Ухвала від 28.04.2016 по справі 727/9211/15-ц

Справа № 727/9211/15-ц

Провадження № 2/727/61/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2016 року. Шевченківський районний суд м. Чернівців в складі: головуючого судді - Кирилюк Л.К.

при секретарі - Веселому С.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за позовом ОСОБА_1 (третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль») до ОСОБА_2 інфраструктури України, ОСОБА_3 обласної державної адміністрації (третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів: ОСОБА_4) про зобов'язання погодити та укласти контракт, скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

В листопаді 2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в січні 2016 року змінивши предмет позову, до відповідачів ОСОБА_2 інфраструктури України, ОСОБА_3 обласної державної адміністрації про зобов'язання погодити та укласти контракт, скасування наказу.

Посилався на те, що наказом ОСОБА_2 інфраструктури України № 180-О від 18 вересня 2014 року його було призначено виконуючим обов'язки генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» з 19 вересня 2014 року, де працює до даного часу.

Відповідно до чинного законодавства України та статуту державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» воно є державним комерційним підприємством цивільної авіації, яке засноване на державній власності та входить до сфери управління ОСОБА_2 інфраструктури України, яке зобов'язано за попереднім погодженням з ОСОБА_3 обласною державною адміністрацією укласти з ним як керівником державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» контракт, однак станом на сьогодні відповідачі ухиляються від погодження/укладення контракту з ним, чим порушують вимоги законодавства України та його права.

Відповідно до п.4) ч.1 ст.6 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань призначають на посаду та звільняють з посади керівників державних підприємств, установ, організацій та господарських структур, укладають і розривають з ними контракти, здійснюють контроль за дотриманням їх вимог. Необхідність укладення контракту з ним підтверджується і положеннями п.6.1 статуту державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», згідно яких керівництво аеропортом здійснює генеральний директор, що призначається ОСОБА_2 інфраструктури України та з яким укладається контракт.

Відповідно до ч.3 ст.21 КЗпП України контракт є особливою формою трудового договору, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі і матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.

Статтею 65 ГК України визначено, що для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.

ОСОБА_2 інфраструктури України, поклавши на нього виконання обов'язку керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», зобов'язане укласти з ним відповідний контракт.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про застосування контрактної форми трудового договору з керівником підприємства, що є у державній власності» № 203 від 19 березня 1993 року встановлено, що контракт з керівниками підприємств, що є у державній власності, укладаються міністерствами, іншими підвідомчими Кабінету Міністрів України органами виконавчої влади, у віданні яких перебувають підприємства, за погодженням з Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією відповідно до номенклатурних груп, до яких вони належать за показниками, затвердженими згідно з додатком № 2 цієї постанови, відповідно до якого орган, з яким ОСОБА_2 інфраструктури України зобов'язане погодити укладення з ним контракту, визначається з огляду на середньооблікову чисельність штатних працівників державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

З урахуванням того, що кількість працівників державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» станом на 31 жовтня 2015 року склала 4035 осіб, тому ОСОБА_2 інфраструктури України мало б погодити укладення з ним контракту з ОСОБА_3 обласною державною адміністрацією.

Той факт, що його призначено на посаду не за конкурсною процедурою та він фактично вже здійснює повноваження генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», не звільняє ОСОБА_3 обласну державну адміністрацію від обов'язку погодити, а ОСОБА_2 інфраструктури України укласти з ним контракт.

Відповідно до п.3 постанови Кабінету Міністрів України № 203 від 19 березня 1993 року з керівниками підприємств, раніше обраними чи призначеними на посаду, також укладаються або переукладаються контракти. У разі відмови міністерства або іншого підвідомчого Кабінету Міністрів України органу виконавчої влади укласти контракт з керівником підприємства трудовий договір розривається на підставі п.1 ст.40 КЗпП України. У разі відмови керівника підприємства укласти контракт, трудовий договір з ним припиняється на підставі п.6 ст.36 КЗпП України, однак він не відмовляється від укладення контракту.

Державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» свою діяльність не припиняє, скорочення посади генерального директора без внесення відповідних змін до статуту аеропорту неможливе, жодних змін в організації виробництва і праці, наслідком яких є звільнення/скорочення генерального директора підприємства фінансовим планом аеропорту, як і будь-яким іншим документом, не передбачено.

Відповідачі не мають жодних правових підстав для не погодження/не укладення з ним, як особою, що виконує повноваження генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», контракту.

Відповідно до п.3 Положення про порядок укладення контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, при найманні на роботу, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України № 203, контракт може бути укладений на термін від одного до п'яти років. Враховуючи те, що типова форма контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 597 від 02 серпня 1995 року, ОСОБА_3 обласна державна адміністрація зобов'язана погодити, а ОСОБА_2 інфраструктури України укласти з ним контракт у типовій формі строком на п'ять років з посадовим окладом згідно з штатним розписом для керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

Необхідність укладення з ним контракту на максимальний строк п'ять років пояснюється тим, що при призначенні його виконуючим обов'язки керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» ОСОБА_2 інфраструктури України допустило його до здійснення повноважень генерального директора цього підприємства без обмеження будь-яким строком, і при цьому він вже здійснює такі повноваження більше року з 19 вересня 2014 року без будь-яких дорікань з боку ОСОБА_2 інфраструктури України.

11 вересня 2015 року ОСОБА_2 інфраструктури України було винесено наказ про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» і вчиняються дії щодо обрання нового генерального директора цього підприємства.

ОСОБА_2 інфраструктури України не мало підстав для прийняття даного наказу, оскільки відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише не підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Пунктом 4 Положення про ОСОБА_2 інфраструктури України, яке затверджене Указом Президента України № 581 від 12 травня 2011 року, передбачено, що міністерство відповідно до покладених на нього завдань у сфері регулювання інфраструктурної галузі утворює, ліквідовує, реорганізовує підприємства, установи та організації, затверджує їх положення (статути), в установленому порядку призначає на посади та звільняє з посад їх керівників, формує кадровий резерв на посади керівників підприємств, установ та організацій, що належить до сфери управління міністерства.

Постановою Кабінету Міністрів України № 777 від 03 вересня 2008 року затверджено Порядок проведення конкурсного відбору керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, відповідно до пукнту 2 якого підставою для оголошення конкурсного відбору керівника підприємства є рішення (наказ) міністерства із зазначенням строку приймання заяв і проведення конкурсного відбору, яке приймається не пізніше ніж через 20 днів після відкриття вакансії керівника підприємства.

Згідно ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа. Однак наказом ОСОБА_2 інфраструктури України № 180-О від 18 вересня 2014 року його призначено виконуючим обов'язки генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» з 19 вересня 2014 року на період до прийняття відповідного наказу Уповноваженим органом управління.

З 18 вересня 2014 року між ним та ОСОБА_2 інфраструктури України укладено трудовий договір, за умовами якого він зобов'язаний виконувати обов'язки генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», а відповідач оплачувати роботу та забезпечувати умови праці. Цей договір не відноситься до строкових і до таких, що укладаються на час виконання певної роботи, так як його основними функціональними обов'язками як керівника державного підприємства є постійне триваюче управління діяльністю підприємства. З тексту наказу не вбачається, який саме орган є Уповноваженим органом з управління і яке саме відповідне рішення він має прийняти. Даний наказ не містить вказівки на певний рік, місяць, тиждень, день чи годину, коли закінчується строк його роботи.

Таким чином, між ним та ОСОБА_2 інфраструктури України укладено безстроковий трудовий договір, за умовами якого він зобов'язаний виконувати обов'язки генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», а ОСОБА_2 інфраструктури України оплачувати роботу і забезпечувати належні та безпечні умови праці.

На момент оголошення наказом конкурсного відбору на заміщення вакантної посади генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» він також займав посаду генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

Таким чином, на даний час посада генерального директора державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» не є вакантною, оскільки її обіймає він, а тому, окрім необхідності укладення з ним контракту як того вимагає чинне законодавство, наказ ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» підлягає скасуванню.

Просить зобов'язати ОСОБА_3 обласну державну адміністрацію погодити ОСОБА_2 інфраструктури України, а міністерство зобов'язати укласти контракт з ним як керівником державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» строком на п'ять років з посадовим окладом згідно з штатним розписом для керівника цього підприємства та на інших умовах, наведених у Типовій формі контракту з керівником підприємства, що є у державній власності, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України № 597 від 02 серпня 1995 року, визнати незаконним та скасувати наказ ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року «Про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_5 в судовому засіданні заявив клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування наказу ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року «Про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

Представник відповідача ОСОБА_2 інфраструктури України ОСОБА_6 та представник третьої особи ОСОБА_4 ОСОБА_7 в судовому засіданні не заперечували проти залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог про визнання незаконним та скасування наказу ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року «Про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», оскільки це волевиявлення позивача.

Представник відповідача ОСОБА_3 обласної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, надано заяву про розгляд справи у відсутності представника.

Представник третьої особи державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» в судове засідання не з'явився, хоча про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив.

Згідно ст.207 ч.1 п.5) ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо позивач подав заяву про залишення позову без розгляду.

Суд вважає, що клопотання представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_5 про залишення без розгляду позовних вимог в частині визнання незаконним та скасування наказу ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року «Про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль» підлягає до задоволення, так як це волевиявлення позивача.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.207 ч.1 п.5), 209, 210 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (третя особа без самостійних вимог на стороні позивача: державне підприємство «Міжнародний аеропорт «Бориспіль») до ОСОБА_2 інфраструктури України, ОСОБА_3 обласної державної адміністрації (третя особа без самостійних вимог на стороні відповідачів: ОСОБА_4) про зобов'язання погодити та укласти контракт, скасування наказу залишити без розгляду в частині позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування наказу ОСОБА_2 інфраструктури України від 11 вересня 2015 року «Про оголошення конкурсного відбору керівника державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль».

На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівців протягом п'яти днів з дня її проголошення.

СУДДЯ Л.К.КИРИЛЮК