Справа № 159/1376/16-а
Провадження № 2-а/159/31/16
06 травня 2016 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Денисюк Т.В.,
за участю секретаря Гарбар О.В.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Клевецької Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Ковельської міської ради Волинської області, третя особа - ОСОБА_4, про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити дії,-
У квітні 2016 року ОСОБА_3 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати рішення Ковельської міської ради № 77/9 від 24.09.2015 року "Про надання гр.Н. дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення та зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1" та № 78/22 від 22.10.2015 року "Про розгляд заяви ОСОБА_3", яким йому відмовлено у наданні спірної земельної ділянки у власність. Крім того, просив зобов'язати відповідача розглянути його заяву про надання у власність земельної ділянки та прийняти рішення відповідно до законодавства.
В ході судового розгляду справи представник позивача подав заяву про відкликання позову в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення Ковельської міської ради № 77/9 від 24.09.2015 року "Про надання гр.Н. дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення та зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_1". Ухвалою суду від 06 травня 2016 року клопотання представника позивача задоволено, адміністративний позов в цій частині залишено без розгляду.
Також в ході судового розгляду справи представником позивача змінено позовні вимоги, відповідно до яких позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Ковельської міської ради № 78/22 від 22.10.2015 року "Про розгляд заяви ОСОБА_3" та зобов'язати відповідача розглянути на пленарному засіданні заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення та зміни цільового призначення земельної ділянки по АДРЕСА_2 площею 111 кв.м.( кадастровий номер НОМЕР_1) для будівництва та обслуговування житлового будинку та господарських споруд.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначає, що проживає в АДРЕСА_2, йому на праві власності належить частина житлового будинку та земельна ділянка площею 447 кв.м. Суміжною є спірна земельна ділянка площею 111кв.м., щодо якої між ним та третьою особою ОСОБА_4 з 2012 року тривають суперечки. Спірна земель ділянка є вільною, жодна особа на законних підставах нею не користується. 25 вересня 2015 року він звернувся до Ковельської міської ради із заявою про надання даної земельної ділянки у власність шляхом викупу з правом зміни цільового призначення з «ведення городництва» на «обслуговування житлового будинку». Однак, у листопаді 2015 року отримав рішення Ковельської міської ради №78/22 від 22.10.2015 року "Про розгляд заяви ОСОБА_3", яким йому відмовлено у наданні землі у власність шляхом викупу у зв'язку із прийняттям рішення №77/9 від 24.09.2015 року, яким вже надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення та зміни цільового призначення спірної земельної ділянки іншій особі - ОСОБА_4
Позивач вважає, що така відмова не ґрунтується на вимогах законодавства, оскільки не передбачена ст..128 Земельного Кодексу України, тому є незаконною та підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 змінені позовні вимоги підтримала повністю з підстав вище вказаних.
Представник відповідача ОСОБА_2 проти позову заперечила та пояснила, що хоча законодавство і не передбачає такої підстави для відмови у наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, як надання дозволу іншій особі, однак таке рішення є доцільним з огляду на існуючий між сторонами спір.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилась, подала письмові заперечення, в яких просила у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що її сім'я користується спірною земельною ділянкою понад сорок років, вона тривалий час використовувала землю на умовах оренди, а тому має першочергове та переважне право на спірну землю. Іншої земельної ділянки вона не має, а у власності позивача є 447 кв.м поруч із будинком.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що заявлений позов підставний, обґрунтований, а тому підлягає до задоволення.
Так, статтею 12 Земельного Кодексу України та п.34 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради відноситься питання розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності, що знаходяться на території села, міста, у власність громадян і юридичних осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та
органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.
Порядок вирішення заяв громадян, бажаючих отримати земельну ділянку у власність шляхом викупу, врегульований статтею 128 Земельного Кодексу України.
Частинами другою, третьою цієї статті зокрема передбачено, що громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки. До заяви (клопотання) додаються: а) документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд); б) для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.
Орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову із зазначенням обґрунтованих причин відмови.
Отже, першим етапом є розгляд заяви та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку ( ст.123 ЗК України).
Виготовлений замовником проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ст.186 ЗК України.
Рішення про продаж землі чи передачу її в користування приймається органом місцевого самоврядування вже після виконання ряду інших дій: затвердження проекту, можливого вилучення у інших землекористувачів, визначення умов використання, та інше. При цьому, можуть виникнути обставини для відмови у затвердженні самого проекту землеустрою.
Системний аналіз земельного законодавства дає підстави вважати, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про її надання саме тій особі, якій такий дозвіл надано.
Тому законодавець не обмежує коло осіб, яким може бути наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою та не передбачає такої підстави для відмови у наданні дозволу, як його надання іншій особі.
Як вбачається з матеріалів справи 22 жовтня 2015 року Ковельською міською радою прийнято оскаржуване рішення №78/22, яким відмовлено ОСОБА_3 у наданні спірної земельної ділянки у власність шляхом викупу з мотивів прийняття вже рішення за №77/9 від 24.09.2015 року про надання дозволу на складання проекту землеустрою на спірну земельну ділянку ОСОБА_4
Враховуючи наведені судом вище мотиви оскаржуване рішення Ковельської міської ради суперечить вимогам законодавства.
В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Заперечуючи проти позову представник відповідача посилалась на доцільність прийняття саме такого рішення. Однак така доцільність не може свідчити про його правомірність. Оскільки кожне рішення суб'єкта владних повноважень має бути одночасно і законним, і доцільним.
Обираючи спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає необхідним відповідно до положень ст..162 КАС України, визнати оскаржуване рішення протиправним та скасувати, а також зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки з метою викупу.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, ст.99, 159, 161, 162, 163, 186 КАС України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.12,122,123,128,186 Земельного Кодексу України , суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Ковельської міської ради № 78/22 від 22.10.2015 року в частині відмови ОСОБА_3 у наданні у власність шляхом викупу земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 площею 111 кв.м.
Зобов'язати Ковельську міську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 111 кв.м. ( кадастровий номер НОМЕР_1) з метою викупу для обслуговування житлого будинку і господарських споруд та зміни цільового призначення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адмінінстративного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Головуючий:Т. В. Денисюк