11 квітня 2016 року м. Київ К/800/9946/15
Вищий адміністративний суд України у складі суддів:
головуючого - Цвіркуна Ю.І. (суддя-доповідач),
Ланченко Л.В.,
Пилипчук Н.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Алтек»
на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.10.2011 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 року
у справі № 2-а-1970/2514/11
за позовом Публічного акціонерного товариства «Алтек»
до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
встановив:
Публічне акціонерне товариство «Алтек» звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.10.2011 року у справі № 2-а-1970/2514/11, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами планової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства «Алтек» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року, відповідачем складено акт від 02.06.2011 року № 4037/23-420/14051419, яким встановлено порушення п. 5.1, пп. 5.2.1 п. 5.2, пп. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 401 556, 00 грн.; пп. 7.4.1, пп. 7.4.5 п. 7.4, пп. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в результаті чого завищено податок на додану вартість на загальну суму 47 774, 00 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 30.06.2011 року № 0001232304, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток у загальному розмірі 125 486, 25 грн.; № 0001242304, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у загальному розмірі 59 717, 50 грн.
Підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень став висновок податкового органу щодо неправомірного формування позивачем даних податкового обліку за результатами здійснення господарських операцій з ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6
Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх інстанцій прийшли до висновку щодо правомірності спірних податкових повідомлень-рішень.
Колегія суддів суду касаційної інстанції, з урахуванням норм податкового законодавства, чинних на час виникнення відповідних правовідносин, погоджується з висновками судів попередніх інстанцій.
Відповідно до п. 5.1. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» валові витрати виробництва та обігу - сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Згідно із пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3-5.7 цієї статті.
Підпунктом 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» передбачено, що не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.
Таким чином, підставою для включення витрат з придбання товарів (отримання робіт, послуг) до складу валових (витрат, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування) є належним чином оформлені розрахункові, платіжні та інші первинні документи.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами перевірки податковим органом встановлено, що позивачем завищено скориговані валові витрати на суму 401 556, 00 грн.
Так, судами встановлено, що між позивачем та СПД ФО ОСОБА_4 укладено договір, предметом якого є виконання робіт по влаштуванню даху.
На підтвердження виконання умов договору позивачем надано додаток до договору, кошторис з розрахунком договірної ціни, акти приймання виконаних підрядних робіт, накладні.
При цьому судами встановлено, що в актах виконаних робіт не вказано вартість та кількість використаних матеріалів, затрачених загальновиробничих витрат, прямих витрат.
Між позивачем та ОСОБА_5 укладено договір про надання інжинірингових послуг. На підтвердження виконання умов договору позивачем надано акти здачі-прийняття робіт (надання послуг). У вказаних актах не зазначено опис (номенклатуру) робіт (послуг), їх кількість (обсяг, об'єм), які саме послуги надавались, не надано документального підтвердження факту понесених витрат на оплату послуг та їх зв'язку із господарською діяльністю позивача.
Між позивачем та ОСОБА_6 укладено договір про надання юридичних послуг, на підтвердження виконання умов якого позивачем надано акт про надані юридичні послуги, в якому не зазначено які саме послуги надавались, не надано документального підтвердження факту понесених витрат на оплату послуг та їх зв'язку із господарською діяльністю позивача.
За таких обставин, судами встановлено, що матеріалами справи не підтверджується реальне виконання господарських операцій між позивачем та вказаними контрагентами.
Згідно із пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку, придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно з пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 вказаного Закону не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Підпунктом 7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг). Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.
Відповідно до пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» підставою для нарахування податкового кредиту є податкова накладна, що видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача.
Підпунктом 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» передбачено, що датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Таким чином, для підтвердження включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість сплачених у складі ціни за придбану продукцію та виконані роботи, необхідні первинні документи, оформлені відповідно до вимог законодавства України.
Перевіркою встановлено віднесення позивачем до складу податкового кредиту жовтня 2009 року сум податку на додану вартість по податкових накладних, виписаних постачальниками у попередніх періодах.
При цьому судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачем не надано належного документального підтвердження отримання податкових накладних в періодах віднесення сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів попередніх інстанцій та встановлених обставин справи.
З урахуванням викладеного, є підстави вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій ухвалено законні і обґрунтовані рішення, які постановлені з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для їх скасування не вбачається.
Стаття 220 Кодексу адміністративного судочинства України визначає межі перегляду судом касаційної інстанції.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Алтек» відхилити.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.10.2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2015 року у справі № 2-а-1970/2514/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та на неї може бути подана заява про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.І.Цвіркун
Судді Л.В.Ланченко
Н.Г.Пилипчук