (правонаступник Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області) направив до суду заперечення, згідно яких вказував, що перерахунок пенсії позивачу за довідкою № 309 від 25.03.2008 року було вже здійснено на підставі відповідної заяви пенсіонера ще 18.04.2008 року, а звернувся ОСОБА_1 до суду лише 14.04.2016 року; у зв'язку з реорганізацією управлінь Пенсійних фондів України у м. Котовську та Котовському районі та Красноокнянському районі Одеської області, що відбулась на виконання постанови КМУ № 1055 від 16.12 2015 р., на Котовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, позивачем пред'явлено позов де неналежного відповідача; управлінням жодним чином не було звужено права та свободи позивача, посилання позивача у своєму адміністративному позові на нормативно правові акти, які втратили чинність, зокрема посилання на ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакції Закону №2663-ІІІ від 12.07.2001 року, в дійсний момент є не актуальним, у зв'язку з прийняттям Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, від 14.10.2014 року; п.5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», № 76-УШ від 28.12.2014 року зазначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру»; довідка Прокуратури Одеської області №309 від 29 лютого 2016 року не може бути дійсною у зв'язку з тим, що оклади зазначені в довідці, затверджені іншою постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, у вищезгаданій довідці Прокуратура Одеської області робить посилання на постанову КМУ від 31 05.2012 р. № 505. У зв'язку з вищенаведеним, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з березня 1991 року по квітень 2012 року працював на прокурорсько-слідчих посадах у прокуратурі Одеської області та має загальний стаж на вказаних посадах понад 20 років.
Відповідно до наказу Генерального прокурора України № 612к від 11.06.2012 року ОСОБА_1 був звільнений з органів прокуратури Одеської області за власним бажанням, в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
12.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до УПФУ у м. Котовську та Котовському районі із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-Х11 ( в ред. Закону України № 3314-15 від 02.02.2006 р.), до якої долучив довідку прокуратури Одеської області від 29.02.2016 року № 309, згідно якої встановлено збільшений розмір посадового окладу Котовського міжрайонного прокурора
Згідно рішенню УПФУ у м. Котовську та Котовському районі № 8/С-2 від 15.03.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Висновки суду підтверджуються матеріалами справи та письмовими поясненнями сторін.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХП (в ред. Закону № 3314-15 від 02.02.2006 року, що була чинною на час призначення пенсії) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Так, відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина 18 статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Постановою КМУ України №1013 від 09 грудня 2015 року «Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» підвищено заробітну плату працівників прокуратури.
Таким чином, з прийняттям постанови КМ України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 09 грудня 2015 року №1013 виникли підстави для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 5 прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 213-VІІІ від 02.03.2015 р., у разі неприйняття до 1 червня 2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів»,
«Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.
Пенсія позивачеві була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону України від 02.02.2006 №3314-15), тобто до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.
Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали.
З огляду на викладене, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку приходжу до висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 183-2, 159-163 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області про визнання дій і рішення суб'єкта владних повноважень неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати дії і рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Котовську та Котовському районі Одеської області від 15.03.2016 № 8/С-2 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області № 309 від 29.02.2016 року - неправомірними.
Зобов'язати Котовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в ред. Закону № 1014-16 від 20.06.2007 р.) в розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки, виданої прокуратурою Одеської області №309 від 29.02.2016 р. починаючи з січня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Котовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області на користь держави судові витрати у вигляді судового зборуу розмірі 551,20 грн.
Постанову суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд який її постановив протягом 10 днів з дня отримання її копії, складеної у повному обсязі.
С у д д я -