Справа № 196/452/16-к
№ провадження 1-кс/196/92/2016
06 травня 2016 року слідчий суддя Царичанського районного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
покурора - ОСОБА_3 ,
розглянувши клопотання прокурора Царичанського відділу Новомосковської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства України в кримінальному провадженні №42016041500000022,
Прокурор Царичанського відділу Новомосковської місцевої прокуратури юрист 2 класу ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства України в кримінальному провадженні №42016041500000022, в якому прохає:
1. Надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.1971 КК України, відомості про вчинення якого внесено 24.03.2016 до ЄРДР за №42016041500000022, перевірки дотримання вимог земельного законодавства України під час використання земельних ділянок на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району площею 40,4686 га.
2. Проведення перевірки доручити Державній інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області.
На обґрунтування своїх вимог прокурор зазначив наступне.
24 березня 2016 року Новомосковською місцевою прокуратурою внесено відомості до ЄРДР за фактом самовільного захоплення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності, орієнтовною площею 40,4 га, яка розташована на території Царичанського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту.
В ході досудового розслідування встановлено, що розпорядженням голови Царичанської райдержадміністрації №61-р від 09.02.2012 року, ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки (не витребувані паї) сільськогосподарського призначення (склад угідь - рілля) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 43,90 га за межами населеного пункту на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району.
Згідно листів відділу Держгеокадастру в Царичанському районі №10-422-99.5-350/2-16 від 22.03.2016 р. та №10-422-99.3-458/2-16 від 12.04.2016 р. вбачається, що документація із землеустрою на вказану земельну ділянку ОСОБА_4 не розроблялась.
Допитаний в якості свідка голова Новопідкрязької сільської ради Царичанського району ОСОБА_5 дав покази про те, що після отримання ОСОБА_4 дозволу на розробку техдокументації із землеустрою, було проведено обмір земельної ділянки та встановлено площу земельної ділянки в розмірі 40,4 га. При обмірах представників Новопідякрязьклої сільської ради - не залучали.
Крім цього, в ході проведеного обстеження комісією у складі Новопідкрязького сільського голови, землевпорядника та депутата Новопідякрязької сільської ради земельної ділянки сільськогосподарського призначення (не витребувані паї) площею 40,4686 га (контур поля 24), розташованої на території Новопідякрязької сільської ради (за межами населеного пункту), встановлено, що на вказаній земельній ділянці знаходяться залишки кукурудзи, що свідчить про фактичне використання вказаної земельної ділянки без відповідного рішення уповноваженого органу про передачу в оренду вказаної земельної ділянки.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
У зв'язку з викладеним, виникла необхідність у проведенні перевірки додержання вимог земельного законодавства в частині законності використання земель державної власності на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області.
Таким чином, факт підтвердження порушень земельного законодавства в частині самовільного зайняття земельної ділянки, а також визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок можливо підтвердити лише за результатами проведення перевірки Державною інспекцією сільського господарства, а матеріали проведеної перевірки будуть використані як докази у вказаному кримінальному провадженні.
Прокурор Царичанського відділу Новомосковської місцевої прокуратури ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримав в повному обсязі та прохав його задовольнити.
Представник Новопідкрязької сільської ради Царичанського району Дніпропетровської області в судове засідання не з'явився, хоча були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду клопотання прокурора в суді.
Вивчивши надані матеріали кримінального провадження, заслухавши думку прокурора, слідчий суддя приходить до висновку про те, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно ч.4 ст.38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
За змістом ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Згідно п.75.1. ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У відповідності до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» у 2015-2016 роках перевірки підприємств, установ і організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів грн. за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Згідно із п.2 ч.1 Постанови КМУ «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 р. надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.6.2 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України Держсільгоспінспекція України та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право безперешкодно обстежувати із установленим законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб.
В судовому засіданні слідчим суддею встановлено, що Царичанським ВП Новомосковського ВП ГУНП в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України. Прокурор при проведені процесуальних дій відповідно до вимог КПК України позбавлений права самостійно виносити процесуальні рішення, щодо слідчих дій, пов'язаних з розслідуванням вказаного кримінального провадження в частині проведення перевірки діяльності сільських рад щодо законності використання належних їм земельних ділянок. В судовому засіданні прокурором доведено та обгрунтовано необхідність слідчої дії щодо призначення перевірки додержання вимог земельного законодавства в частині законності використання земель державної власності, оскільки інших заходів процесуального провадження законом не передбачено.
Оскільки, відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» перевірку діяльності суб'єктів господарювання можливо проводити за рішенням суду, згідно з вимогами КПК України, а тому слідчий суддя дійшов висновку, що маються всі правові підстави для задоволення клопотання та надання дозволу на проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства в частині законності використання земель державної власності, яку доручити Державній інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області.
Враховуючи вищезазначене, а також дані, наявні в клопотанні прокурора та матеріалах кримінального провадження, слідчий суддя вважає за необхідне для проведення повного, всебічного та об'єктивного дослідження обставин вищевказаного кримінального провадження, надати дозвіл на проведення працівниками Державної інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області перевірки дотримання вимог земельного законодавства України під час використання земельних ділянок на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району площею 40,4686 га.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.25, 38, 93, 94, 370-372, 309 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора Царичанського відділу Новомосковської місцевої прокуратури юриста 2 класу ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення перевірки додержання вимог земельного законодавства України в кримінальному провадженні №42016041500000022 - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України під час використання земельних ділянок на території Новопідкрязької сільської ради Царичанського району площею 40,4686 га.
Проведення перевірки доручити Державній інспекції сільського господарства у Дніпропетровській області.
Перевірку дотримання вимог земельного законодавства України розпочати 10 травня 2016 року та закінчити 24 травня 2016 року, строк дії ухвали до 24 травня 2016 року.
Ухвала остаточна і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_6