справа № 462/8682/15-а
28 квітня 2016 року Залізничний районний суд м. Львова у складі: головуючої судді Румілової Н.М., при секретарі Кіптіла В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м.Львова про визнання дій протиправними , зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача, посилаючись на те, що з 21.08.2012 року він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова як одержувач пенсії за віком. Просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України у Залізничному районі м.Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу». Крім того ОСОБА_1 просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Залізничному районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 21.08.2012 року в розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати державного службовця, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати).
Ухвалою суду від 25 грудня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м.Львова про зобов'язання проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», в розмірі 80% від середньомісячної заробітної плати державного службовця, з урахуванням інших видів виплат за період з 21.08.2012 року до 21.06.2015 року залишені без розгляду.
Позивач у судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був попереджений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі.
Дослідивши матеріали справи , суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач знаходився на державній службі, працював на посаді головного державного інспектора з охорони праці Територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області та був звільнений з посади, на підставі чого з 21.08.2012 року призначена пенсія як державному службовцю у відповідності до ст. 37 Закону України„ Про державну службу" .
При обчисленні пенсії відповідачем не були враховані виплати які включаються в заробітну плату, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плат.
З довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії) за період з 01.10.2010 року по 30.09.2012 року, наданої Територіальним управлінням Держгірпромнагляду у Львівській області за №4/04-51/201 від 6 листопада 2015 р., вбачається, що позивачу в зазначений період були нараховані та сплачені матеріальна допомога та індексація заробітної плати в сумі 17474,04грн.
Позивач звернувся до управління ПФУ в Залізничному районі м.Львова про перерахунок пенсії по заробітній платі та надав довідку про складові заробітної плати.
26.11.2015 року позивачу в перерахунку пенсії по заробітній платі згідно наданої ним довідки відмовлено.
Частиною 1 статті 66 «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, зокрема, враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» №108/95, структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу».
З аналізу зазначених норм вбачається, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати.
Проте слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, а також інші премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з наведеного вбачається, що індексація доходів, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, компенсація за невикористану відпустку, а також інші премії та надбавки на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням сум інших виплат з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.
Крім того, суд зазначає, що вказані суми виплат є складовими заробітної плати, а тому підлягають зарахуванню для визначення заробітку для призначення пенсії позивачу.
Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року (ЄДРСР № 22547610), яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та судів.
Керуючись ст. ст. 8-11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова, щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 по заробітній платі з урахуванням інших видів виплат, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі м. Львова здійснити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 пенсії державного службовця з 22.06.2015 рокуз урахуванням фактично нарахованих та виплачених сум складової заробітної плати - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб.
Постанова може бути оскаржена у Львівській апеляційний адміністративний суд через Залізничний районний суд міста Львова шляхом подання заяви про оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі проголошення у тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи, вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Румілова Н.М.