06 травня 2016 року
м. Полтава
Справа № 816/4793/15
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С.,
розглянувши заяву Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про заміну сторони виконавчого провадження
у справі за адміністративним позовом
позивача
Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області
до відповідача
Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД "
про
відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій
05 травня 2016 року на електронну адресу Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 50772134 щодо примусового виконання рішення в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД " про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.
Відповідно до статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може змінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Враховуючи, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України не визначено вимог щодо форми та змісту заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суддя відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України застосовує положення статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, що встановлює вимоги до позовної заяви.
Згідно з матеріалами справи, заяву про заміну сторони виконавчого провадження подано шляхом надсилання на електронну пошту Полтавського окружного адміністративного суду в електронному вигляді.
Суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Норма зазначеної статті є обов'язковою і не передбачає можливість направлення позовної заяви за допомогою електронної пошти.
Крім цього, відповідно до частини четвертої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.
Отже, положення Кодексу адміністративного судочинства України передбачають наявність власноручного підпису, у зв'язку з тим, що розгляд анонімних позовних заяв, апеляційних та касаційних скарг чинним законодавством не допускається.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
Водночас інформація, що передається через електронну пошту, виходячи з аналізу статті 5 Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг", не є тотожним поняттю електронного документа згідно із зазначеним Законом, а є документом, у якому інформація зафіксована у вигляді електронних даних.
Таким чином, Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області не дотримано вимог Кодексу адміністративного судочинства України щодо належного оформлення заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
Вищезазначені висновки узгоджуються з позицією Вищого адміністративного суду України, висловленою в "Роз'ясненні для громадян та учасників процесу щодо касаційних скарг, надісланих до ВАСУ електронною поштою" від 22 травня 2014 року.
Також суд зазначає, що відповідно до частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається із заяви та доданих до неї матеріалів, заявником не надано належного доказу надіслання копії такої заяви, разом із додатками до неї усім сторонам виконавчого провадження та органу державної виконавчої служби.
Суд також зазначає, що відповідно до частини п'ятої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Частиною сьомою статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Згідно з частиною другою статті 58 Кодексу адміністративного судочинства України повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.
Як вбачається із заяви, остання підписана начальником Управління, проте, у додатках до матеріалів заяви відсутній документ (витяг зі статуту та/або з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на дату подання позовної заяви, наказ на призначення тощо), який засвідчує, що начальник Управління уповноважений представляти права та інтереси Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області.
Отже, заяву подано без додержання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З урахуванням викладеного, заява підлягає залишенню без руху з наданням Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області строку для усунення вказаних недоліків.
На підставі викладеного, керуючись статтями 106, 108, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Кременчуцького об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області про заміну сторони виконавчого провадження ВП № 50772134 щодо примусового виконання рішення в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна фірма "Центр ЛТД " про відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій залишити без руху.
Заявнику надати строк до 06 червня 2016 року для усунення недоліків шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду оригіналу заяви про заміну сторони виконавчого провадження; докази надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення сторонам та державній виконавчій службі копії заяви та доданих до неї документів; документів на підтвердження повноважень особи, яка підписала заяву.
Роз'яснити, що у разі ненадання у зазначений строк указаних документів заява підлягає поверненню.
Копію ухвали невідкладно надіслати Кременчуцькому об'єднаному управлінню Пенсійного фонду України Полтавської області.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Т.С. Канигіна