Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
01 серпня 2011 року Справа № 1170/2а-2564/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого -судді Ясенової Т.І.
за участю секретаря - Осипової Т.В..
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів про стягнення заборгованості, -
Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів, в якому просить стягнути з Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів податковий борг в розмірі 1857748,72 грн. за рахунок майна відповідача на користь державного бюджету України в особі Кіровоградської ОДПІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що за відповідачем рахується податковий борг в сумі 1857748,72 грн. в тому числі по податку на додану вартість в сумі 1823978,63 грн., по податку з власників транспортних засобів в сумі 33770,09 грн.
Першу податкову вимогу сформовано 11.10.2001р. №1/37 на суму 2409,10 грн., яку отримано підприємством 28.11.2001р.
Другу податкову вимогу сформовано 31.12.2001р. №2/1243 на суму 17064,49 грн., яку отримано підприємством 02.04.2002р.
Відповідачем в установлені законодавством строки сума податкового боргу в розмірі 1857748,72 грн. не сплачено.
В судовому засіданні представник позивача -Кіровоградської ОДПІ підтримав позовні вимоги із зазначених підстав.
Представник відповідача позовні вимоги визнав частково, посилаючись на те, що Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів відповідно до статуту є госпрозрахунковим підприємством, метою діяльності якого, є здійснення виробничо-господарської діяльності спрямованої на отримання прибутку для задоволення соціально-економічних потреб засновника та членів трудового колективу.
Вказує на те, що Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів є збитковим підприємством, так як, воно є спеціалізованим підприємством та має недостатнє і несвоєчасне фінансування за виконання робіт з боку замовника.
Зазначає, що через нарахування податковим органом пеню на суму боргу у відповідача не вистачає коштів для сплати своєчасно та в повному обсязі податків, а лише часткове погашення пені.
Наявність та розмір заборгованості відповідачем не оспорюється.
Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Кіровоградське комунальне підприємство по утриманню шляхів зареєстровано виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 04.10.1993р., про що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №077029. та перебуває на податковому обліку в Кіровоградській ОДПІ з 04.10.1993р. (а.с.79,75)
Відомості щодо відповідача внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. ( а.с.7)
Відповідно до п.3 ч.1 ст.9 Закону № 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Статтею 16 Податкового кодексу України, який набув чинності 01.01.11р., передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідачем самостійно нараховано і подано до податкового органу податкові декларації з податку на додану вартість, що підтверджується податковими деклараціями з податку на додану вартість.(а.с.11-13)
Згідно поданих до Кіровоградської ОДПІ податкової декларації у підприємства виникли зобов'язання: за березень 2011р. №9002369102 від 20.04.2011р. термін сплати до 30.04.2011р. -39701,00 грн., сплата відсутня.
21.05.2011р. згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправлених самостійно виявлених помилок за липень 2009р. №9003703242 від 21.05.2011р. в сумі 819 грн., сплата відсутня. (а.с.20-24)
Рішенням Держаної податкової адміністрації у м. Кіровограді №2 від 31.03.2011р. та договору про розстрочення податкового боргу від 31.03.2011р. №2 відповідачу надано розстрочення з 31.03.2011р. по 26.12.2011р. податкового боргу з податку на додану вартість на суму 1756163,52 грн., з яких 1659857,00 грн. -основного платежу, 96306,52 грн. -штрафна санкція, відповідно до узгоджених графіків розстрочення податкового боргу з розбивкою платежів рівними частками по місяцях із встановленням терміну сплати до 24-25 числа кожного місяця. (а.с. 14, 15-17)
У встановлені строки відповідачем не сплачено розстрочені суми податкового боргу з ПДВ за квітень 2011 в сумі 195129,28 грн.; травень 2011 року у сумі 195129,28 грн.
31.05.2011р. на підставі Закону України „Про державну податкову службу в Україні” та ст.100 Податкового кодексу України рішенням №1 ДПА у Кіровоградській області скасовано рішення від 31.03.2011р. №2 про розстрочення податкового боргу у зв'язку з несплатою поточних платежів та розстрочених сум, термін сплати яких настав. (а.с.31)
На підставі рішення №1 від 31.05.2011р. відповідачеві нараховано 1365904,96 грн. та проценти за користування розстрочкою -27295,11 грн.
Таким чином, загальна заборгованість відповідача по податку на додану вартість становить 1857748,72 грн.
Згідно ст. 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” від 11.12.91р. (далі за текстом - Закон № 1963-XII) податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно до ст. 6 Закону № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону.
Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Згідно поданих відповідачем до Кіровоградської ОДПІ розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2010р. №11900 від 26.02.2010р., яким визначено зобов'язання в сумі 25665 грн., з них погашено - 23880,13 грн., борг -1784,87 грн. (а.с.28-29)
Згідно п. 1.3. ст.1 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.00р. №2181-ІІІ податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
На підставі акту перевірки про результати перевірки дотримання граничних строків сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання від 13.05.2011р. №177/17-40, встановлено порушення відповідачем сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання за 4 квартал 2007р., 1-4 квартали 2008р., 1-4 квартали 2009р., 1-4 квартали 2010р. по податку з власників транспортних засобів. (а.с.25)
В результаті встановлених порушень, позивачем винесено податкове повідомлення-рішення форми „Ш” №0004361740 від 13.05.2011р. про застосування грошового зобов'язання в сумі 80806,13 грн. та штрафні санкції в сумі 16161,23 грн. стосовно відповідача. (а.с.26)
Податковим органом на адресу відповідача рекомендованим повідомленням про вручення поштової кореспонденції направлялось зазначене рішення, проте було повернуте на адресу кіровоградської ОДПІ з довідкою пошти „про неможливість вручення”. (а.с.27)
Відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом.
У відповідності до 129 Податкового кодексу України Кіровоградською ОДПІ нараховано підприємству пені в сумі 15823,99 грн.
Відповідачем у встановлені законодавством строки, сума податкового боргу в розмірі 1857748,72 грн. не сплачена.
Першу податкову вимогу сформовано 11.10.2001р. №1/37 на суму 2409,10 грн., яку отримано підприємством 28.11.2001р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштової кореспонденції. (а.с.10)
Другу податкову вимогу сформовано 31.12.2001р. №2/1243 на суму 17064,49 грн., яку отримано підприємством 02.04.2002р. (а.с.9)
Загальна сума заборгованості відповідача в розмірі 1857748,72 грн. підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а.с.39-66)
Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно п.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;
Відповідно до п.п. 137 п. 1 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - Державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 1 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Відповідно до п. 2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п. 176.1. ст. 176 Податкового кодексу України платники податку зобов'язані: е) своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих органом державної податкової служби, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.
На підставі викладеного, враховуючи те, що відповідачем на час розгляду справи не сплачена сума узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість, заборгованість відповідача становить 1857748,72 грн., що підтверджено перевіреними судом доказами та визнається відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до п.15 ст.4 Декрету КМУ „Про державне мито” від 21.03.1991р. №7-93 Кіровоградська об'єднана державна податкова інспекція звільняється від сплати державного мита.
Згідно з ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції до Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Кіровоградського комунального підприємства по утриманню шляхів (ідентифікаційний код 03347098) податковий борг в розмірі 1857748,72 (один мільйон вісімсот п'ятдесят сім тисяч сімсот сорок вісім) гривень 72 коп. за рахунок майна відповідача на користь Державного бюджету України в особі Кіровоградської ОДПІ.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду в повному обсязі складена 05.08.2011р.
Суддя Т.І.Ясенова
адміністративного суду ОСОБА_3