КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(в порядку скороченого провадження)
20 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-3573/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С. розглянувши о 12.00 год. у порядку скороченого провадження адміністративну справу
за позовом: Виконуючого обов'язки прокурора Кіровського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5»
про стягнення суми штрафу, -
В.о. прокурора Кіровського району м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в адміністративний суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5» про стягнення суми штрафу.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що у відповідача в добровільному порядку суму штрафу не сплатив.
Згідно із п.2 ч.5 ст.183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого частиною третьою цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається за місцем знаходження відповідача.
Суд, розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України - без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі -дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, представником відповідача ухвалу про відкриття скороченого провадження було отримано 04.10.2011 року /а.с. 53/, однак станом на 20.10.2011 року - заперечення на позовну заяву чи заяву про визнання позову до суду відповідачем подано не було.
За таких обставин суд зазначає, що було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Згідно зі ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вичиняються у відносинах між ними або з державою. При цьому представництво інтересів держави здійснюється шляхом звернення прокурора до суду з заявою (позовом) в інтересах органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст.5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в України»від 30.10.96 №448, державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Iнші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Статтею 6 вищезазначеного Закону передбачено, що державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним ОСОБА_1 України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулює Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням ДКЦПФР №1591 від 19.12.2006, зареєстрованого в МЮУ 05.02.2007 за № 97/13364 ( далі -Положення).
Відповідно розділу IV Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням ДКЦПФР від 11.12.2007 №2272 (далі -Правила) уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 №448/96 та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 № 2272, Луганське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів та при виявленні фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені особи складають акти про правопорушення на ринку цінних паперів, які в подальшому є підставою для винесення постанови про накладення штрафних санкцій.
26.04.2011 року уповноваженою особою комісії у відношенні ВАТ «Кіровоградське будівельно-монтажне управління №5»встановлено порушення на ринку цінних паперів:
- Інформація про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера призначено відповідно до наказу від 01.07.2010 року) розміщена у стрічці новин Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08.04.2011 року з порушенням встановленого терміну;
- Інформація про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера призначено відповідно до наказу від 01.07.2011 року) опубліковано у газеті «Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку»від 13.04.2011 року з порушенням встановленого терміну;
- Інформацію про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера призначено відповідно до наказу від 01.07.2011 року) подана до Кіровоградського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 15.04.2011 року вх. №422 з порушенням встановленого терміну;
- Інформація про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера звільнено відповідно до наказу від 18.06.2010 року) розміщена у стрічці новин Комісії 08.04.2011 року з порушенням встановленого терміну;
- Інформація про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера звільнено відповідно до наказу 18.06.2010 року) опублікована у газеті «Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку»13.04.2011 року з порушенням встановленого терміну;
- Інформація про зміну складу посадових осіб емітента (головного бухгалтера звільнено відповідно до наказу 18.06.2010 року) подана до Кіровоградського ТУ Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 15.04.2011 року вх. № 421 з порушенням встановленого терміну.
Факти вчинення зазначених правопорушень підтверджуються складеними постановами про порушення справ про правопорушення на ринку цінних паперів від 26.04.2011 року та відповідно актами про правопорушення на ринку цінних паперів від 05.05.2011 року №33-КІ, №34-КІ,№35-КІ, №36-КІ,№37-КІ, №38-КІ.
За результатами розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів, керуючись вимогами ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»винесено Постанови про накладення санкцій за порушення на ринку цінних паперів від 12.05.2011 року №36-КІ, №37-КІ, № 38-КІ, №39-КІ, №40-КІ, №41-КІ, відповідно до яких накладено штраф у розмірі 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або 340 грн. (на загальну суму 2040,00 грн.).
Пункт 5 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачає, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції, зокрема, неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом.
Частиною 3 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Таким чином, загальна сума боргу становить 2040,00 грн., яка в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і заявленими згідно чинного законодавства, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159 -163, 167, 183-2 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Кіровоградське будівельно-монтажне управління № 5»(код ЄДРПОУ -13753190, р/р № 26003350028001, ФАБ «Південний», МФО-383170) до Державного бюджету України на рахунок відділення державного казначейства за місцезнаходженням платника за балансовим рахунком -31112106700002 «Надходження за загального фонду Державного бюджету», код бюджетної класифікації -21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ 101, одержувач -УДК в м. Кіровограді, код одержувача- 24145329, банк одержувача -ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО - 823016 штрафні санкції в розмірі 2040 (дві тисячі сорок) грн.
Судові витрати віднести на рахунок Державного бюджету України.
Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги.
Постанова суду, прийнята у порядку скороченого провадження виконується негайно.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду підпис ОСОБА_2
Згідно з оригіналом