Ухвала від 20.04.2016 по справі 809/3145/15

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.04.2016р. Справа № 876/11177/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної казначейської служби України на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом Косівського кооперативно-державного Будівельно-монтажного об'єднання «Райагробуд» до Державної Казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У серпні 2015 року позивач Косівське кооперативно-державне Будівельно-монтажне об'єднання «Райагробуд» звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Державної Казначейської служби України, в якому просив: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24 грудня 2012 року про перерахування на користь позивача 313199 грн. заборгованості та 6263,98 грн. судового збору; 2) визнати протиправними дії відповідача щодо направлення до Управління Державної казначейської служби України у Косівському районі Івано-Франківської області оригіналу наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року з доданими до нього матеріалами з метою вирішення питання щодо виконання наказу відповідно до розділу «Безспірне списання коштів з рахунків боржника»; 3) зобов'язати відповідача прийняти до виконання наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року по справі №5010/1174/2012-14/85; 4) зобов'язати відповідача виконати наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року про стягнення на користь позивача 313199 грн. заборгованості та 6263,98 грн. судового збору в трьохмісячний термін; 5) зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити позивачу компенсацію в розмірі трьох відсотків річних від несплаченої суми, а саме 19955 грн. 50 коп., яка підлягає стягненню згідно ст.5 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду за весь період прострочення наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року по справі №5010/1174/2012-14/85; 6) встановити судовий контроль за зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у визначений судом строк.

Відповідач в суді першої інстанції позовних вимог не визнав, подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної казначейської служби України щодо невиконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року про перерахування на користь Косівського кооперативно-державного Будівельно-монтажного об'єднання «Райагробуд» 313199 грн. заборгованості та 6263 грн. 98 коп. судового збору. Визнано протиправними дії Державної казначейської служби України щодо направлення до Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області оригіналу наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року про перерахування на користь Косівського кооперативно-державного Будівельно-монтажного об'єднання «Райагробуд» 313199 грн. заборгованості та 6263 грн. 98 коп. судового збору. Зобов'язано Державну казначейську службу України прийняти до виконання наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року по справі №5010/1174/2012-14/85 та облікувати даний наказ за датою першого надходження. В задоволенні позову в іншій частині відмовлено.

З цією постановою суду першої інстанції від 16.09.2015 року не погодився відповідач Державна Казначейська служба України та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що позивачем не було подано жодних документів, які б свідчили про те, що Косівське кооперативно-державне Будівельно-монтажне об'єднання «Райагробуд» не є державним підприємством. Враховуючи той факт, що дія Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не поширюється на рішення суду стягувачем за яким є державне підприємство та з метою вирішення питання про стягнення коштів згідно з розділом «Безспірне списання коштів з рахунків боржника» Порядку виконання рішень, вказаний наказ було направлено до Головного управління Казначейства в Івано-Франківській області. Зазначає апелянт, що ці дії спрямовані виключно на забезпечення прав стягувача на одержання коштів за рішенням суду та вчинені для належного виконання даного Наказу.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду від 16.09.2015 року і постановити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що така апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Так, судом встановлено, що Господарським судом Івано-Франківської області 24.12.2012 року видано судовий наказ на виконання рішення цього ж суду від 13.12.2012 року в справі №5010/1174/2012-14/85 про стягнення з Відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Косівської РДА на користь Косівського кооперативно-державного Будівельно-монтажного об'єднання «Райагробуд» 313199 грн. заборгованості та 6263,98 грн. судових витрат (а.с. 10-11).

05.04.2013 року позивачем Косівським КДБМО «Райагробуд» подано до Управління Державної Казначейської служби у Косівському районі заяву із додатками про примусове виконання вказаного вище судового рішення, згідно Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (а.с. 12).

Повідомленням за № 2-03/1541 від 18.12.2013 року Управлінням ДКС у Косівському районі було проінформовано позивача про надіслання 05.06.2013 року документів на виконання судового рішення до ГУДКС в Івано-Франківській області, з подальшим направленням до ДКС України (а.с. 13-зв).

На звернення позивача від 05.12.2013 року до ДКС України щодо причин невиконання судового наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року за №5010/1174/2012-14/85, відповідачем ДКС України надано відповідь 17.01.2014 року про те, що перерахування коштів на рахунок Косівського КДБМО «Райагробуд» буде здійснено після виконання виконавчих документів, які надійшли раніше даного Наказу (а.с. 14).

Листом № 5-08/6985-26770 від 02.12.2014 року відповідачем було повідомлено позивача про неможливість виконання вищевказаного Наказу суду у зв'язку з недостатністю коштів у Державному бюджеті України на 2014 рік за бюджетною програмою КПКВК 3504040 «Забезпечення виконання рішень суду, що гарантовані державою» та про необхідність виконання виконавчих документів, що надійшли раніше (а.с. 15).

Згідно супровідного листа відповідача № 5-10/452-2296 від 09.02.2015 року оригінал Наказу від 24.12.2012 року з доданими до нього матеріалами було направлено ГУ ДКС в Івано-Франківській області з метою вирішення питання щодо виконання Наказу відповідно до розділу «Безспірне списання коштів з рахунків боржника» Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою КМ України № 845 від 03.08.2011 року (а.с. 16).

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог, з врахуванням наступного.

Відповідно до підпункту 1 пункту 9 Прикінцевих і перехідних положень Бюджетного кодексу України, рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Зазначені рішення передаються до центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання. Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.

Відносини, що пов'язані з забезпеченням державою гарантій виконання судових рішень, регулюються Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Так, згідно ч.1 ст.2 цього Закону, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є державний орган, державне підприємство, установа, організація, юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Відповідно до ст.3 цього Закону (в редакції на час розглядуваних правовідносин), виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України «Про виконавче провадження», із заявою про виконання рішення суду. Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо стягувач подав не всі необхідні для перерахування коштів документи та відомості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти днів з дня надходження заяви повідомляє в установленому порядку про це стягувача. У разі неподання стягувачем документів та відомостей у місячний строк з дня отримання ним повідомлення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, повертає заяву стягувачу. Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначається Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою КМ України № 845 від 03.08.2011 року.

Відповідно до пунктів 3, 4 цього Порядку, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Органи Казначейства зобов'язані, зокрема, вживати заходів до виконання виконавчих документів протягом установленого строку.

Згідно пунктів 24, 25 вказаного Порядку, стягувачі на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у пункті 6 цього Порядку. Безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів за його платіжними дорученнями здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.

Здійснивши аналіз вимог вказаних вище Закону та Порядку № 845 та з урахуванням фактичних обставин справи, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про те, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність в процесі виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року, а також неправомірно направлено до ГУДКС України в Івано-Франківській області оригіналу цього Наказу.

Також судом першої інстанції вірно враховано, що позивач Косівське КДБМО «Райагробуд» є колективним підприємством, а тому є безпідставним покликання відповідача на те, що позивач є державним підприємством і дія ЗУ «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» не поширюється на нього.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач діяв згідно ч.3 ст.3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» при вирішенні питання щодо наявності усіх необхідних документів та відомостей для перерахування коштів.

Суд апеляційної інстанції вважає також вірними висновки суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язати відповідача прийняти до виконання наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року і облікувати його за датою першого надходження, для забезпечення повного захисту порушених прав позивача.

Крім цього, суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог про зобов'язання відповідача виконати Наказ Господарського суду Івано-Франківської області від 24.12.2012 року в трьохмісячний термін, про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу компенсацію в розмірі трьох відсотків річних та про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

При цьому, суд апеляційної інстанції враховує, що постанова суду першої інстанції від 16.09.2015 року в частині відмови у задоволенні частини позовних вимог (пункти 4, 5, 6 адміністративного позову), позивачем не оскаржена.

З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції дотримано норми процесуального та матеріального права, постанова суду від 16.09.2015 року винесена за результатами всебічного і об'єктивного з'ясування обставин справи. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому відсутні підстави для скасування оскарженої постанови суду.

Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу Державної казначейської служби України - залишити без задоволення.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2015 року в адміністративній справі за позовом Косівського кооперативно-державного Будівельно-монтажного об'єднання «Райагробуд» до Державної Казначейської служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.

На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 25.04.2016 року.