Справа № 307/568/16-п
Провадження № 3/307/173/16
28 квітня 2016 року м. Тячів
Суддя Тячівського районного суду Закарпатської області Бобрушко В.І., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця ІНФОРМАЦІЯ_2, України, громадянина України, працюючого на посаді виконуючого обов'язки директора державного підприємства «Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання», за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 41 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 12.02.2016 року за №07-15-020/48 ОСОБА_1, будучи виконуючим обов'язки директора державного підприємства «Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання» порушив вимоги не виплатив заборговану заробітну плату, в тому числі не розробив графік її виплати 80 працівникам на загальну суму 839300,67 гривень, в тому числі звільненим 45 чоловікам в сумі 297823,80 гривень; провів один раз в місяць виплату заробітної плати працівникам підприємства за листопад, грудень 2015 року та січень 2016 року (зокрема, заробітна плата за січень 2016 року проведена працівникам один раз у місяць 3 лютого 2016 року через установу ПАТ КБ «Приватбанк» шляхом перерахування на особові карткові рахунки працівників, із них виплачено за січень 2016 року охороннику ОСОБА_2 1600 гривень, інженеру-програмісту ОСОБА_3 - 2000 гривень, бухгалтеру ОСОБА_4 - 1000 гривень та іншим 35 працівникам в загальній сумі 41690 гривень; не виплачував заробітну плату за весь час щорічної відпустки за три дні до початку відпустки: (згідно наказу №2 від 18 січня 2016 року надано чергову основну виплачувану відпуску завідувачу господарства ОСОБА_5 з 25.01.2016 року по 04.02.2016 року, терміном 14 календарних днів за період роботи з 01.02.2014 року по 01.02.2015 року, виплату проведено 3 лютого 2016 року в сумі 1000 гривень, відомість розподілу заробітної плати №160202СТ557963 від 03.02.2016 року, згідно наказу №36 від 14 грудня 2015 року надано чергову основну виплачувану відпуску прибиральниці ОСОБА_6 з 30.11.2015 року по 24.12.2015 року, терміном 24 календарних днів за період роботи з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року, виплату проведено 31.12.2015 року в сумі 400 гривень, відомість розподілу заробітної плати №151231 СТ277346 від 31.12.2015 року); не проводив нарахування і виплату компенсації працівникам через втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати заробітної плати, а саме термін не виплати становить 18 місяців; при звільненні працівників не проводив виплату належних працівникові сум заробітної плати в день звільнення (згідно наказу №153/к від 01.12.2015 року звільнено з роботи з 01.12.2015 року маляра ОСОБА_7 за п.1 ст. 36 КЗпП України, належна сума виплати заробітної плати в сумі 7289,26 гривень не виплачена, наказом №153/к від 01.12.2015 року звільнено з роботи з 01.12.2015 року слюсаря механічно-складальних робіт ОСОБА_8 за п.1 ст. 36 КЗпП України, належна сума виплати заробітної плати в сумі 17634,33 гривень не виплачена), не створив умови для проведення у підприємстві атестації робочих місць, чим порушив ст.ст. 24, 34 Закону України «Про оплату праці», ст. ст..115, 116 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про відпустки», ст..3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», п.4 Постанови КМУ №442.
ОСОБА_1 в суді свою вину не визнав, посилаючись на письмові заперечення, в яких зазначив, що станом на 4 листопада 2015 року на підприємстві рахується заборгованість перед бюджетом в сумі 1602146,71 гривень без врахування штрафних санкцій та пені (платежі по ЄСВ, ПДФО, плати за землю, податку на прибуток, ПДВ, яка утворилася з 2013 року). Банківські рахунки ДП «ЗВВО» арештовані виконавчою службою, виробництво не здійснюється. За наслідками проведеної позапланової перевірки, якою констатовано невиплачену заробітну плату працівникам станом на 01.11.2015 року в сумі 834045,02 гривень відносно колишнього керівника ОСОБА_9 скеровані матеріали до Тячівського РВ УМВС України в Закарпатській області для вирішення питання про притягнення його до кримінальної відповідальності. У зв'язку з важким фінансовим становищем, підприємство працює неповний робочий тиждень з неповним робочим днем (4 дні на тиждень по 4 години на день). Поточна заробітна плата працівникам підприємства в повному обсязі виплачується лише з листопада 2015 року виключно за рахунок надходжень орендних платежів, які по укладеним договорам сплачуються 25 числа поточного місяця одним платежем. При перевірці державним інспектором праці ОСОБА_10 підприємства, було доведено до відома останнього, що ДП «ЗВВО» не має коштів на виплату працівникам заборгованої заробітної плати, оскільки підприємство не працює, рахунки заблоковані, натомість на підприємстві вживаються заходи щодо подолання кризового становища шляхом пошуку замовлень на виготовлення продукції, вирішується питання про розстрочення податкової заборгованості перед бюджетом, до ДК Укроборонпром скеровано відповідні листи щодо надання фінансової допомоги для погашення заборгованості по заробітній платі. Складання протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності було здійснено зокрема у зв'язку з порушенням дотримання законодавства про працю. При цьому, останній виявив поспішність, складаючи протокол за наявності самого факту заборгованості із виплати заробітної плати, не з'ясував, зокрема, чи має підприємство кошти для її виплати, чи винна в цьому особа, яка притягується та призначена в.о. директора з 23.10.2015 року. З'ясування цих обставин має важливе значення для встановлення в діях особи складу адміністративного правопорушення, зокрема щодо наявності суб'єктивної сторони, не були досліджені відомості, що характеризували фінансово-господарський стан ДП «ЗВВО», а також обставини, що стосуються особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення від 12.02.2016 року, складений головним державним інспектором Юртин В.Ф., не відповідає вищезазначеним вимогам, оскільки у такому, зокрема не зазначено дані про працівників ДП «ЗВВО», трудові права яких за версією автора протоколу, порушені особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. Крім того, на початку березня 2016 року, виходячи з майнового стану фінансових можливостей підприємства погашено заборгованість перед працівниками на суму 84800 гривень, розроблено графік погашення заборгованості із виплати заробітної плати у 2016 році, затверджений головою Тячівської РДА від 11.03.2016 року. Просить справу про притягнення його до адміністративної відповідальності повернути для належного оформлення.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, приходжу до наступного висновку.
Згідно до ст. 41 ч.1 КУпАП адміністративній відповідальності за цією статтею підлягають особи, винні в порушенні встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплаті їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України « Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Відповідно до ст. 256 цього Кодексу у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане порушення, прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка вчинила адміністративне правопорушення. При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписаний і цими особами. У разі відмовлення особи, яка вчинила правопорушення, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка вчинила правопорушення, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
При складанні протоколу порушникові роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка в протоколі.
Вважаю, що даний протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ч. 1 ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому не конкретизовано суть правопорушення, тобто особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення узагальнено виклала суть правопорушення з посиланням на норми ст. ст..115, 116 КЗпП України, ст. 21 Закону України «Про відпустки», ст..3 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» без конкретизації дій (бездіяльності) саме ОСОБА_1 як виконуючого обов'язки директора підприємства.
При цьому не зазначено і не додано доказів щодо спроможності ОСОБА_1 в межах наданих йому повноважень і покладених на нього обов'язків за посадою виконати ці вимоги взагалі, внаслідок чого неможливо зробити висновок про винність чи невинність особи у вчиненні правопорушення, що перешкоджає розгляду справи в суді, а тому дану справу слід повернути для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП,
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.41 ч.1 КУпАП повернути Управлінню Держпраці у Закарпатській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Тячівського
районного суду : ОСОБА_11