Справа № 161/855/16-а
Провадження № 2-а/161/90/16
29 квітня 2016 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
у складі : головуючого - судді Гринь О.М.
при секретарі Пилипюк Л.М.
розглянувши у відритому судовому засіданні в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в Луцьку про визнання дій протиправними.
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Луцьку про визнання дій протиправними.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області з 01 лютого 2006 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Вказує, що пенсія йому була призначена за вислугу років, виходячи з розрахунку 90 % від розміру середньомісячної заробітної плати, визначеної станом на 01.02.2006 року у відповідній довідці військової прокуратури Західного регіону України.
Зазначає, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади.
У зв'язку з чим, 18 грудня 2015 року він звернувся в Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо перерахунку пенсії, виходячи із грошового забезпечення, визначеного у довідці військової прокуратури Західного регіону України від 08.12.2015 року № 101 та у відповідності до діючого на час призначення йому пенсії ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру».
Однак, листом від 25 грудня 2015 року № 640/К-01 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку.
Просить суд визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників та зобов'язати відповідача Луцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії з 01 листопада 2015 року на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України від 08 грудня 2015 року № 101 та Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, тобто у розмірі 90 відсотків від розміру грошового забезпечення визначеного у довідці, без обмеження максимального розміру пенсії.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явився, проте подав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі за наявними матеріалами справи. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, проте подала суду письмові заперечення та заяву про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами справи.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача та представника відповідача по наявних матеріалах справи, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 128 КАС України.
Згідно вимог ст. 52 КАС України суд приходить до висновку про заміну відповідача Управління Пенсійного Фонду України в місті Луцьку на належного відповідача - Луцьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області.
Дослідивши та оцінивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Луцьку Волинської області з 01 лютого 2006 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Розмір пенсії позивача з моменту виходу на пенсію становить 90% від заробітку прокурорсько-слідчих працівників.
У зв'язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови КМУ № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», 18 грудня 2015 року ОСОБА_1 звернувся в Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку щодо перерахунку пенсії, виходячи із грошового забезпечення, визначеного у довідці військової прокуратури Західного регіону України від 08.12.2015 року № 101, та у відповідності до діючого на час призначення йому пенсії ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року «Про прокуратуру» (а.с. 6-7).
Листом від 28.12.2015 року № 639/Р-0 йому було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки відсутні правові підстави для проведення такого перерахунку (а.с. 8-9).
Проте, такі доводи відповідача не відповідають вимогам закону.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Так, відповідно до ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (зі змінами внесеними Законом України від 12 липня 2001 року №2663-ІІІ, що діяла станом на жовтень 2003 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
У подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.
Так, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з п.2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 01 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону №3668-V змін не зазнали (змінилась лише нумерація цієї статті).
Так, згідно з ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Відповідно до ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Отже, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Ст. 22 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» №505 від 31 травня 2012 року, яка набрала чинності 14 червня 2012 року, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року.
Отже, право на перерахунок пенсії у позивача виникло з 01 липня 2012 року, коли ще не були внесені зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.
У даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», оскільки інших не існує.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13) та від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13), а в силу вимог ст.244-2 КАС України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд приходить до переконання про підставність позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників та зобов'язання відповідача Луцького об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України від 08.12.2015 року № 101 та Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, тобто у розмірі 90 відсотків від розміру грошового забезпечення визначеного у довідці, без обмеження максимального розміру пенсії, з врахуванням виплачених сум.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 99, 159, 160, 161, 162, 163, 183-2, 186, КАС України, на підставі ст.ст.1, 3, 6, 8, 19, 22, 64, 92 Конституції України, ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 листопада 2015 року на підставі довідки військової прокуратури Західного регіону України від 08.12.2015 року № 101 та Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року, тобто у розмірі 90 відсотків від розміру грошового забезпечення визначеного у довідці, без обмеження максимального розміру пенсії, з врахуванням виплачених сум.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.