18 квітня 2016 року 15год.48хв.Справа № 808/1093/16 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Філоненко Ю.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Азізян Л.С.,
відповідача: представник Скорик К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС"
до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації
про визнання протиправною відмови у наданні доступу до публічної інформації та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач - Благодійна організація "Благодійний фонд "Восток-СОС" (далі - позивач) - звернувся до суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання протиправною відмови у наданні доступу до публічної інформації та зобов'язання надати інформацію на запит.
Представник позивача в судовому засіданні обґрунтував позовні вимоги з тих підстав, що 18.03.2016 року позивачем було направлено до відповідача запит щодо доступу до публічної інформації у порядку ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" з проханням надати копію листа (розпорядження), прийнятого відповідачем від 24.02.2016 року №02/22 за підписом заступника голови Департаменту. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства України, позивач отримав лист від відповідача, яким відмовлено позивачу у доступі до запитуваної публічної інформації, оскільки запитуваний лист відноситься до внутрівідомчої службової кореспонденції. Таким чином відповідач порушив вимоги законодавства України щодо доступу до публічної інформації. Просить адміністративний позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених в письмових запереченнях. Зокрема зазначає, що запитуваний лист відповідача від 24.02.2016 року №02.22 був виданий на підставі листа Управління Служби Безпеки України від 09.02.2016 №8/115-2921, який мав гриф "Для службового користування", а відтак за своїм змістом підпадає під визначення інформації з обмеженим доступом. Вважає відмову правомірною, просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що Благодійна організація "Благодійний фонд "Восток-СОС" є громадською організацією, основним видом діяльності якої є надання іншої соціальної допомоги без забезпечення проживання.
18.03.2016 року Благодійною організацією "Благодійний фонд "Восток-СОС" було направлено до Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації запит від 17.03.2016 року 03-257/16-Л щодо доступу до публічної інформації, у якому позивач у порядку Закону України "Про доступ до публічної інформації" просив надати копію листа (розпорядження), прийнятого Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації від 24.02.2016 року №02/22 за підписом заступника голови Департаменту Катерини Юріївни Кривошей (а.с. 9).
За результатами розгляду запиту Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації надав відповідь від 21.03.2016 року №02/1-019-ІНЗ-16, якою повідомлено, що інформація, що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, належить до службової. Службова інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом. Зазначений у запиті лист Департаменту відноситься до внутрівідомчої службової кореспонденції (а.с.11).
Позивач, вважаючи зазначену відмову протиправною звернувся до суду з даним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про доступ до публічної інформації" доступ до інформації забезпечується шляхом, зокрема, надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з положеннями ст. 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у ст. 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Статтею 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання; юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів; особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків; суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач є розпорядником інформації в розумінні положень ст. 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Згідно ст.ст. 19, 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
До обов'язків розпорядників інформації, зокрема, віднесено обов'язок надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Частина перша статті 22 вказаного Закону передбачає, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Як було встановлено судом, підставою для відмови у наданні запитуваних копій документів стало те, що запитуваний лист належить до внутрівідомчої службової кореспонденції.
Досліджуючи правомірність такої відмови, суд зазначає наступне.
Частинами першою, другою статті 9 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація: 1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; 2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці. Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.
Отже, обмеження у доступі до службової інформації можливе лише за умови проходження так званого "трискладового тесту" відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації", тобто обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:
1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;
2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;
3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
При цьому обмеження можливе лише тоді, коли всі три складові знайшли своє підтвердження.
Разом з тим, ч. 7 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" визначено, що обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Однак, відмовляючи у наданні копії листа (розпорядження) з тих підстав, що дана інформація належить до службової інформації, відповідач не виконав вимоги закону, оскільки не застосував "трискладовий тест" та не перевірив, чи має такий документ інформацію, доступ до якої необмежений. Тобто, якщо запит на отримання публічної інформації містить вимогу надати документ, що містить інформацію з обмеженим доступом (тобто ту, до якої застосовується "трискладовий тест"), відповідач як суб'єкт владних повноважень зобов'язаний згідно ч. 7 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" надати інформацію, доступ до якої не обмежений, якщо в цілому документ, що містить запитувану інформацію, наданий бути не може. Однак, відповідачем зазначені вимоги закону не були виконані, оскільки відповідач повністю відмовив у задоволенні запиту про надання публічної інформації, мотивуючи тим, що запитувана інформація є службовою.
За наведених підстав слід визнати протиправною та скасувати відмову Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації у наданні інформації на запит Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС" від 17 березня 2016 року, оскільки така відмова не обґрунтована та суперечить вимогам Закону України "Про доступ до публічної інформації" та зобов'язати відповідача надати інформацію на запит Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС" від 17 березня 2016 року.
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації у наданні інформації на запит Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС" від 17 березня 2016 року.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації надати інформацію на запит Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС" від 17 березня 2016 року.
Присудити на користь позивача Благодійної організації "Благодійний фонд "Восток-СОС" (код ЄДРПОУ 39764400) судові витрати у розмірі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193005).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька