Справа № 419/1004/16-а
Провадження № 2-а/419/18/2016
29 квітня 2016 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Добривечіра Л. Д.,
при секретарі - Московченко О.В.,
з участю: представника відповідача - Самохвалової І.О.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 05.05.2010 року вона перебувала на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м.Луганська. ОСОБА_2 призначено довічно і вона отримувала пенсію відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати. 27.02.2015 року ОСОБА_2 звільнилась з органів прокуратури за власним бажанням.
У квітні 2015 року позивач звернулась до Управління пенсійного фонду України в Новопсковському районі (де на той час перебувала на обліку) із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року про заробітну плату начальника відділу прокуратури Луганської області, у зв'язку зі звільненням. Розпорядженням Управління пенсійного фонду України в Новопсковському районі № 126895 від 23.04.2015 року ОСОБА_2 було перераховано пенсію згідно довідки № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року, але в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати.
У зв'язку зі зміною міста проживання з 01.05.2015 року позивач перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Новоайдарському районі.
На виконання постанови Жовтневого районного суду м. Луганська від 24.10.2013 року УПФУ в Новоайдарському районі 10.08.2015 року було зроблено перерахунок пенсії позивача на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-484 від 06.09.2012 року (у справі за моїм позовом про визнання неправомірними дій УПФУ в Жовтневому районі м. Луганська під час перерахунку мені розміру пенсії у 2012 році) і у подальшому пенсія позивачу виплачувалась у розмірі 90% від середнього заробітку, який розраховано станом на 06.09.2012 року.
26.11.2015 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в Новоайдарському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року про заробітну плату начальника відділу прокуратури Луганської області у розмірі 90%.
На вказану заяву 09.12.2015 року відповідач надав письмову відповідь, у якій вказав на те, що перерахунок пенсії за довідкою прокуратури Луганської області № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року вже зроблено в УПФУ в Новопсковському районі і на час отримання пенсійної справи УПФУ в Новоайдарському районі відомостей про оскарження мною вказаного перерахунку до УПФУ в Новоайдарському районі не надходило. На час розгляду зазначеного звернення позивач отримує пенсію згідно постанови Жовтневого районного суду м. Луганська від 24.10.2013 року у розмірі 90% від середнього заробітку на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-484 від 06.09.2012 року. З цього випливає, що вимога про проведення повторного перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-247 від 15.04.2015 року із застосуванням до неї 90% є безпідставною і не ґрунтується на законі.
Крім того, згідно відповіді відповідача з 01.06.2015 року, згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються (перераховуються) відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України» втратили чинність і працівники прокуратури з 01.06.2015 року не мають права на призначення (перерахунок) пенсії згідно ЗУ «Про прокуратуру».
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 18.01.2016 року за заявою позивача закінчено виконавче провадження з примусового виконання рішення Жовтневого районного суду м. Луганська про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18- 484 від 06.09.2012 року.
У січні 2016 року позивач звернулась до УПФУ в Новоайдарському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року про заробітну плату начальника відділу прокуратури Луганської області, у зв'язку зі звільнення.
УПФУ в Новоайдарському районі позивачу було перераховано пенсію згідно довідки № 18-247вих.15 від 15.04.2015 року, але в розмірі 60 % від суми місячної заробітної плати.
У лютому 2016 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в Новоайдарському районі з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 18-247вих.15 від 15.04.2015 у розмірі 90%.
На вказану заяву відповідач надав письмову відповідь №1/Д-14 від 29.02.2016 року у якій вказав на те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, з 01.06.2015 року, як зазначено у листі Управління пенсійного фонду України в Новоайдарському районі від 29.02.2016 року №1/Д-14, пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вказані дії відповідача позивач вважає такими, що суперечить нормам діючого законодавства.
Позивач - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, за заявою позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - Самохвалова І.О. надала суду письмові заперечення проти позовної заяви, у судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_2 працювала в органах прокуратури та набула права на пенсійне забезпечення за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набуття такого права у 2010 році.
Статтею 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» встановлено умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.
Так, на підставі ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», в редакції чинній на час призначення ОСОБА_2 пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, відповідно до ч. 13 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Ч. 18 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції чинній на час призначення пенсії) передбачалось, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
З наведених правових норм та, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, випливає, що положення п.5 Прикінцевих положень закону №213 стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Крім цього, в тексті ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 чітко визначено, що «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України». Тобто, вказані зміни не стосуються перерахунку раніше призначеної пенсії і мова йде про призначення пенсії, а не її перерахунок.
Тому, твердження відповідача, що раніше призначені пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону №213 з 01.06.2015 року не перераховуються, не відповідають нормам законодавства і їх не можно брати до уваги.
З вищезазначеного витікає, що необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок повинен здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення мені пенсії, тобто в розмірі 90% від заробітної плати.
Згідно зі ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Крім того, відповідно до ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Зважаючи на викладене, відповідач неправомірно відмовив позивачу в перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми місячного заробітку за довідкою прокуратури Луганської області від 15.04.2015 року за № 18-247вих.15 і незаконно обмежив конституційне право на отримання призначеної у 2010 році пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
Згідно з п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Враховуючи, що пенсія була призначена у травні 2010 року, тобто до набрання чинності вказаним законом, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру.
Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі повинно було перерахувати пенсію згідно довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2015 року за № 18- 247вих.15, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час набуття права на пенсійне забезпечення), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження її граничного розміру та здійснити відповідні виплати за період з 01.04.2015 року по 10.08.2015 року та з 01.02.2016 року.
Таким чином, судом встановлено, що відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії, відповідач - УПФУ в Новоайдарському районі порушив конституційні права та протиправно відмовив ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії.
Висновки суду підтверджуються письмовими доказами, дослідженими у судовому засіданні.
На підставі ст. ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, ст.ст. 8, 17, 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», п.2 розділу 2 ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ст.45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Позов ОСОБА_2 до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та незаконними дії та рішення Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2015 року за № 18-247вих.15, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час набуття ОСОБА_2 права на пенсійне забезпечення), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області провести перерахунок ОСОБА_2 пенсії за вислугу років за період з 01.04.2015 року по 10.08.2015 року і з 01.02.2016 року на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2015 року за № 18-247вих.15, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час набуття ОСОБА_2 права на пенсійне забезпечення), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку без обмеження її граничного розміру та здійснити відповідні виплати.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, понесені витрати на сплату судового збору в сумі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.Д.Добривечір