20 квітня 2016 р.м.ОдесаСправа № 501/3247/15-а
Категорія: 2 Головуючий в 1 інстанції: Журавель П.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого - судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,
позивача ОСОБА_1, представника відповідача Охотнікова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Іллічівського міського суду Одеської області від 15 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області (правонаступника Іллічівської міської ради Одеської області) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
17 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області, в якому просив визнати протиправними рішення виконавчого комітету Іллічівської міської ради №44 від 26.02.2015 року про затвердження нового складу громадської ради при виконавчому комітеті, зобов'язати виконавчий комітет Іллічівської міської ради вжити заходів, передбачених законодавством України з підготовки установчих зборів представників інститутів громадського суспільства з формуванням повного складу громадської ради при виконавчому комітеті Іллічівської міської ради.
Представник відповідача подав до суду клопотання про закриття провадження по справі.
Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 15 лютого 2016 року клопотання представника відповідача виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області Охотнікова В.В. було задоволено. Закрито провадження по справі, так як справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач в апеляційній скарзі зазначає про порушення норм процесуального права, у зв'язку з чим ставить питання про скасування ухвали суду першої інстанції з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, пояснення на неї позивача ОСОБА_1, представника відповідача Охотнікова В.В., вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Закриваючи провадження у справі суд першої інстанції виходив з того, що вирішення позовних вимог, поставлених позивачем, не підпадає під юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ, передбачених ст. 17 КАС України, а тому справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Колегія суддів з зазначеним висновкуом суду першої інстанції не погоджується, враховуючи таке.
На підставі ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
В силу ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. За приписами ч. 4 ст. 6 КАС України ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідачем по цій справі є орган місцевого самоврядування, який здійснює владні управлінські функції, а предметом спору являється рішення органу місцевого самоврядування, а тому розгляд цієї справи саме в порядку адміністративного судочинства повністю узгоджується з вимогами ст. ст. 2, 3 КАС України, якими визначено ознаки справ адміністративної юрисдикції.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
За змістом положень частини 1 статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
За частиною 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина 1 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся з позовом до відповідачів - виконавчого комітету Іллічівської міської ради Одеської області, тобто, до органу місцевого самоврядування. Предметом адміністративного позову є визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Таким чином, у справі виник спір щодо оскарження рішення та бездіяльності органу місцевого самоврядування з затвердження нового складу громадської ради при виконавчому комітеті, що є одною з управлінських функцій.
Відтак, даний адміністративний позов необхідно розглядати в порядку адміністративного судочинства місцевим загальним судом як адміністративним судом. Тобто, позивач вірно звернувся з позовом до місцевого загального суду як адміністративного.
На підставі зазначеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не надав належну оцінки зазначеним обставинам та дійшов помилкового висновку про не підсудність даної справи адміністративному суду.
Суд першої інстанції при вирішенні спірного питання порушив норми процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, у зв'язку з чим, відповідно до статті 204 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Керуючись ст.ст. 184, 195, 198, 204, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Ухвалу Іллічівського міського суду Одеської області від 15 лютого 2016 року скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий В.О.Скрипченко
Суддя О.С.Золотніков
Суддя Ю.В.Осіпов