Ухвала від 26.04.2016 по справі 805/4674/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Толстолуцька М.М.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2016 року справа №805/4674/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Ястребової Л.В., суддів: Ляшенко Д.В., Компанієць І.Д.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 р. у справі № 805/4674/15-а за позовом ОСОБА_2 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

12 квітня 2015 року ОСОБА_2 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Ф» від 18.06.2015 року № 1184/05-16-17-04 (а.с 4-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 року адміністративним позов задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 1184/05-16-17-04 від 18.06.2015 року, яким нараховано транспортний податок у сумі 16 666, 67 грн. (а.с 36-37).

Відповідач із таким судовим рішенням не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що рішення суду винесено без надання вірної правової оцінки обставинам справи, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт зазначає, що оскільки позивач на праві власності має автомобіль марки LEXUS RX 350, зареєстрований 13.08.2010 року, об'ємом двигуна 3456 см.3 , то він повинен сплачувати транспортний податок, платниками якого у відповідності до підпункту 267.1.1. пункту 267.1 статті 267 Податкового Кодексу України є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Саме тому, апелянт вважає, що податковим органом правомірно винесено податкове повідомлення-рішення форми «Ф» № 1184/05-16-17-04 від 1.06.2015 року на суму 16 666,67 грн. (а.с. 64-65).

Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, засобами електронного зв'язку надіслав до суду заперечення на апеляційну скаргу, в якому, серед іншого, просив розглядати справу за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, засобами електронного зв'язку надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

ОСОБА_2 є власником автомобіля марки LEXUS RX 350, чорного кольору, 2010 року випуску, з об'ємом двигуна 3456 кубічних сантиметрів, реєстраційний номер НОМЕР_1, дата реєстрації 13.08.2010 року, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2. (а.с. 11).

18 червня 2015 року першим заступником начальника Красноармійської ОДПІ - Поливяна І.М. в порядку п.п. 54.3.3 п.54.3 статті 54, п.п. 267.6.2 п. 267.6 статті 267 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення рішення № 1184/05-16-17-04, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем «Транспортний податок з фізичних осіб» у розмірі 16 666 грн. 67 коп. (а.с.9, 21).

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції про відсутність підстав для нарахування ОСОБА_2 податкового зобов'язання у вигляді транспортного податку.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.

01 січня 2015 року, набрав чинності Закон України № 71-VIII від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції ст. 267 ПК України, було введено новий податок - транспортний податок.

Відповідно до п.п. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України (в редакції, станом на 11 червня 2015 року), платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Приписи пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України визначають, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Як вбачається з матеріалів справи, автомобіль марки LEXUS RX 350, зареєстрований на фізичну особу - ОСОБА_2, 13.08.2010 року, рік випуску - 2010.

Згідно з пп. 267.5.1. п.267.5 ст.267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до пункту 267.4 статті 267 Податкового кодексу України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

У свою чергу, порядок обчислення та сплати податку визначено положеннями пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України.

Підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Так, згідно з підпунктом 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Відповідно до п. 267.4 ст. 267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування.

Згідно з п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Календарний рік - це проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів. Річний обсяг повинен обчислюватися за календарний рік, а не за будь-які 12 місяців за вибором податкового органу.

Як зазначалося вище, автомобіль позивача "LEXUS RX 350", 2010 року випуску зареєстрований 13.08.2010 року, а об'єктом оподаткування згідно зі ст. 267 Податкового кодексу України є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років, та факт того, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року, суд приходить до висновку, що у 2015 році автомобіль позивача вже не є об'єктом оподаткування відповідно до ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки рахуються календарні роки з 01.01.2010 року по 31.12.2010 рік, з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року, з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року, з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року, з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач придбав автомобіль у 2010 році та ним сплачено усі податки та збори, які необхідно було сплатити у відповідності до діючого законодавства на момент придбання транспортного засобу.

Колегія суддів зазначає, що податковий орган має законні підстави для складання податкового повідомлення-рішення та нарахування транспортного податку, оскільки Податковим Кодексом України чітко передбачено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувались до п'яти років, що, в свою чергу означає, що оподаткуванню підлягає майно яке вже знаходилось, знаходиться в використанні певний проміжок часу.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин, у податковому кодексі не існувало норми, якою було б передбачено, що у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для нарахування позивачу податкового зобов'язання у вигляді транспортного податку, та зазначає, що винесене Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області повідомлення-рішення форми «Ф» № 1184/05-16-17-04 від 18.06.2015 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 24, 195, 197, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 12 листопада 2015 р. у справі № 805/4674/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Л.В. Ястребова

Судді Д.В. Ляшенко

І.Д. Компанієць