05 травня 2016 року м. Київ справа № 800/269/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Смокович М.І., вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Верховної Ради України про зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувсь до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовною заявою до Верховної Ради України, в якій просить зобов'язати відповідача прийняти у поточному році відповідні зміни до чинного законодавства України, у відповідності до яких можна було б визнати ОСОБА_1 потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи, а також надати офіційний статус потерпілого разом з відповідними пільгами.
Перевіривши матеріали скарги на предмет відповідності нормам статей 106, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов висновку про залишення скарги без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини четвертої статті 18 КАС України Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України визначені у статті 171-1 КАС України.
Частиною п'ятою статті 171-1 КАС України встановлено, що Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії.
Визначений перелік повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції є вичерпним.
Таким чином, до повноважень Вищого адміністративного суду України як суду першої інстанції відносяться спори про визнання дій чи бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, а її рішень незаконними.
Згідно з частиною першою статті 106 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 3 КАС України адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Також, статтею 106 КАС України встановлені вимоги до позовної заяви, зокрема, згідно з частиною першою цієї статті у позовній заяві зазначаються:
ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі;
зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Частиною другою статті 106 КАС України встановлено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Всупереч наведеним нормам ОСОБА_1 в позовній заяві не зазначив зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими обґрунтовує свої вимоги до відповідача, відсутні будь-які доводи стосовно допущення суб'єктом владних повноважень порушень закону під час здійснення владних управлінських функцій щодо нього.
З огляду на наведене, позивачу необхідно привести позовні вимоги у відповідність до вимог статті 105, 106 КАС України, з урахуванням положень статті 171-1 КАС України.
Також, згідно з частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно зі статтею 4 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" мінімальна заробітна плата з 1 січня 2016 року становить 1378 грн. 00 коп.
За такого правового врегулювання, скаржнику необхідно сплатити судовий збір у розмірі 551,20 гривень.
До даної позовної заяви не додано квитанції про сплату судового збору та не зазначено обґрунтованих підстав щодо неможливості сплати судового збору.
За правилами частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 до Верховної Ради України підлягає залишенню без руху.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Верховної Ради України про зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків до 18 травня 2016 року.
Попередити позивача, що в разі не усунення недоліків позовна заява буде йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та оскарженню не підлягає.
Суддя М. І. Смокович
Суддя М.І. Смокович