ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"19" квітня 2016 р. Справа № 346/3761/15-а
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Черепія П.М.
при секретарі судового засідання Дубінській І.В.
за участю представників сторін:
прокурора: Сапожникової Ю.О.,
відповідача: Торос В.Я.,
третьої особи: Буджака О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом заступника Коломийського міжрайонного прокурора
до Коломийської міської ради Івано-Франківської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - управління освіти Коломийської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною,-
Заступник Коломийського міжрайонного прокурора (надалі - прокурор) звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийської міської ради Івано-Франківської області (надалі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити певні дії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.03.2016 року залучено управління освіти Коломийської міської ради до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.01.2015 року Коломийською міською радою Івано-Франківської області на сорок дев'ятій сесії шостого демократичного скликання прийнято рішення № 2028-49/2015 "Про встановлення вартості харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах та дітей у дошкільних навчальних закладах міста", яким встановлено вартість одноразового харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Коломия за рахунок коштів міського бюджету у розмірі 7 грн. лише для окремих категорій учнів, а саме: дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям"; дітей із сімей учасників АТО; дітей, яким згідно ЗУ "Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантується пільгове харчування; дітей працівників Міністерства Внутрішніх Справ та військовослужбовців Міністерства Оборони України, які загинули при виконанні службових обов'язків. Однак, в порушення положень частини 3 статті 5 ЗУ "Про охорону дитинства" вказаним рішенням не передбачено право на безкоштовне (за рахунок коштів міського бюджету) харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів.
Просить суд постановити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Коломийської міської ради Івано-Франківської області, допущену при організації безкоштовного харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Коломия та зобов'язати відповідача організувати та забезпечити безкоштовне харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Коломия.
12.04.2016 року від прокуратури на адресу суду поступила заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій позивач просить визнати протиправною бездіяльність Коломийської міської ради Івано-Франківської області допущену по організації безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх закладів м. Коломия впродовж періоду з 27.01.2015 року по 24.12.2015 року. (а.с. 152 - 155).
В судовому засіданні прокурор заявлені вимоги підтримала з підстав викладених в адміністративному позові. Просила позов задовольнити з врахуванням поданої заяви про зменшення розміру позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, щодо задоволення адміністративного позову заперечила з підстав наведених в письмовому запереченні, що долучене до матеріалів справи. (а.с. 50 - 54).
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, щодо задоволення адміністративного позову заперечила. Просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін та представника третьої особи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до статті 25 Закону України "Про освіту", організація та відповідальність за харчування у навчальних закладах державної та комунальної форми власності покладається на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані навчальні заклади, керівників навчальних закладів.
Згідно з пунктом 4 абзацу 3 статті 5 Закону України "Про охорону дитинства", місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують організацію безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, а також дітей-сиріт, дітей з неповних та багатодітних сімей у професійно-технічних навчальних закладах.
Судом встановлено, що 27.01.2015 року Коломийською міською радою Івано-Франківської області на сорок дев'ятій сесії шостого демократичного скликання прийнято рішення № 2028-49/2015 "Про встановлення вартості харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах та дітей у дошкільних навчальних закладах міста", яким встановлено з 01.02.2015 року вартість одноразового харчування учнів у загальноосвітніх навчальних закладах м. Коломия за рахунок коштів міського бюджету у розмірі 7 грн. лише для окремих категорій учнів, а саме: дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям"; дітей із сімей учасників АТО; дітей, яким згідно ЗУ "Про статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" гарантується пільгове харчування; дітей працівників Міністерства Внутрішніх Справ та військовослужбовців Міністерства Оборони України, які загинули при виконанні службових обов'язків.
В порушення пункту 4 абзацу 3 статті 5 Закону України "Про охорону дитинства" вказаним рішенням Коломийською міською радою не вирішено, гарантоване Законом, безкоштовне харчування учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Коломиї.
Частиною 3 статті 5 Закону України "Про охорону дитинства" в новій редакції (внесено зміни Законом України № 911-19 від 24.12.2015 року) встановлено, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
Аналізуючи вищенаведені норми Закону суд приходить до висновку, що внаслідок бездіяльності Коломийської міської ради учні 1 - 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів м. Коломиї з 27.01.2015 року по 24.12.2015 року в порушення Закону України "Про охорону дитинства" були позбавлені права на безкоштовне харчування.
Посилання представника Коломийської міської ради на ту обставину, що харчування учнів 1 - 4 класів, про яке виник спір, не було організовано із-за відсутності коштів, суд оцінює критично, оскільки таке харчування, вказаної категорії учнів, гарантоване Законом.
Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідачем не вчинено жодних дій щодо вирішення питання організації безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Коломийської міської ради Івано-Франківської області допущену по організації безкоштовного харчування учнів 1-4 класів загальноосвітніх закладів м. Коломия впродовж періоду з 27.01.2015 року по 24.12.2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 25.04.2016 року.