ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
28.04.2016Справа № 910/7691/16
Суддя Плотницька Н.Б., розглянувши
позовну заяву Регіонального відділення Фонду державного майна України по м. Києву
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про розірвання договору, повернення майна та стягнення 73 851 грн 47 коп.,
визнав подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду.
25.04.2016 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву з вимогами до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору оренди нерухомого майна, що належить до державної власності НОМЕР_1 від 19.01.2012, повернення майна та стягнення 73 851 грн 47 коп. заборгованості за договором, в тому числі: 55 343 грн 61 коп. основного боргу, 10 362 грн 64 коп. пені, 6 484 грн 91 коп. інфляційних втрат та 1 660 грн 31 коп. штрафу.
Крім того, 25.04.2016 до відділу діловодства Господарського суду міста Києва Регіональним відділенням Фонду державного майна України по місту Києву подано клопотання про відстрочення сплати судового збору.
Клопотання про відстрочення сплати судового збору обґрунтовано тим, що згідно з пунктом 15 Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012 № 678, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву утримується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Так, тимчасовим кошторисом на 2016 рік, який затверджений Начальником регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву 11.01.2016, закладено 1400 грн 00 коп. на сплату, зокрема, судового збору.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву відповідно до завдань, встановлених пунктом 4.5 Положення, з метою захисту інтересів держави у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, здійснює контроль у сфері організації та проведення приватизації державного майна, повернення у державну власність державного майна, що було приватизоване, відчужене або вибуло з державної власності з порушенням законодавства та має право звертатися до суду з відповідними позовами, але кошти на справляння судового збору при подачі таких позовів державним бюджетом не закладені, що унеможливлює сплату судового збору, при поданні до суду позовних заяв.
Таким чином, Регіональне відділення Фонду державного майна України по місту Києву стверджує, що не має можливості здійснити оплату судового збору за подання позовної заяви до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору, повернення майна та стягнення 73 851 грн 47 коп. заборгованості за договором, у зв'язку з чим просить суд задовольнити клопотання про відстрочення від сплати судового збору та відстрочити сплату судового збору до набрання законної сили рішення.
Відповідно до статті 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, пов'язаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката та інших витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Судом враховано, рекомендації, викладені в пункті 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", стосовно того, що клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Тобто, обов'язковою умовою для звільнення заявника від сплати судового збору ти відстрочення сплати судового збору є наявність обґрунтованих обставин, що свідчать про неможливість сплати судового збору. При цьому, обов'язок по доведенню наявності таких обставин покладається на заявника.
При цьому, як роз'яснено пунктом 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, наведені позивачем обставини щодо неможливості сплати судового збору, є виключними та такими, що в силу положень частини 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір" надають право відстрочити сплату судового збору, проте нормами статті 8 Закону України "Про судовий збір" встановлено можливість відстрочення сплати судового збору не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Керуючись ст.ст. 64, 65, 86 Господарського процесуального кодексу України, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", суд
1. Клопотання Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву про відстрочення сплати судового збору задовольнити частково.
2. Відстрочити Регіональному відділенню Фонду державного майна України по місту Києву сплату судового збору за подання позовної заяви до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору, повернення майна та стягнення 73 851 грн 47 коп. до ухвалення судового рішення у даній справі.
3. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
4. Розгляд справи призначити на 30.05.16 о 16:10 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44-В, зал № 1 .
5. Зобов'язати позивача та відповідача провести звірку розрахунків за укладеним договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності НОМЕР_1 від 19.01.2012, а також подати суду підписаний повноважними представниками сторін (керівником та бухгалтером) акт звірки з зазначенням в ньому всіх дат та вартості орендних платежів за договором, а також дат, номерів рахунків та сум коштів, отриманих позивачем в оплату орендних платежів за спірний період.
6. Зобов'язати позивача надати суду:
- належним чином (відповідно до п. 5.27 Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації"(затверджена Наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55) засвідчені копії доданих до позовної заяви документів;
- довідку за підписами керівника та головного бухгалтера про залишкову суму боргу відповідача станом на день слухання справи у суді;
- докази здійснення відповідачем оплати орендних платежів за укладеним сторонами договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності НОМЕР_1 від 19.01.2012 станом на час судового розгляду;
- власне письмове підтвердження того, що в провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, немає справи між тими ж сторонами, про той же предмет та з тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору;
- на підтвердження статусу юридичної особи і повного найменування належні копії (для залучення до матеріалів справи) статуту у повному обсязі; документи, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригінали для огляду, належні копії - до матеріалів справи;
- документи у підтвердження правового статусу відповідача на день розгляду справи у суді (довідку, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців);
- оригінали всіх документів, доданих до позовної заяви (для огляду).
7. Зобов'язати відповідача надати суду:
- докази здійснення оплати орендних платежів за укладеним сторонами договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності НОМЕР_1 від 19.01.2012 станом на час судового розгляду;
- відзив на позов в порядку статті 59 Господарського процесуального кодексу України з доданням доказів, що підтверджують обставини викладені в ньому, та докази направлення цих документів позивачу;
- документи у підтвердження свого правового статусу на день розгляду справи у суді (статут, свідоцтво, довідку, виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців); документи, що підтверджують повноваження представників (накази, довіреності, тощо), - оригінали для огляду, належні копії - до матеріалів справи.
Сторонам направити для участі в розгляді справи своїх повноважних представників.
Документи та додаткові докази, що витребовуються ухвалою суду для залучення до матеріалів справи, у прошитому вигляді з обов'язковим описом додатків завчасно, до початку судового засідання, необхідно подати до канцелярії Господарського суду міста Києва за адресою: 01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 44-А.
Суддя Н.Б. Плотницька
Учасники процесу мають можливість отримувати процесуальні документи в електронному вигляді паралельно з документами у паперовому вигляді.
Для отримання процесуальних документів в електронному вигляді потрібно:
1. Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (завести поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2. Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи у відповідній справі, що видані після дати подання вказаної Заявки до суду, будуть надходити в електронному вигляді на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.