Постанова від 20.04.2016 по справі 133/3487/15-а

Справа № 133/3487/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.04.2016 року

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙСУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

В складі головуючого - судді Слободяного О.Є.

із секретарем Сологуб Л.А.

з участю адвоката Пилипчука В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Козятині адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання призначити пенсію, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_2 просить визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Козятин та Козятинському районі Вінницької області щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині та Козятинському районі Вінницької області призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з дня звернення за пенсією.

Позивачка посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року їй виповнилося 53 роки. Відповідно до пункту «д» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» жінки, які пропрацювали доярками, свинарками - операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Оскільки позивачка тривалий час відпрацювала дояркою на різних сільськогосподарських підприємствах, і має право на призначення пенсії на пільгових умовах, тому в грудні 2015 року вона звернулась з заявою до відповідача про призначення їй пільгової пенсії за віком, у відповідності до п. «д» ч.1 ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».

Листом УПФУ в м. Козятині та Козятинському районі №1524/06-38/02-10 від 22.12.2015 року вона повідомлена про те, що у призначенні пільгової пенсії їй відмовлено. Відповідач не врахував їй період роботи з 01.01.1992 року по 03.04.1997 року до пільгового стажу, так як виконання норм обслуговування тварин не підтверджуються первинними документами. Також відповідач зазначив, що за результатами документальної перевірки по селянському (фермерському) господарстві "Влад" згідно облікових листів на виконані роботи з 1997 року по 2008 рік по виконанню норм обслуговування тварин, встановлених господарством в кількості не менше 20 голів, її загальний пільговий стаж складає 15 років 7 місяців, що не дає її права на призначення пенсії на пільгових умовах.

Фактично їй було відмовлено в призначенні пенсії. Таку відмову відповідача вважає неправомірною та необгрунтованою, так як згідно записів в трудовій книжці, яка є основним документом, позивачка працювала дояркою в різних сільськогосподарських підприємствах з 1980 року по 2011 рік з незначною перервою, пов'язаною з декретною відпусткою. Загальна кількість вироблених позивачкою трудоднів перевищує встановлений мінімум. Документами, які були надані відповідачеві, підтверджено, що вона була зайнята на роботі протягом усього календарного року та виконувала встановлені норми по обслуговуванню тварин, а згідно Примірних норм виробітку і обслуговування в тваринництві, затверджених Міністерством сільського господарства Української РСР, навантаження на доярку становить 20 корів. Посилання відповідача на відсутність первинних документів, які б підтверджували виконання нею норм обслуговування тварин, безпідставні, оскільки вона не може нести відповідальності за те, що в господарствах, в яких вона працювала, неналежно вівся первинний облік. Обов'язок по веденню первинного обліку в сільськогосподарських підприємствах покладається на керівництво підприємства, а тому відсутність затверджених норм обслуговування тварин чи відомостей про кількість тварин, які позивачка обслуговувала, не може позбавити її конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питання надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За умови зарахування до їй пільгового стажу періоду роботи дояркою в КСГ «Мрія» з 01.01.1992 року по 03.04.1997 рік , а саме 5 років та 2 місяці, її загальний пільговий стаж складає 20 років 9 місяців, що дає право позивачці на призначення пенсії на пільгових умовах.

При цьому позивачка посилається на положення ст.ст.13,62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», п.18 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній».

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали, просять позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала та пояснила, що відповідно до п. «д» ч.1 ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" мають право на призначення пенсії жінки, які працювали доярками (операторами машинного доїння)в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 50 років і за наявності стажу зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин. Норми обслуговування підтверджуються довідками господарств, де особа працювала. Норми по обслуговуванню тварин в СТОВ «Мрія» з 1992 року по 1996 рік не встановлювалися та облікові листи на виконані роботи з 1992 року по 1997 рік не збереглися. До пільгового стажу по господарству СТОВ «Мрія» зараховується період роботи дояркою з 01.05.1980 року по 31.12.1991 року. Період роботи з 01.01.1992 року по 03.04.1997 року до пільгового стажу не зараховується, так як виконання норм обслуговування тварин не підтверджується первинними документами. Пільговий стаж позивачки складає 15 років 7 місяців, що не дає їй права на призначення пенсії на пільгових умовах. Просить у позові відмовити.

Свідок ОСОБА_3 суду пояснила, що вона дійсно працювала з позивачкою в СТОВ «Мрія» СФГ «Влад». ОСОБА_2 дійсно була зайнята на роботі протягом усього календарного року та виконувала встановлені норми по обслуговуванню тварин.

Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що вона дійсно працювала з позивачкою в СТОВ «Мрія» СФГ «Влад».. ОСОБА_2 дійсно була зайнята на роботі протягом усього календарного року та виконувала встановлені норми по обслуговуванню тварин.

Заслухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.

Судом встановлено, що відповідно до записів в трудовій книжці на ім'я позивачки з 01.05.1980 року вона була прийнята на роботу в колгосп «Росія» с. Комсомольське дояркою (а.с.7 зворот). 07.12.1992 року колгосп «Росія» с. Комсомольське було реорганізовано в колективне господарство агрофірма «Мрія» с. Комсомольське (а.с.11). З Агрофірми «Мрія» позивачку було звільнено у зв'язку з переведенням в КСП «9-Травня» с. Марківці 03.04.1997 року. З 03.04.1997 року по 1998 рік позивачка працювала дояркою в КСП «9-Травня» с. Марківці. В 1999 році по березень 2002 рік перебувала у декретній відпустці. 26.02.2000 року КСП «9-Травня» с. Марківці реорганізоване в СФГ «Марківці». З СФГ «Марківці» позивачка звільнилась за власним бажанням 17.01.2001 року. З 01.02.2001 року позивачка була прийнята на роботу дояркою в СФГ «Влад» с. Туча, де пропрацювала до 05.01.2011 року. (а.с.7-9, 10). Згідно довідки СТОВ «Мрія» с. Комсомольське позивачка пропрацювала в господарстві дояркою з 1980 року по 1997 рік (а.с.11, 12). З повідомлення директора СТОВ «Мрія» від 01.04.2016 року №986 вбачається, що за період з 1992 року по 1997 рік в господарстві норми обслуговування молочного поголів'я ВРХ не встановлювалися. Оплата праці нараховувалася за надій молока та за привіс телят до 2-х місячного віку. Норми обслуговування тварин в господарстві почали встановлювати з 2001 року по 2013 рік. В 1997 році в березні місяці від господарства відділок с. Марківці від'єдналося (а.с.54).

Позивачці ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 року виповнилося 53 роки (а.с.4 зворот).

В грудні 2015 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення їй пільгової пенсії за віком, у відповідності до п. «д» ч.1 ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення"

УПФУ в м. Козятині та Козятинському районі листом №1524/06-38/02-10 від 22.12.2015 року повідомило позивачку про те, що їй було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах через неподання нею уточнюючих довідок для підтвердження виконання встановлених норм обслуговування тварин(а.с. 14-15).

Суд вважає вказані дії відповідача неправомірними, такими, що порушують права позивачки на пільгове пенсійне забезпечення згідно з п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Судом встановлено з пояснень позивачки, пояснень свідків, трудової книжки позивачки, архівних довідок, повідомлення директора СТОВ «Мрія» від 01.04.2016 року, що пільговий трудовий стаж позивачки, коли вона працювала дояркою (оператором машинного доїння) і повністю виконувала встановлені норми обслуговування тварин, що дає їй право на пільгове пенсійне забезпечення згідно з п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», становить 20 років 9 місяців. Таким чином, позивачка ОСОБА_2 має право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах як доярка (оператор машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.

Що стосується періоду, коли норми обслуговування тварин в господарстві взагалі не були розроблені, то суд вважає, що позивачка, як найманий працівник, ніяким чином не могла вплинути на вищевказані обставини.

Оцінюючи наведені обставини в їх сукупності, суд вважає необхідним визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, пов'язані з відмовою призначити позивачці ОСОБА_2 пільгову пенсію, та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Козятині та Козятинському районі Вінницької області призначити позивачці ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах як доярці (оператору машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». З матеріалів справи вбачається, що Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області 28.12.2015 року, розглянувши заяву позивачки про призначення пенсії на пільгових умовах, винесло рішення(оформлене як лист) про відмову в призначенні пенсії. Враховуючи, що саме це рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії визнано судом протиправним, суд вважає, що постанова суду про призначення позивачці пенсії за віком на пільгових умовах підлягає виконанню, починаючи з 01.01.2016 року.

Правовідносини, які склались між сторонами, відповідають вимогам п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», згідно з якими на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Згідно з п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637. у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Згідно з п. 18 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 63718, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних, з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

На підставі наведеного, керуючись п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст..ст. 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Козятинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області, пов'язані з відмовою призначити позивачці ОСОБА_2 пільгову пенсію.

Зобов'язати Козятинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області призначити позивачці ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах як доярці(оператору машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». починаючи з 01.01.2016 року..

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Козятинський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя - підпис

Згідно оригіналу:

Суддя

Секретар

Дата документу 20.04.2016