Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
Іменем України
"05" травня 2016 року Справа № 927/312/16
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Цимбал-Нарожної М.П., розглянувши матеріали справи
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Облтеплокомуненерго",
14000, вул. Комсомольська, 55-Б, м. Чернігів;
до відповідача: Управління соціального захисту населення
Менської районної державної адміністрації
15600, вул. Леніна,26, м. Мена, Чернігівська обл. ;
про стягнення 16419,35грн.;
за участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1В.( дов. №10 від 04.01.2016)-провідний юрисконсульт;
відповідача: не з'явились;
Публічне акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» звернулось до господарського суду Чернігівської області з позовом до Управління соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації про стягнення 11425,32 грн. заборгованості, 2785,07 грн. пені, 334,09 грн. 3% річних та 1874,87 грн. інфляційних витрат відповідно до договору на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії № 12-0049 від 14.10.2013.
Свої вимоги позивач обґрунтовує неналежним виконанням відповідачем умов п.6.4. договору №12-0049 від 14.10.2013 щодо своєчасного здійснення розрахунків за листопад 2014 року, січень 2015 року, березень 2015 року, квітень 2015 року, жовтень 2015 року, грудень 2015року.
Ухвалою господарського суду Чернігівської області від 06.04.2016 порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 26.04.2016., після чого розгляд справи відкладався до 05.05.2016.
Суд перейшов до розгляду спору по суті в судовому засіданні 05.05.2016.
Відповідач в судові засідання не з'явився, представника не направив, про час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням №1400603820306 від 06.04.2016.
Від відповідача надійшло клопотання № 01-30/644 від 12.04.2016 про розгляд справи без участі представника відповідача. Крім того, в поданому клопотанні відповідач визнає заборгованість та повідомляє суд, що при надходженні бюджетних коштів на рахунок управління, заборгованість перед позивачем буде погашена.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважного представника позивача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, господарський суд встановив наступне:
Відповідно до ч. 1 статті 202 ЦК України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частина 1 статті 626 ЦК України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтями 19 Закону України „Про теплопостачання” та Закону України „Про житлово-комунальні послуги” передбачено обов'язковість укладення в письмовій формі договору на постачання теплової енергії на опалення та гарячої води.
14.10.2013 між ПАТ “Облтеплокомуненерго” та Управлінням соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації укладено договір на виробництво, транспортування, постачання теплової енергії №12-0049 (далі- Договір), відповідно до умов якого Теплова організація (позивач) зобов'язується виробляти, транспортувати та постачати Споживачеві (відповідачу) теплову енергію для підігріву води, опалення, а Споживач (відповідач) зобов'язувався сплачувати Теплопостачальній організації (позивачу) за теплову енергію за встановленими/двоставковими тарифами в терміни та на умовах, передбачених цим договором (п. 1.1. Договору ).
21.03.2016 сторони уклали Додаткову угоду до Договору, відповідно до якої змінили умови п.5.4., п.6.3., п.6.4. Договору та погодили, що умови даної угоди поширюються на відносини сторін, що склалися до моменту її укладення, а саме з 01.01.2015.
Стаття 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За юридичною природою вказаний Договір є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу.
Згідно до п.2 ст.714 ЦК України, до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до п.1 ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
На виконання умов договору позивач в період з листопада 2014 року по грудень 2015року відпустив відповідачу теплову енергію.
Відповідно до п. 1.2. Договору, тарифи/двоставкові тарифи на теплову енергію змінюються за поданням теплопостачальної організації до органів державної влади за умови їх затвердження у встановленому діючим законодавством України порядку. Нові тарифи/двоставкові тарифи є обов'язковими для застосування та набувають законної чинності для сторін без укладення додаткової угоди.
У відповідності до п.6.2. Договору, розрахунки за теплову енергію здійснюються за розрахунковою одиницею - гігакалорією.
Відповідно п.5.1. Договору, облік споживання теплової енергії проводиться за приладами обліку або розрахунковим методом у відповідності до даних, вказаних у Додатку №1 цього договору, встановлених норм споживання (витрат) теплової енергії/води тощо (при розрахунку кількості спожитої теплової енергії на підігрів води), а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів України (норм, правил і таке інше) в сфері теплопостачання та “Нормами та вказівками по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні”.
Згідно п.5.5. Договору, кількість спожитої теплової енергії визначається за показаннями засобів (приладів) обліку або, при їх відсутності, несправності або пропуску споживачем строків проведення державної метрологічної повірки або на період відсутності засобу обліку, пов'язаної з проведенням державної метереологічної повірки - розрахунковим методом у відповідності до даних вказаних в додатку №1 цього договору, встановлених норм споживання (витрат) теплової енергії/води тощо, а також з урахуванням вимог діючих нормативно-правових актів в сфері теплопостачання та “Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні”.
Відповідно до п.6.1. Договору, розрахунки за надані послуги Споживач здійснює у грошовій формі шляхом перерахування на розрахунковий рахунок Теплопостачальної організації у відповідності до всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим у встановленому порядку тарифом та згідно з умовами цього договору.
За спірний період були встановлені наступні тарифи:
На підставі постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про встановлення вартості теплової енергії, органами місцевого самоврядування, відповідно до п.п.2 п. “а” ст.28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, згідно до встановленої вартості 1 Гкал вирахувані та встановлені тарифи на послуги з централізованого опалення для бюджетних установ та організацій, що не мають лічильників, а саме:
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №535 від 15.05.2014 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 червня 2014 року становить 951,13грн./Гкал (без ПДВ).
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №624 від 28.11.2014 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 грудня 2014 року становить 1132,92грн./Гкал (без ПДВ).
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №288 від 27.02.2015 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 березня 2015 року становить 1604,59грн./Гкал (без ПДВ).
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №1111 від 31.03.2015 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 квітня 2015 року становить 1417,16грн./Гкал (без ПДВ).
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №1412 від 30.04.2015 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 травня 2015року становить 1358,78грн./Гкал (без ПДВ).
Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання в у сфері комунальних послуг за №2690 від 29.10.2015 тариф на теплову енергію для бюджетних установ з 01 листопада 2015 року становить 1358,78грн./Гкал (без ПДВ).
Позивач виконав свої зобов'язання за Договором належним чином, що не заперечується відповідачем.
Відповідно до Додатку №1 до Договору, площа опалювального об'єкту за адресою: м.Мена, вул. Червоноармійська,1 складає 124,80м2,.
Відповідно до п.6.3. Договору, в редакції Додаткової угоди до Договору від 21.03.2016, розрахунки Споживача з Тепловою організацією за теплову енергію здійснюються щомісячно з показанням засобів обліку або, у випадках передбачених цим Договором, розрахунковим методом, що передбачений цим Договором, у відповідності та з урахуванням всіх платежів/ставок та порядку оплати, що передбачені затвердженим тарифом та згідно з умовами цього договору. Розрахунковим періодом є календарний місяць. При цьому, у місяці, в якому розпочинається опалювальний період, для розрахунку за теплову енергію, що постачається для опалення, розрахунковий період починає свій перебіг з дати початку опалювального періоду (визначається рішеннями виконавчих органів відповідних органів місцевого самоврядування) та закінчується у останній календарний день звітного місяця. У місяці, в якому закінчується опалювальний період, для розрахунків за теплову енергію, що постачається для опалення, розрахунковий період закінчується датою закінчення опалювального періоду (визначається рішенням виконавчих органів відповідних органів місцевого самоврядування або органами виконавчої державної влади).
Як встановлено судом, вартість наданих послуг з постачання теплової енергії визначена на підставі постанови КМ України №1198 від 03.10.2007 “Правила користування теплової енергії” та “Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні” і здійснена за встановленою нормою формулою, що також підтверджується розрахунками позивача (арк. справи 49-53).
Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідні положення також визначаються у ч.1 статті 193 ГК України.
Позивач, на виконання умов Договору, поставив відповідачу теплову енергію у листопаді 2014 року, січні 2015 року, березні 2015 року, квітні 2015 року, жовтні 2015 року, грудні 2015року на загальну суму 18111,43грн. та виставив відповідні рахунки.
Рахунки-фактури на оплату за постачання теплової енергії за №12-0049 від 21.11.2014 на суму 6251,95грн., №12-0049 від 06.04.2015 на суму 4371,10грн., №12-0049 від 07.05.2015 на суму 1209,46грн., №12-0049 від 04.11.2015 на суму 2388,08грн., №12-0049 від 17.12.2015 на суму 1870,52грн., направлялись на адресу відповідача.
Відповідач частково сплатив заборгованість перед позивачем, що підтверджується банківськими виписками: від 23.04.2014 на суму 700,00грн., від 09.02.2015 на суму 3000,00грн., від 12.11.2015 на суму 537,44грн. та на суму 1251,95грн., від 16.12.2015 на суму 333,66грн. та на суму 466,34грн., від 22.12.2015 на суму 340,38грн., а всього на суму 6629,77грн..
Однак, відповідачем обов'язок щодо оплати за надані позивачем послуги на постачання теплової енергії за листопад 2014 року, січень 2015 року, березень 2015 року, квітень 2015 року, жовтень 2015 року, грудень 2015року належним чином не виконаний, сума боргу за вказаний період повністю не сплачена.
Згідно зі статтею 525 ЦК України та ч.7 статті 193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання не допускається, крім випадку, коли право такої відмови встановлено договором або законом.
Відповідно до п.6.4. Договору, в редакції Додаткової угоди до Договору від 21.03.2016, розрахунки за теплову енергію Споживач здійснює згідно умов Договору щомісячно до 7-го числа місяця наступного за розрахунковим, незалежно від того чи є 7-ше число місяця вихідним, святковим чи робочим днем.
Відповідач у поданому клопотанні визнає заборгованість повністю.
Як встановлено судом, станом на час розгляду спору заборгованість перед позивачем становить 11425,32грн.
Враховуючи вище наведене, суд вважає, що факт наявності основного боргу у відповідача перед позивачем в сумі 11425,32грн. документально підтверджений та не заперечується відповідачем, а відтак, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 11425,32грн. визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Частина 1 статті 612 ЦК України передбачає, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ч.1 статті 230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно п.3 статті 549 ЦК України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Також, частиною 6 ст. 232 Господарського кодексу України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Згідно з положенням Закону України "Про відповідальність суб'єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій" N 686-XIV від 20.05.1999р., за несвоєчасні розрахунки за спожиті комунальні послуги суб'єкти підприємницької діяльності сплачують пеню в розмірі одного відсотка від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, якщо інший розмір пені не встановлено угодою сторін, але не більше 100 відсотків загальної суми боргу.
Пунктом 6.5. Договору передбачено, що у випадку порушення Споживачем строків оплати, визначених п.6.4. Договору, останньому нараховується пеня згідно з п.7.3.3. цього договору.
Відповідно до п. 7.3.3 Договору, за порушення порядку розрахунків за теплову енергію, передбаченого 6.4. Договору, боржник сплачує пеню у розмірі 1% від сум простроченого платежу за кожний день прострочення, а також борг з урахуванням індексу інфляції за весь період прострочення і 3% річних від простроченої суми.
Позивач просить стягнути на його користь пеню за період з 08.04.2015 по 30.03.2016 в сумі 2785,07грн..
Нарахування пені за вказаний в сумі 2785,07грн. відповідає вимогам норм матеріального права та умовам Договору та підлягає стягненню на користь позивача.
Частина 2 статті 625 ЦК України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем заявлено вимогу про стягнення 3% річних за період 02.12.2014 по 30.03.2016 в сумі 334,09грн. та інфляційних за період з грудня 2014року по червень 2015року в сумі 1874,87грн..
Нарахування 3% річних за період з 02.12.2014 по 30.03.2016 в сумі 334,09грн. та інфляційних за період з грудня 2014року по червень 2015року в сумі 1874,87грн. відповідає вимогам норм матеріального права та умовам Договору та підлягають стягненню на користь позивача.
Частиною 6 ст. 84 ГПК України передбачено, що в резолютивній частині рішення вказується про розподіл господарських витрат між сторонами, про повернення судового збору з бюджету.
Згідно статті 49 ГПК України та Закону України „Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI, господарський суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 1378,00грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 49, ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації (156000, вул. Леніна, 26, м.Мена, Чернігівської обл., р/р 35219038007455 в УДКСУ в м.Київ, МФО 853592, код ЄДРПОУ 03196073) на користь Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (14000, вул. Комсомольська, 55-Б, м.Чернігів, п/р 26035302000264 в ПАТ «Державний ощадний банк України», МФО 353553, код ЄДРПОУ 03357671) 11425,32грн. основного боргу.
3. Стягнути з Управління соціального захисту населення Менської районної державної адміністрації (156000, вул. Леніна, 26, м.Мена, Чернігівської обл., р/р 35219038007455 в УДКСУ в м.Київ, МФО 853592, код ЄДРПОУ 03196073) на користь Публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (14000, вул. Комсомольська, 55-Б, м.Чернігів, п/р 26003100416 в ПАТ «Полікомбанк», МФО 353100, код ЄДРПОУ 03357671) 2785,07грн. пені, 334,09грн. 3%річних, 1874,87 грн. інфляційних, а також 1378,00грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна
Повний текст рішення підписано 10 травня 2016року.
Суддя М.П. Цимбал-Нарожна