Постанова від 09.03.2016 по справі 679/254/16-а

Справа № 2-а/679/36/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2016 року Нетішинський міський суд Хмельницької області у складі судді Ходоровського Б.В., при секретарі Василюк Л.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату різниці недоотриманої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Згідно позовної заяви ОСОБА_1, його усних пояснень в судовому засіданні, в березні 1993 року йому була призначена пенсія за вислугу років як військовослужбовцю, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

06 червня 2014 року досягнувши 60 років, в нього виникло право на пенсію за віком, що передбачена Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому 16 червня 2014 року подав заяву про призначення пенсії за віком.

Оскільки така пенсія призначалася вперше й раніше за нею не звертався, то відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при розрахунку розміру пенсії відповідач повинен був застосувати середній заробіток по Україні за три роки, що передують його зверненню за цією пенсією, тобто за 2011-2013 роки, але пенсія була нарахована на умовах переводу з одного виду на іншій як перерахунок через зміну надбавки і застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.

Враховуючи різницю між означеними показниками розмір пенсії було занижено.

08 лютого 2016 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Нетішин із заявою, в якій просив зробити перерахунок пенсії з 16.06.2014 року, застосувавши середній заробіток по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсією за віком, тобто за 2011-2013 роки.

Листом № 7/Г-10 від 09.02.2016 року відповідач відмовив йому в цьому, вказавши, що пенсія призначена відповідно до вимог діючого законодавства на підставі переведення з одного виду пенсії на інший.

Оскільки порушені його права просить визнати протиправними дії відповідача і зобов'язати останнього здійснити перерахунок пенсії за віком з 16.06.2014 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011-2013 роки.

Представник відповідача позов не визнала і зазначила, що у 1993 році ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З 16.06.2014 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нетішин та отримує пенсію за віком.

Оскільки пенсія йому вже призначалася, тому пенсія за віком була призначена шляхом переведення з одного виду пенсії на інший.

При обрахунку пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік відповідно до вимог ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення».

Вважає, що відповідач діяв відповідно до вимог чинного законодавства, тому підстави для задоволення позову відсутні.

Дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 20.03.1993 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.9).

06 червня 2014 року позивачу виповнилося 60 років (а.с.7).

16 червня 2014 року він звернувся з заявою до відповідача про призначення пенсії за віком (а.с.10).

З 16.06.2014 року ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішин Хмельницької області призначена пенсія за віком. При цьому, для обчислення розміру пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік (а.с.12).

08 лютого 2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 16.06.2014 року, з застосуванням середнього заробітку по Україні за три роки, що передують зверненню за пенсією за віком, тобто за 2011-2013 роки (а.с.14) і листом № 7/Г-10 від 09.02.2016 року йому відмовлено (а.с.15).

Однак, з зазначеною відмовою погодитись не можна, оскільки дії відповідача суперечать вимогам чинного законодавства України, що випливає з наступного.

Відповідно до ст.ст. 1-1, 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Згідно ч.1 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч.2 ст.40 Закону , заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзп );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу)застрахованої особи.

Згідно ч.3 ст.45 Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення ( попереднього перерахунку ) попереднього виду пенсії.

В даній статті Закону мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені ст.9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом. Тому положення ч.3 ст.45 Закону в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних відносин не підлягають застосуванню.

Враховуючи наведене, суд вважає, що в даному випадку при обчисленні позивачу розміру пенсії за віком відповідач повинен був застосувати показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме: за 2011-2013 роки.

З огляду на наведені обставини, безпідставними є також посилання відповідача на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», оскільки в даному нормативно-правовому акті мова йде виключно про пенсії, призначені до 01.05.2012 року, а позивачу пенсія за віком була призначена у 2014 році.

На підставі вищевикладеного, суд вважає протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки.

Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою повного захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд приходить до висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з 10.08.2015 року, а саме за шість місяців, що передували зверненню позивача за таким перерахунком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки.

В позові за період з 16 червня 2014 року по 09 серпня 2015 року суд відмовляє, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду без поважних причин.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань слід стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 1102,42 грн.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.9, 10, 40, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 71, 94, 158 - 163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки, починаючи з 10.08.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком з 10.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2011 - 2013 роки.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м.Нетішин Хмельницької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1102,42 грн.

В решті позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Нетішинський міський суд.

Суддя Ходоровський Б.В.

Копія вірна:

Суддя Ходоровський Б.В.