Справа № 308/3179/16-а
30 березня 2016 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:
головуючого судді - Бенца К.К.,
при секретарі судового засідання - Коціпак З.П.,
за участю сторін:
представника позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2 Ялох
перекладача - Джаміль Саміль
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ужгородського міськрайонного суду в м. Ужгород матеріали адміністративного позову Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця з України та про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 30 березня 2016 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 05 квітня 2016 року.
Чопський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до Ужгородського міськрайонного суду з адміністративним позовом до громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця з України та про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення. Свої вимоги позивач мотивує тим, що 27.03.2016 року громадянин ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 був затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділу прикордонної служби «Ужгород» Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління за спробу незаконного перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, поза межами пункту пропуску, в складі групи осіб, на момент затримання документів, що посвідчують особу не мав. З посиланням на викладене, а також на норми п.1 ст.30 ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” просить суд : на підставі п.1 ст.30 ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” примусово видворити з України громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 до країни походження ; затримати з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення громадянина ОСОБА_3 ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 на строк необхідний для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як на дванадцять місяців.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, з підстав та мотивів викладених у позові. Надав пояснення аналогічні викладеним у позові. Пояснив, що під час затримання у відповідача були відсутні документи, що посвідчують його особу, в зв'язку з чим відповідач не мав можливості офіційно вибути за межі території України.
Відповідач в судовому засіданні адміністративний позов не визнав. В судовому засіданні назвав себе ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2. Пояснив, що не хоче повертатися додому. Вказує на те, що на територію України потрапив нелегально. Мав намір потрапити в країни Західної Європи.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини,на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принципи рівності сторін, суд приходить до наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що громадянин ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 02 годині 50 хвилин був виявлений та затриманий прикордонним нарядом «Прикордонний патруль» від відділу прикордонної служби «Ужгород» на напряму 307-308 прикордонного знаку на відстані 500 м. до лінії проходження державного кордону при спробі незаконного, поза пунктом пропуску, перетину державного кордону з України в Словацьку Республіку, без документів що посвідчують його особу, у сладі групи осіб. Дані обставини підтверджуються даними протоколу про адміністративне затримання від 27.03.2016 р., копія якого приєднана до матеріалів справи.
Судом встановлено, що 27 березня 2016 року начальником відділу по роботі з іноземцями та адміністративного провадження штабу Чопського прикордонного загону відносно відповідача громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення про примусове повернення за межі України іноземця або особи без громадянства, яким прийнято рішення про примусове повернення за межі України відповідача у термін до 28 березня 2016 року. Про вказане рішення було повідомлено ОСОБА_2 Ялоха, що стверджується його підписом.
На момент звернення позивача до суду із адміністративним позовом, чинним правовим актом, який визначав правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України був ЗУ “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” від 22 вересня 2011 року.
Згідно до ч.3 ст. 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства зобов'язанні неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей інтереси суспільства та держави.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянств в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорам України.
Частиною 1 статті 16 Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно до п. 14 ст. 1 Закону вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України;
Відповідно до ч. 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Порядок примусового видворення іноземців та осіб без громадянства врегульований статтею 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Відповідно до статті 30 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" № 3773-VI від 22 вересня 2011 року органи охорони державного кордону стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Питання примусового повернення іноземців та осіб без громадянства визначені статтею 26 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".
Абзацом 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку , що примусовому видворенню іноземця або особи без громадянства передують дві обставини: 1) прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; 2) ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обгрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Обов'язковим є попереднє прийняття вказаними органами рішення про примусове повернення.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем виконано даний обов'язок, було прийнято рішення про примусове повернення відповідача за межі території України. Про вказане рішення було повідомлено відповідача ОСОБА_2 Ялоха.
Проте, відповідач в добровільному порядку рішення не виконав, оскільки у нього відсутні документи, які б надавали йому право офіційно вибути за межі території України, працевлаштуватись на території України не має змоги, родичів на території України, які б могли надати допомогу у поверненні до країн походження немає.
З пояснень відповідача в судовому засіданні встановлено, що документів, що посвідчують його особу, у нього немає .
Вивчаючи матеріали справи можна прийти до висновку, що реалізуючи свої права та свободи, відповідач міг встановленим порядком іммігрувати в Україну або іншу Європейську країну на постійне місце проживання, або тимчасово прибути для працевлаштування на визначений термін, як це передбачено законодавством України, законодавством інших держав та міжнародними документами, не завдавши шкоди національним інтересам України. Але знаючи про можливість легально вїхати до Європейських країн, відповідач вибрав найбільш легкий та незаконний спосіб. Знаючи, що під час досягнення своєї мети, він неодноразово буде порушувати та ігнорувати законодавство країн на своєму шляху, відповідач умисно пішов на вчинення правопорушень.
Окрім того, у судовому засіданні не було встановлено заборон, перелічених у ст. 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» щодо примусового повернення чи примусового видворення відповідача з території України в країну його походження.
Законні підстави для знаходження на території України у відповідача відсутні.
Cудом при прийняті рішення враховано також, що не підлягає видворенню особа, якщо така підпадає під захистстатті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їхжиттю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст.9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до п. 7 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України.
Зважаючи на викладене, суд вважає встановленим той факт, що іноземний громадянин знаходиться на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України, законних підстав перебування його на території України судом не встановлено, рішення від 27 березня 2016 року начальника відділу по роботі з іноземцями та адміністративного провадження штабу Чопського прикордонного загону про примусове повернення з України відповідача - ОСОБА_2 Ялох добровільно не виконано, чим порушив законодавство про статус іноземців та осіб без громадянства, а також приймаючи до уваги відсутність заборон щодо примусового повернення чи примусового видворенняабо видачі чи передічі іноземця та особи без громадянства, передбачених статтею 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" суд приходить до висновку, що позовні вимоги про примусове видворення громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1, за межі території України в примусовому порядку підлягають задоволенню.
Враховуючи те, що громадянин ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 в судовому засіданні назвав себе як ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, однак жодними документами це не підтверджено, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача в частині затримання з метою ідентифікації громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 та з метою забезпечення примусового видворення на строк, необхідний для виконання постанови суду про примусове видворення.
Згідно ч.2 ст.256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158 - 163,167, 183-5, 255, 256, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Чопського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 про примусове видворення іноземця з України та про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення - задовольнити частково.
Примусово видворити громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 за межі території України.
Затримати з метою ідентифікації громадянина ОСОБА_3, ОСОБА_2 Ялох, ІНФОРМАЦІЯ_1 та з метою забезпечення примусового видворення на строк, необхідний для виконання постанови суду про примусове видворення.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Звернути до негайного виконання постанову суду.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ужгородський міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня її проголошення. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_5