Постанова від 21.04.2016 по справі 808/267/16

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2016 року

справа № 808/267/16

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року в адміністративній справі

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго»

до Державної фінансової інспекції у Запорізькій області

про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго», в якому позивач просить визнати протиправними дії Державної фінансової інспекції у Запорізькій області щодо проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.07.2014 по 31.12.2015.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що згідно з п. 1.2.3.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції в Запорізькій області на І квартал 2016 року, затвердженого наказом Держфінінспекції в Запорізькій області від 20.11.2015 №157, передбачено проведення у І кварталі 2016 року планової ревізії ВАТ «Запоріжжяобленерго».

Листом за № 08-05-14-14/105 від 06.01.2016 Держфінінспекція в Запорізькій області повідомила ВАТ «Запоріжжяобленерго» про проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності ВАТ «Запоріжжяобленерго» за період з 01.07.2014 по 31.12.2015, яка буде розпочата 25 січня 2016 року і закінчена 04 березня 2016 року.

Вважаючи дії про проведенню перевірки протиправними, позивач зазначає, що основним законодавчим актом, який встановлює порядок здійснення перевірок суб'єктів господарювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами (органами державного нагляду (контролю)), є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Нормами вказаного закону визначено, що якщо не затверджені критерії розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх господарської діяльності, періодичність проведення планових заходів та перелік питань для їх здійснення, то такі суб'єкти господарювання вважаються суб'єктами господарювання з незначним ступенем ризику та підлягають державному нагляду (контролю) не частіше одного разу на п'ять років.

Остання планова ревізія позивача була проведена фінансовою інспекцією в період з 22.07.2014 по 08.10.2014, за результатами якої складено Акт від 15.10.2014 № 05-21/28.

Крім того, відповідно до ст. 5 вищевказаного Закону, строк здійснення планового заходу не може перевищувати п'ятнадцяти робочих днів, продовження строку здійснення планового заходу не допускається, тоді як повідомлення відповідача містить інформацію про проведення ревізії протягом 30 робочих днів.

При вирішенні справи суд першої інстанції погодився з доводами позивача про необхідність застосування до спірних правовідносин положень Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», як такого, що регулює порядок проведення органами Державної фінансової інспекції фінансового контролю.

Натомість суд апеляційної інстанції зазначає, що правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні врегульовані Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», який, за висновком суду апеляційної інстанції, є спеціальною нормою.

Так, відповідно до ст. 11 вказаного Закону Плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія.

Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державного фінансового контролю не частіше одного разу на календарний рік.

Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.

Тривалість планової виїзної ревізії не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Посадові особи органу державного фінансового контролю вправі приступити до проведення ревізії за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання посадовим особам підконтрольних установ, інших суб'єктів господарської діяльності під розписку направлення на ревізію, в якому зазначаються дата його видачі, назва органу державного фінансового контролю, мета, вид, підстави, дата її початку та дата закінчення ревізії, посади, звання та прізвища посадових осіб органу державного фінансового контролю, які проводитимуть ревізію. Направлення на ревізію є дійсним за умови наявності підпису керівника органу державного фінансового контролю, скріпленого печаткою органу державного фінансового контролю.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та не заперечується позивачем, на підставі направлень від 22.01.2016 посадові особи ДФІ в Запорізькій області 25.01.2016 прибули для проведення планової виїзної ревізії ВАТ «Запоріжжяобленерго», проте уповноважена особа Товариства не допустила перевіряючих на об'єкт контролю, про що складено відповідний Акт № 1 від 25.01.2016 про неможливість проведення планової ревізії.

З огляду на викладені норми спеціального Закону та встановлені обставини, колегія суддів доходить висновку, що при плануванні та початку проведення ревізії ДФІ в Запорізькій області було дотримано вимоги чинного законодавства.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що позовною вимогою ВАТ «Запоріжжяобленерго» є визнання протиправними дії Державної фінансової інспекції у Запорізькій області щодо проведення планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період з 01.07.2014 по 31.12.2015, тоді як така ревізія відповідачем не проводилася, що взагалі виключає можливість задоволення позову у заявлений спосіб. Вказаній обставині судом першої інстанції не було надано належної оцінки, що додатково призвело до ухвалення помилкової постанови.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів доходить висновку, що рішення суду першої інстанції постановлено з порушення норм матеріального права, що тягне за собою його скасування із прийняттям нової постанови.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції у Запорізькій області задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року в адміністративній справі № 808/267/16 скасувати.

У задоволенні позовних вимог Відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 26 квітня 2016 року.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров

Суддя: Т.І. Ясенова