Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-3569/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді Нагібіної Г.П.
при секретарі -Дигас В.М.
за участю:
представника позивача -не з'явився
представника відповідача -не з'явився
розглянув о 10 годині 10 хвилин у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді до товариства з обмеженою відповідальністю «Єлисаветградська транспортна кампанія»про стягнення заборгованості.
Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді (далі -позивач) звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Єлисаветградська транспортна кампанія»(далі -відповідач) заборгованість зі сплати штрафних санкцій та пені з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 58292,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що начальником управління 21.06.2011 року було винесено рішення №869 про застосування штрафних санкцій, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 24872,05 грн. та нараховано 6669,78 грн. пені.
Крім того, рішенням про застосування штрафних санкцій від 04.08.2011 р. № 1081 на відповідача накладено штраф у розмірі 23914,12 грн. та нараховано 2836,17 грн. пені.
Позивач зазначає, що на момент подання адміністративного позову заборгованість зі сплати штрафів та пені відповідачем погашена не була.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності у порядку письмового провадження (а.с.25).
Відповідач в судове засідання повторно не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с.19,24), причини неявки суду не повідомив.
Частиною четвертою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 р. N 2747-IV (далі -КАС України) встановлено, що у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
За приписами частини шостої цієї ж статті якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що відповідач у судове повторно не з'явився, суд вирішив розгляд справи не відкладати та здійснити його у порядку письмового провадження.
Дослідивши долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Частиною першою статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі -Закон № 2464-VI) встановлено, що завданнями Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску.
Підпунктами 1 та 2 пункту 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 р. N 5-5) встановлено, що основними завданнями Управління є: облік платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - платники єдиного внеску) та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Згідно підпункту 1 пункту 2.2. зазначеного Положення Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.
Підпунктом 6 пункту 2.3. Положення передбачено право органів Пенсійного фонду стягувати несплачені суми єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів з їх платників.
За приписами пункту 5 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, чинним законодавством передбачена можливість звернення органів Пенсійного фонду України до підприємств, організацій, установ та громадян з позовами про стягнення недоїмки по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також про стягнення штрафних санкцій за порушення законодавства про збір та облік єдиного внеску.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Єлисаветградська транспортна кампанія»зареєстровано як юридичну особу 31.05.1996 р. виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, про що свідчить наявна у матеріалах справи копія витягу з ЄДРПОУ (а.с.7).
Відповідач зареєстрований в органах Пенсійного фонду України як платник страхових внесків (а.с.6).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Частиною восьмою статті 9 Закону № 2464-VI встановлено обов'язок платників єдиного внеску сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
За приписами частини другої та третьої статті 25 Закону № 2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Судом встановлено, що начальником управління 21.06.2011 року було винесено рішення №869 про застосування штрафних санкцій, яким відповідачу нараховано штраф за несвоєчасну сплату єдиного внеску штраф у розмірі 24872,05 грн. та пеню у розмірі 6669,78 грн. (а.с.12). Рішення про застосування штрафних санкцій отримано відповідачем 29.06.2011 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення.
04.08.2011 року було винесено рішення №1081 про застосування штрафних санкцій у розмірі 23914,12 грн. та 2836,17 грн. пені (а.с.9). Зазначене рішення отримано відповідачем 07.08.2011 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 10).
Таким чином, заборгованість відповідача зі сплати штрафних санкцій та пені з єдиного внеску складає 58292,12 грн.
Відповідачем доказів сплати заборгованості не надано, як не надано і доказів оскарження рішень про застосування штрафних санкцій №869 та №1081 у адміністративному або судовому порядку, доказів їх зміни або скасування.
Комп'ютерна програма «Документообіг адміністративних судів»відомостей щодо оскарження до суду рішень №869 та №1081 не містить.
На підставі викладеного, враховуючи, що рішення суб'єкта владних повноважень, не змінене або скасоване у встановленому порядку, є обов'язковим для виконання особою, щодо якої таке рішення винесено, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, відтак адміністративний позов підлягає задоволенню. у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у відповідності до частини четвертої статті 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 86, 94, 159 -163 КАС України, суд,
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді до товариства з обмеженою відповідальністю «Єлисаветградська транспортна кампанія»про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Єлисаветградська транспортна кампанія»(ідентифікаційний код 32967628) суму боргу по штрафній санкції та пені у розмірі 58292 (п'ятдесят вісім тисяч двісті дев'яносто дві) гривні 12 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду, апеляційної скарги через Кіровоградській окружний адміністративний суд, з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1