21 квітня 2016 р. Справа № 876/8169/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Яворського І. О., Кухтея Р. В.;
за участю секретаря судового засідання - Мельничук Б. Б.;
представника позивача - Аксютіна Р. В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА», правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Агро МХП» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА», правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Агро МХП» до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування рішень, -
05 травня 2015 року Львівським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА» до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішень Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області № 0013871730/1, № 0013871730/2, № 0013871730/3, № 0013871730/4, № 0013871730/5, № 0013871730/6, № 0013871730/7, № 0013871730/8, № 0013871730/9, № 0013871730/10, № 0013871730/11, № 0013871730/12, № 0013871730/13, № 0013871730/14, № 0013871730/15, № 0013871730/16, № 0013871730/17, № 0013871730/18, № 0013871730/19, № 0013871730/20, № 0013871730/21, № 0013871730/22, № 0013871730/23, № 0013871730/24, № 0013871730/25, № 0013871730/26, № 0013871730/27 від 05 лютого 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
В обґрунтування вимог позовної заяви зазначено, що оскільки УПФ України в Буському районі виявило порушення щодо несплати ТзОВ «Лендком ЮА» єдиного соціального внеску 01 жовтня 2012 року то строк, протягом якого могли бути застосовані штрафні санкції, пов'язані із несплатою єдиного соціального внеску, закінчився 01 квітня 2013 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Зазначену постанову мотивовано тим, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідають приписам Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а вказані позивачем обставини не можуть бути підставою для їх скасування.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивачем - товариством з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА», подано апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій висловлено прохання скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є незаконним, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
На підставі ст. 55 КАС України судом апеляційної інстанції задоволено клопотання представника позивача та здійснено процесуальне правонаступництво - товариство з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА» замінено на його правонаступника - товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Агро МХП».
Представник позивача, у судовому засіданні, вимоги апеляційної скарги підтримав та просить таку задовольнити.
Інші особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, суд, у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України, вважає можливим здійснювати розгляд справи за їхньої відсутності.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Встановлено, що ТзОВ «Лендком ЮА» відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є платником єдиного внеску.
Буською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області було прийнято рішення № 0013871730/1 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 8010,01 грн. та нарахування пені в розмірі 42061,72 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/2 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 62469,59 грн. та нарахування пені в розмірі 420232,91 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/3 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 1899,48 грн. та нарахування пені в розмірі 12479,61 грн., на підставі ч. 10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/4 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 399,96 грн. та нарахування пені в розмірі 2507,76 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/5 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 3361,10 грн. та нарахування пені в розмірі 564,89 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/6 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 321,45 грн. та нарахування пені в розмірі 1816,21 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/7 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 381,23 грн. та нарахування пені в розмірі 2047,20 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/8 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 325,55 грн. та нарахування пені в розмірі 1630,70 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/9 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 324,54 грн. та нарахування пені в розмірі 1544,8 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/10 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 324,28 грн. та нарахування пені в розмірі 1443,05 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/11 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 323,61 грн. та нарахування пені в розмірі 1336,52 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/12 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 322,06 грн. та нарахування пені в розмірі 1236,73 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/13 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 346,62 грн. та нарахування пені в розмірі 1223,57 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/14 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 1108,65 грн. та нарахування пені в розмірі 3569,86 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/15 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 620,00 грн. та нарахування пені в розмірі 1810,39 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/16 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 764,64 грн. та нарахування пені в розмірі 2003,36 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/17 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 747,77 грн. та нарахування пені в розмірі 1727,35 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/18 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 1012,85 грн. та нарахування пені в розмірі 2025,70 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/19 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 1178,22 грн. та нарахування пені в розмірі 2026,53 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/20 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 2433,39 грн. та нарахування пені в розмірі 3382,41 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/21 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 3160,64 грн. та нарахування пені в розмірі 3797,58 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/22 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 4133,73 грн. та нарахування пені в розмірі 4621,07 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/23 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 2685,97 грн. та нарахування пені в розмірі 2336,79 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/24 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 2287,26 грн. та нарахування пені в розмірі 1303,74 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/25 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 2634,24 грн. та нарахування пені в розмірі 632,22 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/26 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 171,09 грн. та нарахування пені в розмірі 15,57 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; № 0013871730/27 від 05 лютого 2015 року про застосування до ТзОВ «Лендком ЮА» штрафу у розмірі 171,09 грн. та нарахування пені в розмірі 1,71 грн., на підставі ч.10 та п.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Зазначені рішення були оскаржені ТзОВ «Лендком ЮА» в адміністративному порядку до ГУ ДФС у Львівській області та ДФС України, які своїми рішеннями від 17 березня 2015 року та 24 квітня 2015 року залишили спірні рішення без змін.
Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на платників збору покладений обов'язок по своєчасному та в повному обсязі нараховуванні, обчисленні і сплаті єдиного внеску.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 2 ст. 9 Закону).
Частиною 3 ст. 9 цього Закону визначено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону). При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
Тобто, єдиний соціальний внесок за жовтень 2012 року позивач повинен був сплатити не пізніше 20 числа наступного місяця (20.11.2012 року).
Судом встановлено та не заперечується апелянтом, що єдиний соціальний внесок ним сплачено з порушенням встановленого законом строку.
Частинами 10 та 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що орган доходів і зборів за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску нараховує на суму недоїмки пеню з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та застосовує штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Також в розвиток положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» прийнято Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року (далі Інструкція № 455).
Зокрема, п.7.2 Розділу VII Інструкції № 455 передбачено, що за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 7.5 Розділу VII).
Встановлено, що на підставі зазначених норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Буською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області було прийнято рішення №0013871730/1, №0013871730/2, №0013871730/3, №0013871730/4, №0013871730/5, №0013871730/6, №0013871730/7, №0013871730/8, №0013871730/9, №0013871730/10, №0013871730/11, №0013871730/12, №0013871730/13, №0013871730/14, №0013871730/15, №0013871730/16, №0013871730/17, №0013871730/18, №0013871730/19, №0013871730/20, №0013871730/21, №0013871730/22, №0013871730/23, №0013871730/24, №0013871730/25, №0013871730/26, №0013871730/27 від 05 лютого 2015 року про застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску.
Щодо посилань позивача на приписи ст. 250 Господарського кодексу України, які обмежують застосування адміністративно-господарських санкцій у часі, а саме в строк до шести місяців, то суд апеляційної інстанції звертає увагу апелянта на те, що згідно з ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та
стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Також доводи апелянта спростовуються положенням п.7.13 Інструкції № 455, згідно якої строк давності щодо нарахування і стягнення сум недоїмки, застосування штрафів та нарахування пені не застосовується.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0013871730/1, № 0013871730/2, № 0013871730/3, № 0013871730/4, № 0013871730/5, № 0013871730/6, № 0013871730/7, № 0013871730/8, № 0013871730/9, № 0013871730/10, № 0013871730/11, № 0013871730/12, № 0013871730/13, № 0013871730/14, № 0013871730/15, № 0013871730/16, № 0013871730/17, № 0013871730/18, № 0013871730/19, № 0013871730/20, № 0013871730/21, № 0013871730/22, № 0013871730/23, № 0013871730/24, № 0013871730/25, № 0013871730/26, № 0013871730/27 від 05 лютого 2015 року відповідають приписам Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Узагальнюючи викладене, суд апеляційної інстанції переконаний, що судом першої інстанції надано належну оцінку наявним у справі доказам, а їх достатня кількість та взаємний зв'язок у сукупності дали змогу суду першої інстанції зробити вірний висновок про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції визнає, що судом першої інстанції, при вирішенні даного публічно-правового спору, правильно встановлено обставини справи та ухвалено законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись ст. ст. 158-160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. ст. 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Лендком ЮА», правонаступником якого є товариство з обмеженою відповідальністю «Захід-Агро МХП» - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 липня 2015 року в справі № 813/2318/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у випадку коли, відповідно до частин 3 та 7 ст. 160 КАС України, складення ухвали в повному обсязі відкладено - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: С. П. Нос
Судді: І. О. Яворський
Р. В. Кухтей
Ухвалу складено в повному обсязі 26 квітня 2016 року.