Ухвала від 20.04.2016 по справі 906/123/16

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство

Від "20" квітня 2016 р. Справа № 906/123/16

Господарський суд Житомирської області у складі судді Омельяна О.С., за участю секретаря судового засідання Зарудяного А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №906/123/16

за заявою Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", ідентифікаційний код 33747001, місцезнаходження: 10001, м. Житомир, вул. Вітрука, 9-А про порушення справи про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа"

до Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа",

про банкрутство, -

за участі представників:

від боржника - ОСОБА_1, голова ліквідаційної комісії,

встановив:

12.02.2016 до господарського суду Житомирської області надійшла заява Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" про порушення справи про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" (далі - ДП "Інфо-Мережа", боржник, заявник) в порядку, передбаченому ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Ухвалою господарського суду від 16.02.2016 прийнято заяву Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" (ідентифікаційний код 33747001, місцезнаходження: 10001, м. Житомир, вул. Вітрука, 9-А) про порушення справи про банкрутство до розгляду; призначено справу до розгляду у підготовчому засіданні суду на "23" лютого 2016 р. о 09:45 год.; зобов'язано арбітражного керуючого ОСОБА_2, заявника, Житомирську ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи; копію ухвали направлено відповідно до розрахунку розсилки.

Ухвалою господарського суду від 11.04.2016 призначено судове засідання для розгляду заяви Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" від 09.02.2016 № 09/02-16 про порушення справи про банкрутство, заяви арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 02.03.2016 № б/н про участь у справі про банкрутство, заяви арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 11.03.2016 № 02-2/1 про участь у справі про банкрутство, клопотання Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" від 15.03.2016 про призначення ліквідатором Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" ОСОБА_1 на 20.04.2016 о 09:30 год; зобов'язано заявника вчинити певні дії та надати до суду витребувані документи.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 3.9.1, абзацу 3 підпункту 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26.12.2011 № 18 доказом повідомлення про час та місце судового засідання в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучена до матеріалів справи та засвідчена самим судом копія реєстру поштових відправлень. Неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.

Судом встановлено, що арбітражні керуючі ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які не з'явилися у судове засідання, повідомлені про час і місце розгляду справи своєчасно та з дотриманням вимог ГПК України, що підтверджується реєстром на відправку рекомендованої кореспонденції від 11.04.2016.

Згідно з ч. 2 ст. 4-1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон про банкрутство).

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону про банкрутство провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону про банкрутство право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.

Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону про банкрутство якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі це є підставою для звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 95 Закону про банкрутство якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. Приписи цієї статті застосовуються з врахуванням вимог ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), ст.ст. 36, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", що діяли станом на дату виникнення правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону про банкрутство перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з ч. 6 ст. 16 Закону про банкрутство за наслідками розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та відзиву боржника господарський суд виносить ухвалу про: порушення провадження у справі про банкрутство; відмову у порушенні провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону про банкрутство суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, зокрема, якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Вирішуючи питання щодо можливості порушення провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", господарський суд перевіряє дотримання як загальних норм Цивільного кодексу України, які встановлюють порядок ліквідації підприємства за рішенням власників, так і дотримання боржником вимог Закону про банкрутство.

Статтями 105, 110, 111 ЦК України (в редакції на час проведення добровільної ліквідації юридичної особи) передбачено, що юридична особа ліквідується 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які неможливо усунути, чи в інших випадках, встановлених законом. Якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.

Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.

До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.

З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.

Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється.

Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, які підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).

Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.

До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, провадиться у порядку черговості, встановленому статтею 112 цього Кодексу.

У разі недостатності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організовує реалізацію майна юридичної особи.

До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам доходів і зборів.

Частинами 1, 3 статті 11 Закону про банкрутство визначено зміст заяви про порушення справи про банкрутство та перелік документів, які додаються до неї.

У судовому засіданні головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" зазначено про необхідність порушення провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" у зв'язку з неможливістю підприємства задовольнити вимоги кредиторів, які становлять 39 510 363,61 грн, у процедурі добровільної ліквідації у зв'язку з відсутністю активів. Наголошено, що Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" дотримано усіх норм Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок добровільної ліквідації юридичної особи.

На прохання суду надати копію опису, виданого державним реєстратором, у зв'язку з подачею документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" зазначено про його відсутність.

Судом оглянуто, надані головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", оригінали документів, долучених до заяви про порушення справи про банкрутство та поданих до суду в подальшому у копіях (т. 1 а.с. 50, 52-236; т. 2 а.с. 1-69, 145-151, 159-166, 168-169; т. 3 а.с. 82-83). Оригінали інших документів, долучених до матеріалів справи у копіях, було оглянуто судом у судовому засіданні 23.02.2016.

Дослідивши матеріали заяви про порушення справи про банкрутство та додані документи, судом встановлено, що головою ліквідаційної комісії боржника вживалися заходи щодо проведення процедури добровільної ліквідації Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа".

Як зазначалося вище, ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється (ч.4 ст.111 ЦК України).

Головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" пояснено, що наказом від 29.09.2015 № 1-і голови ліквідаційної комісії вирішено провести інвентаризацію активів і зобов'язань Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" станом на 30.09.2015 в т.ч., але не виключно, основних засобів, необоротних активів, товарів, сировини та інших товарно-матеріальних цінностей, малоцінних предметів, дебіторської заборгованості, кредиторської заборгованості, грошових коштів, утворено інвентаризаційну комісію. Згідно з актом від 30.09.2015 № 1 інвентаризації основних засобів та необоротних матеріальних активів жодних активів не становлено.

Разом з тим, відповідно до пункту 6 Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879, суцільною інвентаризацією охоплюються всі види зобов'язань та всі активи підприємства незалежно від їх місцезнаходження, у тому числі предмети, що передані у прокат, оренду або перебувають на реконструкції, модернізації, консервації, у ремонті, запасі або резерві незалежно від технічного стану. Також інвентаризації підлягають активи і зобов'язання, які обліковуються на позабалансових рахунках, зокрема цінності, що не належать підприємству, але тимчасово перебувають у його користуванні, розпорядженні або на зберіганні (об'єкти оперативної (операційної) оренди основних засобів, матеріальні цінності на відповідальному зберіганні, переробці, комісії, монтажі), умовні активи і зобов'язання (непередбачені активи та зобов'язання) підприємства (застави, гарантії, зобов'язання тощо), бланки документів суворої звітності, інші активи.

Згідно з пунктом 15 вказаного Положення інвентаризаційні описи застосовуються для фіксування наявності, стану та оцінки активів підприємства та тих активів, які належать іншим підприємствам і обліковуються поза балансом. В акті інвентаризації фіксуються наявність готівки, грошових документів, бланки документів суворої звітності, фінансових інвестицій, а також повнота відображення грошових коштів на рахунках у банку (реєстраційних рахунках), дебіторської та кредиторської заборгованостей, зобов'язань, коштів цільового фінансування, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень (резервів), які створюються відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у державному секторі, міжнародних стандартів та інших актів законодавства.

У розділі 3 вказаного положення визначено порядок проведення інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, незавершених капітальних інвестицій, запасів, біологічних активів, готівки, грошових коштів та їх еквівалентів, бланків документів суворої звітності, дебіторської та кредиторської заборгованостей, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень та резервів.

Заявником всупереч вимог ч. 4 ст. 111 Цивільного кодексу України не додано до заяви про порушення справи про банкрутство доказів проведення інвентаризації усіх видів активів та зобов'язань, у зв'язку з чим не дотримано вимоги зазначеного Положення. Так, 15.03.2016 до суду було подано наказ від 29.09.2015 № 1-і про проведення інвентаризації активів і зобов'язань Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" та лише акт інвентаризації основних засобів та необоротних матеріальних активів (т. 2 а.с. 150-151).

Статтями 4-3, 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Разом з тим, вказані документи та перелік майна боржника, доданий до заяви про порушення справи про банкрутство, не є доказами проведення суцільної інвентаризації. Заявником не надано актів інвентаризації незавершених капітальних інвестицій, запасів, біологічних активів, готівки, грошових коштів та їх еквівалентів, бланків документів суворої звітності, дебіторської та кредиторської заборгованостей, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень та резервів.

Таким чином, господарський суд приходить до висновку про неналежне виконання вимог ч. 4 ст. 111 ЦК України щодо інвентаризації майна юридичної особи.

Крім того, матеріали заяви не містять відомостей (офіційної інформації повноважних органів) про наявність чи відсутність зареєстрованих за боржником автотранспортних засобів, морських чи річних суден, вагонів, машин, механізмів, устаткування, тракторів, самохідних машин та інших механізмів, цінних паперів та об'єктів інтелектуальної власності. Єдиним документом, що підтверджує пошук активів Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", який додано заявником, є інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна про відсутність відомостей, отримана 24.12.2015, тобто після прийняття власником Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" - юридичною особою за законодавством Республіки Сейшельські Острови - Компанією "Нортек Менеджмент ЛІмітед" рішення про звернення до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство (30.09.2015).

Зазначення у тексті заяви про порушення справи про банкрутство, що за даними бухгалтерського обліку Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" транспортні засоби, с/г техніка не зареєстровані, не є належним доказом їх відсутності. Така інформація може підтверджуватися виключно офіційними відомостями повноважних органів, що здійснюють облік таких активів.

Відсутність зазначених відомостей та актів інвентаризації не дозволяє встановити реальний розмір активу та пасиву боржника та викликає сумніви у достовірності даних проміжного ліквідаційного балансу, складу майна Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", який є додатком № 1 до проміжного ліквідаційного балансу підприємства.

Аналогічну правову позицію викладено у Постанові Вищого господарського суду України від 24.11.2015 у справі № 917/1177/15.

Господарський суд вважає за необхідне звернути увагу заявника, що документи, які підтверджують наявність або відсутність майна та майнових активів боржника не можуть бути надані суду після порушення провадження у справі, оскільки на відміну від позовного провадження, порушення справи про банкрутство тягне за собою ряд правових наслідків.

Аналогічну правову позицію викладено у Постанові Вищого господарського суду України від 27.10.2015 у справі № 904/1491/15.

Отже, ліквідаційною комісією не вжито всіх заходів з метою належного формування ліквідаційної маси Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", що є значним порушенням порядку добровільної ліквідації суб'єкта господарювання.

Слід також зазначити, що ч.1 ст.111 ЦКУ визначено обов'язок ліквідаційної комісії (ліквідатора) вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Заявником у заяві про порушення справи про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" повідомлено про направлення Товариству з обмеженою відповідальністю "Серчан" претензії про повернення дебіторської заборгованості в сумі 6 681 920,00 грн, відповідь на яку не отримано. Зазначено, що оскільки, Товариство з обмеженою відповідальністю "Серчан" (ідентифікаційний код 30624645) з урахуванням норм Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" знаходиться на тимчасово окупованій території, інші дії щодо стягнення дебіторської заборгованості не вживалися.

У результаті вчинення електронного запиту, судом отримано відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань (електронний ресурс https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), що місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "Серчан" (ідентифікаційний код 30624645) є 73000, Херсонська обл., м. Херсон, вул. 21 січня, буд. 37, офіс 329, що спростовує доводи заявника.

Крім того, господарський суд вважає за необхідне звернути увагу Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", що статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" визначеного заходи правового реагування на тимчасово окупованій території. У зв'язку з неможливістю здійснювати правосуддя судами Автономної Республіки Крим та міста Севастополя на тимчасово окупованих територіях, змінити територіальну підсудність судових справ, підсудних розташованим на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя судам, та забезпечити розгляд господарських справ Господарського суду Автономної Республіки Крим - Господарським судом Київської області, а господарських справ Господарського суду міста Севастополя - Господарським судом міста Києва, господарських справ Севастопольського апеляційного господарського суду - Київським апеляційним господарським судом.

Таким чином, у період, коли Товариство з обмеженою відповідальністю "Серчан" було зареєстровано на тимчасово окупованій території України, Дочірнє підприємство "Інфо-Мережа" не було позбавлено можливості подання до господарського суду позову про стягнення заборгованості.

Проте боржником не надано доказів вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення зазначеної дебіторської заборгованості, зокрема, подання позову про стягнення заборгованості.

Щодо рахунків боржника відкритих у банківських установах слід зазначити, що відповідно до частини третьої статті 111 ЦК України під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.

До заяви про порушення справи про банкрутство в обов'язковому порядку додаються відповідні відомості щодо банківських рахунків боржника.

До заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" долучено власну довідку про наступні відкриті рахунки у банківських установах:

- номер рахунку: 26000013007563 (українська гривня) в АТ "Сбербанк Росії", МФО 320627;

- номер рахунку: 26000013007563 (долар США) в АТ "Сбербанк Росії", МФО 320627.

15.03.2016 Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" подано до господарського суду довідку Публічного акціонерного товариства "Сбербанк" від 09.03.2016 № 361/5/50-5 про те, що боржником відкрито поточний рахунок № 26000013007563 в українській гривні, доларах США, євро та російських рублях (т.2 а.с. 167).

Разом з тим, Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Житомирській області у листі від 09.03.2016 № 6553/9/06-23 надано інформацію про наступні відкриті рахунки Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа":

- номер рахунку: 26044013007563 (українська гривня) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 26001023007563 (українська гривня)) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 26000013007563 (українська гривня) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 26000013007563 (євро) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 26000013007563 (долар США) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 26000013007563 (російський рубль) в ПАТ "Сбербанк";

- номер рахунку: 37510000097055 (українська гривня) в в Державній казначейській службі України (т. 2 а.с. 103-104).

Отже, всупереч вимог частини 3 статті 111 ЦК України щодо закриття усіх рахунків боржника, відкритих у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи, боржником вказані дії не вчинено, не надано до суду при поданні заяви про порушення справи про банкрутство довідку органу державної фіскальної служби, в якій містилися б відомості про закриття усіх рахунки підприємства, окрім ліквідаційного рахунку.

Дослідивши фінансову та бухгалтерську звітність Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", судом встановлено наступне.

Відповідно до балансу Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" станом на 31.12.2012 (т. 2 а.с. 209-210) на початок звітного періоду залишкова вартість основних засобів становила 2 196,0 тис. грн., а на кінець звітного періоду - 277,0 тис. грн. Товари на початок звітного періоду становили - 16 195,0 тис. грн., а на кінець звітності періоду товарів у підприємства не залишилося. Грошові кошти на початок звітного періоду становили 5 256,0 тис. грн., залишок грошових коштів на кінець звітного періоду становив - 4,0 тис. грн. Інші необоротні активи на початок звітного періоду становили 3 400,0 тис. грн., а на кінець звітного періоду - 283,0 тис. грн. Загальна вартість активів Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" у 2012 році зменшилася майже у 8 разів, а саме з 75 547,0 тис. грн. до 9 843,0 тис. грн. Зважаючи на викладене, господарський суд робить висновок про можливе виведення активів Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" у 2012 році.

Відповідно до балансу Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" станом на 31.12.2014 (т. 3 а.с. 19-20) у 2014 році відбулося збільшення майже у 3 рази інших довгострокових зобов'язань боржника з 6 059 тис. грн. на початок звітного періоду до 15 769,00 тис. грн. на кінець звітного періоду та інших поточних зобов'язань з 5 677,0 тис грн. на початок звітного періоду до 13 805,0 тис. грн. на кінець звітного періоду.

Крім того, господарським судом констатується факт різкого зменшення чистого доходу від реалізації продукції у 2013 році порівняно з 2012 роком. Відповідно до звіту про фінансові результати за 2012 рік чистий дохід від реалізації продукції становив 66 303,0 тис. грн. (т.2 а.с. 186-187). Разом з тим, у 2013 році чистий дохід від реалізації продукції зменшився більше ніж у 37 разів та становив 1 769,0 тис. грн (т. 2 а.с.186-187).

Судом ураховується також, що боржник має право подати заяву про порушення справи про банкрутство до господарського суду лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат, якщо інше не передбачено цим Законом. Вказану норму встановлено ч. 4 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Згідно правової позиції, викладеної в абз.6 п.12 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 N01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (у редакції Закону України від 22.12.2011 N 4212-VI)", слід мати на увазі, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником лише за наявності майна, достатнього для покриття судових витрат (ч.4 ст. 11 Закону). У визначенні таких витрат слід враховувати необхідність виплати винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі не менше ніж за дванадцять місяців його роботи, відшкодування витрат на публікацію оголошень у справі та судового збору, сплаченого кредиторами.

Відповідно до ч. 1 ст. 115 Закону про банкрутство арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) виконує повноваження за грошову винагороду.

Згідно з ч. 3 ст. 115 Закону про банкрутство грошова винагорода арбітражного керуючого за виконання повноважень керуючого санацією, ліквідатора визначається в розмірі двох середньомісячних заробітних плат керівника боржника за останні дванадцять місяців його роботи до введення господарським судом процедури санації боржника або відкриття процедури ліквідації банкрута за кожний місяць виконання арбітражним керуючим повноважень керуючого санацією або ліквідатора.

У заяві та доданих до неї документах не міститься інформації щодо розміру середньомісячної заробітної плати керівника боржника.

Разом з тим, згідно зі ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Відповідно до абз. 1 ст. 2 Кодексу законів про працю України, право громадян України на працю, - тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, - включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, забезпечується державою.

Таким чином, при зверненні до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржником мають бути надані докази того, що майна боржника достатньо для покриття судових витрат, а саме:

виплати винагороди арбітражному керуючому у мінімальному розмірі не менше ніж за дванадцять місяців його роботи. Ураховуючи те, що згідно з нормами чинного законодавства заробітна плата не може бути нижчою від визначеної законом, мінімальна сума коштів для виплати такої винагороди має становити не менше 33 072,00 грн. (1378,00 грн. х 2 х 12 місяців)

+ судовий збір сплачений кредиторами (2756,00 грн. х кількість заяв кредиторів з грошовими вимогами до боржника) - з урахування того, що Дочірнє підприємство "Інфо-Мережа" зазначає про чотирьох кредиторів, то мінімальна сума для сплати судового збору становить 11 024,00 грн.

Проте, як вбачається з матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство ДП "Інфо-Мережа", у боржника відсутнє майно та грошові кошти, що можуть в повній мірі забезпечити покриття вищезазначених витрат.

Головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримано клопотання Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" від 15.03.2016 про призначення ліквідатором Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" ОСОБА_1, заперечено щодо призначення ліквідатором боржника арбітражних керуючих ОСОБА_3 або ОСОБА_4

Крім того, зазначено, що Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" 30.09.2015 укладено договір доручення з юридичною компанією за законодавством Республіки Сейшельські острови - Компанією "Нортек Менеджмент Лімітед" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас", відповідно до умов якого, Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас" бере на себе обов'язки щодо відшкодування усіх витрат, пов'язаних з порушенням провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа".

Судом встановлено, що до матеріалів заяви про порушення справи про банкрутство долучено договір доручення від 30.09.2015, укладений між Дочірнім підприємством "Інфо-Мережа" (довіритель 1), юридичною компанією за законодавством Республіки Сейшельські острови - Компанією "Нортек Менеджмент Лімітед" (довіритель 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас" (повірений). Відповідно до п. 1.1 договору довіритель 2 доручає, а повірений зобов'язується за винагороду від імені довірителя 2, та засобами довірителя 2, з подальшим відшкодуванням, вчиняти наступні дії:

- своєчасно у відповідно з чинним законодавством України, оплачувати необхідні судові витрати, витрати з виплати винагороди арбітражному керуючому (ліквідатору) у розмірі передбаченому чинним законодавством України та витрати на публікацію оголошень у справі про банкрутство довірителя 1 в зв'язку з прийнятим рішенням довірителя 2 (власником/засновником довірителя 1) про ліквідацію довірителя 1 в порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (т. 2 а.с. 73-76).

У гарантійному листі від 09.03.2016 Компанією "Нортек Менеджмент Лімітед" зазначено, що компанія гарантує та підтверджує, усі свої зобов'язання, які перелічені в договорі доручення та гарантує оплату в повному обсязі (т.2 а.с. 168).

У гарантійному листі від 09.03.2016 № 09-03/16 Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас" зазначено, що товариство гарантує необхідну оплату в повному розмірі, згідно умов договору доручення від 30.09.2015 № 1 (т. 2 а.с. 169).

На запитання суду щодо надання додаткових доказів фінансової спроможності зазначених вище підприємств виконати зобов'язання за договором доручення головою ліквідаційної комісії Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" зазначено про відсутність таких доказів.

Судом у ході судового засідання отримано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас" з якої вбачається відсутність у товариства на праві власності нерухомого майна. Разом з тим, Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Профешинал Клас" є орендарем та суборендарем великої кількості нерухомого майна, що свідчить про наявність у товариства значних фінансових зобов'язань.

Господарський суд вважає за необхідне звернути увагу Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа", що Законом про банкрутство не передбачено право третьої особи покривати судові витрати у справі про банкрутство.

Щодо призначення голови ліквідаційної комісії ліквідатором боржника, що ліквідується власником, господарський суд зазначає, що таке призначення здійснюється у виняткових випадках, оскільки голова ліквідаційної комісії (ліквідатор) може підпадати під ознаки заінтересованої особи стосовно боржника у розумінні ст. 1 Закону про банкрутство.

Аналіз вищезазначених норм Закону про банкрутство свідчить, що відсутність у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат, виключає можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в силу імперативних приписів ч. 4 ст. 11 Закону про банкрутство.

За приписами частини 7 статті 16 Закону про банкрутство суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство якщо заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство та за наявності підстав, передбачених статтею 15 цього Закону.

У свою чергу частина 1 статті 15 Закону про банкрутство у якості підстави для повернення заяви про порушення справи про банкрутство визначає невідповідність заяви змісту вимог, зазначених у цьому Законі.

Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство, встановлено наявність підстав, передбачених статтею 15 Закону про банкрутство, тому слід відмовити у порушенні провадження у справі про банкрутство на підставі абз. 2, 7 ч. 7 ст. 16 Закону.

Відповідно до ч. 8 ст. 16 Закону відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про порушення справи про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Законом.

У зв'язку з відмовою у порушенні провадження у даній справі, не підлягають розгляду та задоволенню судом заява арбітражного керуючого ОСОБА_3 від 02.03.2016 № б/н про участь у справі про банкрутство, заява арбітражного керуючого ОСОБА_4 від 11.03.2016 № 02-2/1 про участь у справі про банкрутство, клопотання Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" від 15.03.2016 про призначення ліквідатором Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" ОСОБА_1

Керуючись абз. 1, 2 ч. 7 ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в редакції з 19.01.2013 р., ст.ст. 85, 86 ГПК України, -

ухвалив:

відмовити у порушенні провадження у справі № 906/123/16 про банкрутство Дочірнього підприємства "Інфо-Мережа" (ідентифікаційний код 33747001, місцезнаходження: 10001, м. Житомир, вул. Вітрука, 9-А).

Ухвала господарського суду набирає законної сили в установленому законом порядку. Ухвалу може бути оскаржено у визначеному ст. 8 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” в редакції після 19.01.2013 р. порядку.

Суддя Омельян О.С.

Розрахунок розсилки:

1 - Дочірнє підприємство "Інфо-Мережа" (10001, м. Житомир, вул. Вітрука, 9-А) - рек.;

2 - а/к ОСОБА_3 (14017, АДРЕСА_1) - рек.;

3 - а/к ОСОБА_4 (02095, АДРЕСА_2) - рек.