Постанова від 06.05.2016 по справі 507/494/16-а

Справа № 507/494/16-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" травня 2016 р. смт. Любашівка

Любашівський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Гнатюка В.О.

при секретарі Гончар В.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в смт Любашівка Одеської області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

15.04.2016 р. позивачка звернулась до Любашівського районного суду Одеської області з вказаним адміністративним позовом до Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, обґрунтовуючи свої вимоги тим , що з 22.06.2005 р. вона є одержувачем пенсії в Любашівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області, призначеної їй згідно з законом України « Про державну службу»

31.03.2016 р. вона звернулась до відповідача з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з врахуванням виплат , на які було нараховано страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування , а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування згідно довідки Любашівської районної державної адміністрації № 741/01-15/01 від 25.03.2016 р. Однак відповідач відмовив їй у здійсненні такого перерахунку призначеної їй пенсії.

Посилаючись на викладене , просила суд визнати протиправною дію відповідача щодо не включення до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування. Зобов»язати Любашівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити розрахунок та виплату її пенсії з 15.10.2015 р. з урахуванням «інших виплат» згідно довідки Любашівської районної державної адміністрації № 741/01-15/01 від 25.03.2016 р. , якою передбачено складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, в розмірі 85 % середньомісячного заробітку.

Позивачка в судове засідання не з»явилась , надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутність , у якій просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з»явився , надіславши до суду заяву про розгляд справи у його відсутність , зазначивши , що заперечує проти задоволення позову.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України , особа , яка бере участь у справі , має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи , які беруть участь у справі, судовий розгляд здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав

Судом встановлено , що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Любашівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України Одеської області і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 22.06.2005 р., що підтверджується протоколом 2224 від 19.07.2005 р. УПФУ в Любашівському районі .

З довідки Любашівської районної державної адміністрації № 741/01-15/01 від 25.03.2016 р., якою передбачено складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування , видно , що позивачка за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням для призначення пенсії отримувала інші виплати , з яких утримані страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування , а саме : матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків.

Відповідач відмовив позивачці у задоволенні заяви щодо перерахунку пенсії з врахуванням зазначених інших виплат , про що надіслав їй лист за № 06/03 від 04.04.2016 р. , у якому зазначив , що з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах , визначених законом України «Про державну службу» , не призначаються , а раніше призначені пенсії не перераховуються.

До суду надійшло заперечення на позов, в якому відповідач посилався на те, що чинне законодавство України не передбачає можливість включення матеріальної допомоги на оздоровлення та інших виплат до складу заробітної плати державного службовця, з якої обчислюється пенсія , у зв»язку з чим відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

Суд не погоджується з аргументами відповідача з таких підстав.

За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, інші виплати, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця

Аналогічну правову позицію зі спірного питання висловив Верховний Суд України, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13, 21-97а13 відповідно).

З огляду на зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню в межах шестимісячного строку для звернення до суду.

На підставі викладеного , керуючись ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9, 11, 71, 122 ч.4, 159, 160, 162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов»язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Любашівського об»єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо відмови ОСОБА_1 у включенні до розрахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» сум виплат матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну та безперервну працю в органах державної влади та зразкове виконання трудових обов»язків, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.

Зобов»язати Любашівське об»єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 15.10.2015 р., з урахуванням «інших видів виплат» згідно довідки Любашівської районної державної адміністрації № 741/01-15/01 від 25.03.2016 р., якою передбачені складові заробітної плати відповідно до вимог ЗУ «Про державну службу», за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.12.2011 р. № 5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утриманні страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року- єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування , в розмірі 85 % середньомісячного заробітку , та з урахуванням виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Любашівський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

суддя В.О. Гнатюк