Рішення від 19.04.2016 по справі 922/755/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" квітня 2016 р.Справа № 922/755/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Бринцева О.В.

при секретарі судового засідання Гула Д.В.

розглянувши справу

за позовом Департаменту економіки та комунального майна, м. Харків; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Харківська міська рада, м. Харків;

до Українсько-швейцарського спільного підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвермут+Ко", м. Харків;

про спонукання до укладення договору

за участю :

представники учасників судового процесу не з"явилися.

ВСТАНОВИВ:

17.03.2016 р. Департамент економіки та комунального майна звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Українсько-швейцарського спільного підприємства у формі Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвермут+Ко", у якому просить спонукати відповідача укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова в редакції, викладеній у позовній заяві.

В обгрунтування позову вказує на те, що у разі належного виконання відповідачем (замовником) будівництва передбаченого законом обов"язку щодо звернення до органу місцевого самоврядування для укладення договору, позивач отримав би кошти пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова у розмірі 10% від розміру кошторисної вартості будівництва, у відповідності до п. 3.2. Порядку розроблення проектної документації на будівництво об"єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 р. № 45; а також на те, що участь у створенні та розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, в силу вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", є обов'язковою для замовника будівництва у відповідному населеному пункті, а тому це обумовлює право відповідного органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання обов'язку щодо пайової участі; в якості правових підстав позову вказує на норми ст. ст. 2, 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. 71 БК України, ст. ст. 173, 174, 224, 225 ГК України, ст. ст. 3, 11, 14, 16, 22, 623 ЦК України.

Представник позивача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Харківська міська рада, у судовому засіданні 12.04.2016 р. позов підтримав повністю та наполягав на його задоволенні, з підстав вказаних у позовній заяві, надав правове обгрунтування позовних вимог (вх. № 12203 від 12.04.2016 р.) та докази для долучення до матеріалів справи.

Представник відповідача у судовому засіданні 12.04.2016 р. проти позову заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні, з підстав вказаних у відзиві на позовну заяву (вх. № 10740 від 31.03.2016 р., т. І а. с. 34-36), де зокрема вказує на те, що відповідач не є забудовником спірної земельної ділянки, а відтак підстав для задоволення позову немає. Разом із відзивом надані докази для долучення до матеріалів справи.

В судовому засіданні 12.04.2016 р. оголошено перерву до 12 год. 15 хв. 19.04.2016 р.

19.04.2016 р. позивач надав письмові пояснення на виконання вимог ухвали суду від 18.03.2016 р. (вх. № 13079 від 19.04.2016 р.).

Представники учасників судового процесу у судове засідання після перерви не з"явились.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд установив наступне.

Відповідно до декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області 15.04.2015 № ХК 143151040333, Українсько-Швейцарське спільне підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвермут+КО" є замовником закінченого будівництвом об'єкта - реконструйованих нежитлових приміщень підвалу № 1-:-4 в літ. А-5 по вул. Сумській, 73 м. Харкова під торгівельно-офісні приміщення. Загальна площа приміщень складає 118,4 кв.м. (т. І а. с. 19-21).

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. №804 (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013 року №319), затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок, т. І а. с. 59-61, додаток 3, т. І а. с. 62), який містить механізм залучення замовників до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Позивач, відповідно до положень п. п. 5.2., 5.3. Порядку, листом управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 03.04.2015 р. № 309/0/124-15 поінформовано відповідача про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайову участі у розвитку інфраструктури м. Харкова (т. І а. с. 25).

16.07.2015 р. позивач звернувся до відповідача із пропозицією № 607/0/124-15 укласти спірний договір (т. І а. с. 44), на яку відповідач надав відповідь про згоду на укладення такого договору з урахуванням протоколу розбіжностей, відповідно до якого розмір внеску становить 3.000,00 грн. і має бути сплачений протягом 30 робочих днів з дня підписання договору та протоколу розбіжностей (т. І а. с. 43).

В свою чергу позивач у листі № 687/0/124-15 від 01.09.2015 р. (т. І а. с. 48-50) повідомив відповідача, що розмір пайового внеску розраховується відповідно до норм ч. 5 ст. 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності" та п. 3.1. Порядку, і не може визначатися сторонами самостійно.

Як стверджує позивач у позовній заяві, договір про пайову участь у розвитку інфраструктури з відповідачем укладений не був.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.

Згідно зі ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування при виконанні своїх функцій приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.

Статтею 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається протягом десяти робочих днів з дня реєстрації органом місцевого самоврядування звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-економічними показниками.

Договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Таким чином, в силу положень статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" відповідач, як замовник об'єкта будівництва, був зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію.

Наявна в матеріалах справи декларація про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрована Департаментом ДАБІ у Харківській області 15.04.2015 № ХК 143151040333, підтверджує реконструкцію нежитлових приміщень підвалу № 1-:-4 в літ. А-5 по вул. Сумській, 73 м. Харкова під торгівельно-офісні приміщення. Загальна площа приміщень складає 118,4 кв.м.

Згідно пунктів 5.6, 5.7 Порядку замовник будівництва, який одержав проект договору з додатками, у разі згоди з його умовами, оформляє договір відповідно до вимог чинного законодавства (підписує, якщо юридична особа - скріплює печаткою) та повертає один примірник договору з додатками Департаменту економіки та комунального майна, або повідомляє Департамент про прийняття умов договору (надсилає відповідний лист, факсограму тощо) у двадцятиденний строк після одержання договору.

Замовник будівництва, який після розгляду проекту договору незгоден з якимись його частинами, направляє до Департаменту економіки та комунального майна протокол розбіжностей (письмові вмотивовані зауваження) до договору, які Департамент розглядає протягом двадцяти днів. В цей же строк Департамент вживає заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та приймає рішення про зміну договору.

Сторонами не були врегульовані розбіжності щодо строку та розміру сплати пайового внеску.

Згідно частини 5 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" величина пайової участі визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкту, визначеної згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами та правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Пунктом 3.6 Порядку встановлено, що у разі ненадання замовником зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва об'єкта або якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами вона визначається, виходячи із затверджених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

У зв'язку ненаданням відповідачем таких документів, розрахунок величини пайової участі замовника у розвитку інфраструктури здійснено позивачем, виходячи із затверджених зазначеним Міністерством показників опосередкованої вартості будівництва на останню дату введення об'єкта в експлуатацію.

Також, п. 5.5. Порядку передбачає, що у разі не укладання замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкта в експлуатацію розмір пайової участі, розрахований у відповідності до п. 5.4. цього Порядку, збільшується на 10%.

Станом на день прийняття об'єкта в експлуатацію опосередкована вартість будівництва 1 кв.м. загальної площі адміністративних будинків складала 12834,00 грн. (інформація Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 29.04.2015 р., т. І а. с. 63).

Виходячи з даної величини, позивачем визначено розмір величини пайової участі відповідача. При цьому, відповідачем на підставі пункту 5.5 Порядку, у зв'язку із не укладанням замовником договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова до введення об'єкта в експлуатацію розмір пайової участі збільшено на 10%.

Таким чином, розмір пайової участі відповідача при реконструкції нежитлових приміщень підвалу № 1-:-4 в літ. А-5 по вул. Сумській, 73 м. Харкова під торгівельні приміщення правомірно визначений позивачем в пункті 2.1 Договору про пайову участь в загальному розмірі 167.150,02 грн. (розрахунок т. І а. с. 29, що складається з 12.834,00грн. (опосередкована вартість 1 кв.м.) х 118,4 кв.м. (загальна площа об'єкта) х 0,1 (коефіцієнт) + 15.195,46 грн. (збільшення пайової участі на 10% згідно з п.5.5. Порядку).

В спірному договорі визначено строк (графік) сплати пайової участі. Так, згідно пункту 2.1.2 Договору відповідач сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору. Зазначене положення договору про пайову участь відповідає пункту 4.1 Порядку, відповідно до якого кошти пайової участі сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Пунктом 3.1 договору про пайову участь передбачено відповідальність сторін. Так, у разі невиконання або неналежного виконання "Замовником" обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, "Замовник" сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін. Дане положення Договору про пайову участь відповідає умовам Типового договору про пайову участь замовника у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 22.05.2013 №319.

Отже, позивачем в Договорі про пайову участь передбачено всі істотні умови, визначені частиною 9 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", за якою істотними умовами договору про пайову участь є: 1) розмір пайової участі; 2) строк (графік) сплати пайової участі; 3) відповідальність сторін.

Відповідно до частини 3 статті 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, зокрема, якщо існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору.

Матеріали справи підтверджують виконання позивачем вищенаведених положень пунктів 5.1-5.3 Порядку щодо направлення повідомлення, а потім і примірників Договору про пайову участь.

Згідно статті 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору. День набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.

В силу ст. 33 ГПК України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень. Відповідно до ст. 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За таких обставин, враховуючи, що укладення замовником будівництва договору пайової участі у розвитку інфраструктури певного населеного пункту є обов'язковим на підставі вимог Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", відсутність заперечень відповідача щодо умов такого договору та доказів на їх підтвердження, суд дійшов висновку про наявність підстав для спонукання відповідача укласти спірний договір в редакції позивача та задоволення позову в повному обсязі.

Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, стосовно того, що він не є забудовником, спростовуються фактичними обставинами справи та наступними нормами.

Згідно статті 4 Закону України "Про архітектурну діяльність" під будівництвом слід розуміти нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт та знесення об'єкта містобудування.

За нормами статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовником є фізична або юридична особа, що має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому законодавством порядку відповідну заяву.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, реконструкцію існуючої забудови та територій.

Відповідно до п. 1.6. Порядку, замовник будівництва - фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку (ділянки) та яка має намір здійснити будівництво або змінити об'єкт будівництва, у тому числі під час проведення будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів та фундаментів у плані об'єкта будівництва.

Згідно положень пункту 1 Порядку, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також ним визначена, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Враховуючи вищевикладене та те що відповідач є користувачем спірної земельної ділянки (т. І а. с. 73-80), саме він є замовником будівництва, і має бути залучений до пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України,ст. ст. 2, 40 ЗУ "Про регулювання містобудівної діяльності", ст. 71 БК України, ст. ст. 179, 187 ГК України, ст. ст. 3, 11, 14, 16, 22, 623 ЦК України, ст. ст. 32, 33, 34, 43, 49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Спонукати Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРВЕРМУТ+КО" (адреса: 61023, м. Харків, вул. Сумська,73; код ЄДРПОУ 23458262) укласти договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834) у наступній редакції:

"ДОГОВІР №

про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

м. Харків «____ » ________201_р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в особі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_1, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 20.11.2015 №7/15 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 7 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони Українсько-Швейцарське спільне підприємство у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвермут+КО" (код ЄДРПОУ 23458262) в особі директора_______________, що діє на підставі ___________, іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.

1. Предмет договору

1.1.Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень підвалу №1-4 в літ. «А-5» по вул. Сумскій, 73 м. Харкова під торгівельно- офісні приміщення.

2. 0бов'язки сторін

2.1. «Замовник»:

2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 167 150, 02 грн. (сто шістдесят сім тисяч сто п'ятдесят гривень дві копійки), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.

2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.

2.2. «Департамент»:

2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.

3. Відповідальність сторін

3.1. У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

4.Час та дія договору

4.1. Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

5. Зміна та розірвання договору

5.1. Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

5.2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

5.3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

5.4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

5.5. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

6. Особливі умови

6.1.3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.2. Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.

6.3. У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.

6.4. У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.

6.5. Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.

6.6. Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

6.7. Цей договір складений у 2-х примірниках. які мають силу оригіналу.

7. Адреса та реквізити сторін.

Від "Департаменту"

Заступник міського голови - директор Департаменту економіки

та комунального майна

код ЄДРПОУ 25610834

__________________ ОСОБА_1

61003, м. Харків, м-н Конституції, 7

Від "Замовника" Українсько-Швейцарське спільне

підприємство у формі товариства з

обмеженою відповідальністю

"Укрвермут+КО"

61023, м. Харків, вул. Сумська, 73, м. Харків

код ЄДРПОУ 23458262."

3. Стягнути витрати понесені на сплату судового збору у розмірі 1378,00 грн. з Українсько-Швейцарського спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю "Укрвермут+КО" (адреса: 61023, м. Харків, вул. Сумська, 73; код ЄДРПОУ 23458262) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, м-н Конституції, 7, код ЄДРПОУ 25610834), платіжні реквізити для перерахування коштів: Одержувач: Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради, реєстраційний рахунок: 3 НОМЕР_1 868, Банк: ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку: 851011, Код ЄДРПОУ: 25610834.

3.1. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 25.04.2016 р.

Суддя ОСОБА_2

/Справа № 922/755/16/