27.04.2016
Справа 431/1382/16-а
Провадження 2-а/431/26/16
27 квітня 2016 року Старобільський районний суд Луганської області
В складі: головуючого - судді Ткач О.В.,
при секретарі: Кустовій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд -
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-й
категорії, що підтверджується посвідченням серії А-440936 виданого Луганською ОДА
29.04.2005 року та інвалідом війни 3-ї групи пов'язано з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка зберігається за ним до теперішнього часу, що підтверджується посвідченням серії Є №109862, видане Старобільською РДА Луганської області 03.03.2008 р. (безстрокове).
На цих підставах у нього виникло право на отримання пенсії по інвалідності даної категорії з визначенням та обчисленням її складових частин згідно норм, встановлених чинним законодавством України.
Зокрема до складу його пенсії повинні входити обов'язкові нарахування:
•державна пенсія (основна частка його пенсії), обчислення якої має відбуватись, як це передбачено нормами ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28.02.1991 року №796-ХІІ (далі ЗУ №796-ХІІ);
• додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю як це передбачено нормами ст. 50 ЗУ №796-ХІІ.
Нарахування та виплата пенсії здійснюється управлінням Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області (далі УПФУ).
Згідно ч. 4 ст. 54 ЗУ №796-ХІІ визначено, що у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ №796-ХІІ особам віднесеним до 1 категорії призначається
щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірах: інвалідам ІІІ-ї групи - 50% мінімальної пенсії.
Крім того, відповідно до п. 27 ст. 13 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач отримує підвищення інвалідам війни III групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та допомогу на прожиття інваліду війни III групи - 50,00 грн.
Позивач вважаючи, що з 01.01.2014 року має право на отримання державної пенсії по інвалідності у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, визначеної на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, звернувся до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії у розмірі, який встановлено положенням ст.ст. 50, 54, ЗУ №796-ХІІ.
З 01.01.2014 року згідно з довідки УПФУ від 24.03.2016 року його пенсія складала: січень - квітень - 5080,70 грн.; травень - 5109,17 грн.; червень - 5141,44 грн.; липень - 5179,40 грн.; серпень (1, 2) - 334,12 грн.
Згідно ст.ст. 50, 54, ЗУ №796-ХІІ його пенсія повинна складати: січень-червень - основний розмір пенсії - 949*6=5694 грн., додаткова пенсія інвалідам III групи внаслідок аварії на ЧАЕС - 949*50%=474,50 грн., підвищення інваліду армії - 949*30%=229,20 грн., допомога на прожиття інваліду війни - 50 грн.; липень - основний розмір пенсії - 974*6=5844 грн., додаткова пенсія інвалідам III групи внаслідок аварії на ЧАЕС - 974*50%=487 грн., підвищення інваліду армії - 974*30%=292,20 грн., допомога на прожиття інваліду війни - 50 грн.; серпень (2 дні) - 334, 12 грн.
Сума недоплаченої пенсії за період з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року становить 9702,99 гривень.
У листі-відповіді від 24.03.2016 року на дану вимогу відповідачем було позивачу відмовлено.
На підставі чого ОСОБА_1 вважає дії УПФУ незаконними, та змушений звернутися для захисту своїх конституційних прав з позовом до суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача - УПФУ у Старобільському районі Луганської області позовні вимоги не визнав, навів доводи, щодо нарахування та виплату пенсії виключно на нормах, які встановлені Постановами Кабінету Міністрів України, не можуть прийматися судом як доказ правомірності його діянь, оскільки вказані правовідносини регулюються Законом і саме Закон чітко вказано розмір призначеної пенсії у спірний період.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного:
Верховною Радою України від 14.06.2011 року прийнято Закон України № 3491 «Про
внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» яким
встановлено, що в 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України № 796 застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
На виконання цього Закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06 липня 2011 року № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за
рахунок коштів Державного бюджету» та постанову № 1210 від 23.11.2011 року «Про
підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи», якою затверджений Порядок обчислення пенсій особам які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вступив в дію з 01.01.2012 року і є
чинним на сьогоднішній день.
Відповідно до п. З Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет
України на 2012 рік» норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України № 796 застосовується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України, та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
Також п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України»
встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема ст.ст. 50, 54 Закону України
№ 796-ХІІ застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
У відповідності до вищенаведеного вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат особам які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2011, 2012, 2013 роках делеговано Кабінету Міністрів України, та виконувалось згідно постанов № 745 від
06.07.2011 року та № 1210 від 23.11.2011 року.
Однак Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 року не містить жодної норми, яка б обмежувала в 2014 році пряме застосування Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема статей 50, 54 вказаного Закону, якими визначено розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров'ю. Лише на підставі Закону України від 31.07.2014 року України «Про внесення змін до Закону про Державний бюджет України на 2014 рік» який набув чинності 03.08.2014 року Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п.п. 6-7, за якими встановлено, що норми і положення статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України.
Таким чином в 2014 році існувало два чинних нормативно-правових акта, якими по
різному визначено розмір пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської
катастрофи, а в період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року у в зв'язку з відсутністю
відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» вбачається
явна невідповідність до законодавства, згідно якого позивачу була нарахована пенсія.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені, Конституцією та законами України.
Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсії позивача з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року застосуванню підлягає не постанова КМУ № 1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Законом України «Про державний бюджет України на 2014 рік» затверджено розміри
соціальних стандартів. Мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначається
виходячи із розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн., з 01.07.2014 року - 974 грн., з 01.10.2014 року - 1014 грн.
Отже, УПФУ здійснивши позивачу виплату пенсії за спірний період часу у розмірі,
передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 "Про
підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", порушив його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, положення якого мають пріоритет, були чинними на момент виплати пенсії за вказаний в позові період.
Суд, приймаючи до уваги, що позивач ставить питання про визнання УПФУ дій щодо перерахунку пенсії, зобов'язання ПФУ в Старобільському районі перерахувати пенсію, вважає за необхідне зобов'язати ПФУ зробити такий перерахунок. На цій підставі вважає необґрунтованими вимоги про стягнення певних перерахованих сум, оскільки, такий перерахунок ще не зроблений.
В цій частині позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
З відповідача стягується в дохід держави витрати по сплаті судового збору в розмірі 551,20 грн., оскільки при поданні адмінпозову, позивач звільнявся від його сплати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8, 12, 46 ч. 6 ст. 92 Конституції України,
ст.ст. 49, 50, 53, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які
постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про державний
бюджет України на 2014 рік", ст.ст. 2, 4, 7, 8, 9, 11 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, згідно положень ст.ст. 50, 54, ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області провести перерахунок з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року його
пенсії згідно ст. 54 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали
внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі не нижче 6-ти розмірів прожиткового
мінімуму для осіб які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду,
заподіяну здоров'ю на підставі ст. 50 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, з відрахуванням фактично отриманих сум.
В решті позову відмовити за необґрунтованістю.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Старобільському районі Луганської області в дохід держави судовий збір в розмірі 551,20 грн., який перераховувати на рахунок 31218206700331 код класифікації доходів 22030001, отримувач УДКСУ у Старобільському районі код ЄДРПОУ отримувача коштів 37858396, МФО 804013, Банк отримувача коштів ГУДКСУ у Луганській області.
Повна постанова виготовлена й проголошена 29.04.2016 р. о 13 год. 30 хв.
Постанова може бути оскаржена до Донецького адміністративного апеляційного суду через Старобільський районний суд Луганської області шляхом подачі апеляції протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Ткач О.В.