29 квітня 2016 року Справа № 915/2046/15
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Сьяновій О.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 посвідчення від 13.08.2015 № 035058;
від відповідача 1: ОСОБА_2, довіреність № 375/02.02.01-27/01/14/16
від 12.02.2016
відповідача 2: ОСОБА_3А.(довіреність від 23.12.2015)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/2046/15
Позивач: Заступника прокурора Миколаївської області (вул. Спаська, 28,
м. Миколаїв, 5403) в інтересах держави
Відповідач 1: Миколаївська міська рада /вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв,
54001)
Відповідач 2: Товариство з обмеженою відповідальністю “Транс-Імпорт” (вул.
Горького, 2, кв. 19, м. Миколаїв, 54018; АДРЕСА_1,
м. Миколаїв, 54018)
про: визнання незаконним та скасування п. 6 розділу 1 рішення від 18.06.2015 № 48/35, визнання недійсним на майбутнє договору оренди землі від 16.07.2015 № 10944, зобов'язання повернути земельну ділянку з кадастровим номером 4810136900:03:074:0015.,-
Заступник прокурора Миколаївської області в інтересах держави (надалі -позивач) звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою від 08.12.2015 р. за № 05/1-1541 вих-15, котру зареєстровано в Господарському суді 08.12.2015 р. за № 22649/150, про
- визнання незаконним та скасування пункту 6 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради від 18.06.2015 № 48/35, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надано в оренду відповідачу-2 земельну ділянку площею 10000 кв.м. з кадастровим номером 4810136900:03:074:0015 по вул. Кінцевій у місті Миколаєві для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства;
- визнання недійсним на майбутнє укладеного між Миколаївською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю “Транс-Імпорт” договору оренди землі від 16.07.2015 № 10944;
- зобов'язання товариство з обмеженою відповідальністю “Транс-Імпорт” повернути територіальній громаді в особі Миколаївської міської ради земельну ділянку з кадастровим номером 4810136900:03:074:0015 по вул. Кінцевій у місті Миколаєві.
У процесі розгляду позивачем подано клопотання про вихід за межі позовних вимог та визнати незаконним та скасувати пункт 3 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради від 16.09.2014 № 43/33, яким надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв.м. за рахунок земельної ділянки раніше наданої рішенням міської ради від 13.03.2008 № 22/44 товариству, з метою передачі в оренду для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у м.Миколаєві.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем - 1 не виконані вимоги законодавства при наданні дозволів на складання проектів землеустрою та затвердження щодо відведення земельних ділянок та надання оренду відповідачу - 2 , а саме всупереч вимог Земельного кодексу України, земельні торги щодо продажу права на оренду вказаної земельної ділянки в порядку ст.ст. 135-139 Земельного кодексу України не проводились, у зв'язку з чим пункт 3 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради №43/33 від 16.09.2014 та пункт 6 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради від 18.06.2015 № 48/35 підлягають скасуванню.
У судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві та клопотання про вихід за межі позоних вимог.
У наданому відзиві відповідач -1 заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що дозволи видано на будівництво гаражу - стоянки для вантажних автомобілів, які відноситься саме до об'єктів дорожнього та автомобільного господарства, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, та відповідно відведення цієї земельної ділянки комунальної власності, за приписами ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягає продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Вислухавши прокурора та представника відповідача - 2, дослідивши матеріали справи, суд визнає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню повністю, у зв'язку з таким.
Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України (в редакції на час надання позивачу дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду) передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Порядок підготовки та прийняття відповідних рішень органами виконавчої влади та місцевого самоврядування за проектами відведення земельних ділянок для передачі їх в оренду встановлено у статті 123 вищевказаного Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України (у вказаній вище редакції) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
За приписами ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України (у вказаній вище редакції) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10 000 кв.м, за рахунок земельної ділянки раніше наданої рішенням міської ради від 13.03.2008 № 22/44 ТОВ "Транс-Імпорт", з метою передачі в оренду для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у місті Миколаєві був наданий ТОВ "Транс-Імпорт" пунктом 3 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014.
Частиною 6 вищевказаної статті Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч. 2 та ч. 3 ст. 134 Земельного кодексу України.
Так, зокрема, частиною 2 статті 134 Земельного кодексу України визначено перелік підстав при яких земельні торги не проводяться, а саме не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі будівництва, обслуговування та ремонт об'єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об'єктів зв'язку та дорожнього господарства (крім дорожнього сервісу).
Згідно вимог ч. 1 ст. 67 Земельного кодексу України до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об'єктів транспорту.
Відповідно до змісту ч. 2 ст. 31 Закону України «Про транспорт» та ч. 2 ст. 71 Земельного кодексу України до земель дорожнього господарства належать землі під проїзною частиною, узбіччям, земляним полотном, декоративним озелененням, резервами, кюветами, мостами, тунелями, транспортними розв'язками, водопропускними спорудами, підпірними стінками і розташованими в межах смуг відведення іншими дорожніми спорудами та обладнанням, а також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об'їзні дороги, поромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з'їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об'єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; захисні насадження.
Тобто, з наведеного вбачається, що при передачі в оренду земельних ділянок для будівництва об'єктів дорожнього господарства, зокрема, для будівництва майданчиків для стоянки транспорту і відпочинку земельні торги не проводяться та дозвіл на складання проекту відведення такої ділянки надається за відповідним рішенням органу виконавчої влади та місцевого самоврядування в порядкуст. 123 Земельного кодексу України.
Як вбачається з матеріалів справи, п. 3 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року було надано ТОВ «Транс - Імпорт» дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку площею 10000 кв. м. з метою передачі в оренду саме для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у м. Миколаєві та п. 6 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради від 18.06.2015 № 48/35, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надано в оренду відповідачу-2 земельну ділянку площею 10000 кв.м. з кадастровим номером 4810136900:03:074:0015 по вул. Кінцевій у місті Миколаєві для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства;
З огляду на викладене, оскільки оскаржуваними рішеннями ТОВ «Транс - Імпорт» надано дозвіл на виготовлення та затверджено технічної документації із землеустрою земельної ділянки саме для будівництва гаража - стоянки для вантажних автомобілів підприємства, суд вважає, що відповідачем -1 правомірно прийняті рішення без проведення земельних торгів на підставі ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України.
Стосовно посилання позивача на ту обставину, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розроблявся не уповноважною особою, то слід зазначити наступне.
Як свідчать матеріали справи до укладення спірного договору між Міською радою та ТОВ "Транс - Імпорт" існували тривали договірні стосунки щодо оренди земельної ділянки загальною площею 26316 кв.м, що підтверджується пунктом 41 рішення Миколаївської міської ради від 13.03.2008 № 22/55, зі змінами від 30.10.2008 за № 29/46, Миколаївська міська рада 11.05.2010 уклала договір оренди земельної ділянки з ТОВ "Транс - Імпорт" строком на два роки з дати його державної реєстрації, загальною площею 26316 кв.м по вул. Кінцевій у м. Миколаєві для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства (кадастровий № 4801036900:03:074:0015).
Договір зареєстровано у Миколаївській міській регіональній філії ДП "Центр ДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.06.2010 за № 041049900103.
Пунктом 25 рішенням Миколаївської міської ради від 21.08.2012 за № 19/42 ТОВ "Транс - Імпорт" продовжено на 1 рік з дати прийняття цього рішення строк оренди на земельну ділянку площею 26316 кв.м, яка надана рішенням Миколаївської міської ради від 30.10.2008 № 29/46, залишивши її в землях поточного будівництва, для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій у м. Миколаєві.
Відповідно до п. 2.1 договору, укладеного між Миколаївською міською радою та ТОВ "Транс - Імпорт", про зміни № 398-12 до договору оренди землі, який зареєстрований у Миколаївській регіональній філії ДП "Центр ДЗК" 10.06.2010 за № 041049900103 та у Миколаївській міській раді за № 7620, термін оренди земельної ділянки, наданої ТОВ "Транс - Імпорт" на підставі рішення від 21.08.2012 за № 19/42, продовжено до 21.08.2013.
Зазначений договір про зміни № 393-12 зареєстровано в Управлінні Держкомзему у м.Миколаєві, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.12.2012 за № 481010004001551.
Згідно вказаного рішення Миколаївської міської ради 13.03.2008 № 22/55 та договору оренди землі від 10.06.2010 за № 041049900103 в оренду ТОВ "Транс - Імпорт" надавалась земельна ділянка загальною площею 26316 кв.м для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства та межею м. Миколаєва.
Водночас як вбачається із змісту оскаржуваного пункту 6 розділу 1 рішення Миколаївської міської ради від 18.06.2015 № 48/35, спірна земельна ділянка, площею 10000 кв.м була надана за рахунок земель, наданих ТОВ "Транс - Імпорт" рішенням Миколаївської міської ради від 13.03.2008 № 22/44.
Отже, оспорюваним Позивачем рішенням та договором оренди землі в оренду надавалась не інша (нова) земельна ділянка, а частина земельної ділянки, яка була предметом оренди і знаходилась тривалий час в користуванні (оренді) у ТОВ "Транс - Імпорт" за договором оренди землі від 16.07.2015 № 10944, тобто в даному випадку було лише змінено, в бік зменшення, розміри земельної ділянки з присвоєнням їй старого кадастрового номеру, а тому ця ділянка не можливо вважатися новоствореною, як це вказує прокурор в позові.
Таким чином, що спірна земельна ділянка була сформована шляхом поділу земельної ділянки, яка мала більшу площу та була раніше надана ТОВ "Транс - Імпорт" та використовувались ним, а відтак був відсутній обов'язок у розробці проекту землеустрою і достатньо було лише розробити та затвердити технічну документацію з землеустрою, що і було зроблено оспорюваним Позивачем рішенням.
Зазначений висновок ґрунтується на приписах ст. 123 Земельного кодексу України, якою передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення;
- формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання). Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Тобто, при наданні в користування земельних ділянок, які вже знаходились в користуванні (оренді) конкретно визначеної особи проект землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок не розробляється і не затверджується і надання у користування такої з земельної здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Щодо твердження Позивача про часткове входження спірної земельної ділянки до озелененої зони спеціального призначення.
Згідно висновків управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради (листи від 31.04.2013 № 17-689, від 05.11.2014 № 17-5700), якими відповідне управління погодило дозвіл на виготовлення технічної документації та саму технічну документацію щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ТОВ "Транс-Імпорт", в оренду, земельну ділянку площею 10000 кв.м за рахунок земель ТОВ "Транс-Імпорт", наданих рішенням міської ради від 13.03.2008 № 22/44, для будівництва гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій.
Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України (якою визначено порядок передачі земельних ділянок комунальної власності в оренду) встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Отже, вищенаведеними висновками управління містобудування та архітектури Миколаївської міської ради (листи від 31.04.2013 № 17-689, від 05.11.2014 № 17-5700) було перевірено відповідність місце розташування спірної земельної ділянки до вимог генерального плану м.Миколаєва та іншої містобудівної документації, які є чинними і до теперішнього часу.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог було надало лист-відповідь вищезазначеного управління від 26.11.2015 № 17-6810, яким проінформовано, що згідну Генерального плану земельна ділянка по вул. Кінцевій належить частково до території проектного стану гаражів, частково до озелененої зони спеціального призначення.
Діючим законодавством України не встановлено правового містобудівного поняття - озеленена зона спеціального призначення, адже наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року N 105 "Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України" встановлено лише поняття зелені насадження спеціального призначення - це насадження транспортних магістралей і вулиць; на ділянках санітарно-захисних зон довкола промислових підприємств; виставок, кладовищ і крематоріїв, ліній ектропередач високої напруги; лісомеліоративні, водоохоронні, вітрозахисні, протиерозійні, насадження розсадників, квітникарських господарств, пришляхові насадження в межах населених пунктів.
Крім цього, відповідно до інформації департаменту житлового-комунального господарства Миколаївської міської ради від 14.04.2016 № 9028/04.04 зелена зона площею 10 000 кв.м по вул. Кінцевій не включена до Переліку об'єктів зеленого господарства, віднесених до територій рекреаційного призначення в м. Миколаєві, затвердженого рішення Миколаївської міської ради від 04.04.2013 № 27/16.
Ч. 2 статті 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлено, що забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про спірну земельну ділянку цільове призначення ділянки - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Таким чином, будівництво ТОВ "Транс-Імпорт" гаража-стоянки для вантажних автомобілів підприємства по вул. Кінцевій відповідає цільовому призначенню земельної ділянки та містобудівним вимогам.
Отже, оскільки приймаючи п. 3 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради № 43/33 від 16.09.2014 року та п. 6 розд. 1 рішення Миколаївської міської ради від 18.06.2015 № 48/35 відповідачем - 1 було дотримано вимоги Земельного кодексу України, суд визнав, що підстав для визнання останніх рішень недійсними немає, то з цих підстав договір на майбутнє від 16.07.2015 № 10944 не може бути визнаний недійсним.
З огляду на вище викладені обставини, суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
У відповідності із ст.49 ГПК України судові витрати, зокрема, з оплата позовної заяви судовим збором, покладається на позивача у разі відмови у задоволенні позову.
У судовому засіданні 29 квітня 2016 року оголошено вступну та резолютивну частині рішення.
Керуючись ст.ст.43,82-85 ГПК України, суд, -
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 10.05.2016 р.
Суддя С.М. Коваль