Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 299/1008/16-а
29.04.2016 року м.Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Трагнюк В.Р., ознайомившись з адміністративним позовом Фермерського господарства "Колос" до Виноградівської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
ФГ "Колос" звернулося в порядку встановленому положенням Кодексу адміністративного судочинства України до суду з позовом до Виноградівської міської ради якою просить зобов'язати Виноградівську міську раду Закарпатської області надати йому згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність ФГ " Колос" для ведення сільгоспвиробництва на земельні ділянки господарського двору в м. Виноградів, вул. Партизанська : № 7 під приміщенням зерноскладу та навісу для сушки зерна орієнтовною площею 1 га., господарського двору огородної бригади орієнтовною площею 3 га., земельні ділянки /пай/ орієнтовною площею 1,28 га. / згідно акту про право колективної власності на землю від 29 листопада 1996 року серії ІІ-ЗК № 000054/, розташовані в місті Виноградів, вул. Партизанська.
Частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, зокрема, належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, згідно до ч.1 ст.5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виходячи з зазначених вище правових норм суд встановив, що Виноградівська міська рада є органом місцевого самоврядування.
Як вбачається із положень статей 13, 14, 140, 142, 143 Конституції України, статей 11, 16, 167, 169, 374 ЦК України, статей 2, 8, 48, 133, 148, 152, 197 ГК України, статей 80, 84, 123, 124, 127, 128 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування, в даному випадку Виноградівська міська рада, вступає з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності. Таким чином, справи у спорах за участю державних органів та органів місцевого самоврядування, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін спору статті 1 ГПК підвідомчі господарським судам. (п. 1.2.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України, від 17.05.2011, № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Підвідомчість - це визначена законом сукупність повноважень судів щодо розгляду справ, віднесених до їх компетенції. Критерієм визначення підвідомчості справи виступає як характер спірних правовідносин, так і суб'єктний склад його сторін.
Як вбачається з адміністративного позову, позивачем ФГ «Колос» оскаржуються відмова у наданні йому згоди на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність ФГ «Колос» та відповідно зобов»язання Виноградівської міської ради прийняти відповідне рішення або вчинити певні дії, тому даний спір безпосередньо стосуюється прав відповідача-органу місцевого самоврядування Виноградівської міської ради як рівноправного учасника спірних цивільних земельних відносин на реалізацію ним права на розпорядження землею.
У відповідності до вимог ст. 1 ГПК України до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ мають право звертатися за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Сторонами в судовому процесі (позивачем, відповідачем) можуть бути субєкти визначені в ст. 1 ГПК України (ст. 21 ГПК України). Згідно ст. 12 ГПК України встановлено що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю (стаття 1 ЦК, статті 2, 5 Земельного кодексу України; далі - ЗК). Захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, виходячи з доданих до позову матеріалів, суб'єктного складу спірних правовідносин, дана позовна заява не підлягає розгляду в порядку передбаченому нормами КАС України, оскільки в даному випадку спір щодо захисту цивільних прав, пов'язаних з правом власності, що виникають із земельних відносин, має не публічний, а приватно - правовий характер, а тому вирішення таких спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Також слід констатувати проте, що відповідь Виноградівської міської ради на звернення голові ФГ «Колос» від 04.12.2015 року не може вважатися рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні приписів ст.ст. 2, 3, 6 КАС України.
Отже, вирішення даного спору не відноситься до юрисдикції адміністративних судів, що у свою чергу виключає розгляд справи в порядку адміністративного судочинства Виноградівським районним судом як адміністративним судом.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 КАС України,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Фермерського господарства "Колос" (м. Виноградів, вул. Тюльпанів 48/1) до Виноградівської міської ради про зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачу право на звернення з відповідним позовом до суду господарської юрисдикції в порядку, визначеному Господарсько процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Виноградівський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з одночасним поданням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя: ОСОБА_1