іменем України
"19" квітня 2016 р.
справа 808/4195/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя Суховаров А.В. (доповідач)
судді Ясенова Т.І. Головко О.В.
при секретарі Троянові А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 у справі за адміністративним позовом Запорізького державного підприємства «Радіоприлад» до Відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Запорізькій області про зобов'язання погодити кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання
Запорізьке державне підприємство «Радіоприлад» 29.07.2015 звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Запорізькій області, в якому просить зобов'язати вчинити дії, передбачені пунктом 2.7 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008, щодо погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж на 2015 рік.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 позов задоволений (ас131).
В апеляційній скарзі Нацкомісія просить постанову суду скасувати та відмовити в задоволенні позовних вимог. Посилається на те, що наданий для узгодження кошторис не відповідає вимогам Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008 (ас136).
Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:
Відповідно до частини 11 статті 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач (власник мереж, які використовуються для передачі електричної енергії іншим суб'єктам господарювання, населенню) зобов'язаний укласти з електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, договір про спільне використання технологічних електричних мереж.
Відповідно до частини 3 пункту 1.10 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996, для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж.
Відповідно до пункту 6.29 Правил, електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008.
Відповідно до пункту 6.30 Правил, відшкодування обгрунтованих витрат з утримання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) оплачується відповідно до договору про спільне використання технологічних електричних мереж і враховує фактичні обґрунтовані витрати основного споживача на утримання цих електричних мереж.
Відповідно пункту 6.32 Правил, фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж базового періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності. Величина витрат споживача не може перевищувати граничної величини витрат, визначених відповідно до нормативів витрат за об'ємом умовних одиниць електроустановок, які складаються за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки основного споживача (споживача). В разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача), останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві НКРЕ. Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕКП кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Відповідно до пункту 1.1 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008, Ця методика встановлює методологію обрахування вартості обґрунтованих витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, у тому числі порядок складення кошторису витрат власників мереж на утримання їх технологічних електричних мереж, порядок розрахунку об'єму технологічного обладнання електричних мереж в умовних одиницях електропередавальних організацій, на території здійснення ліцензованої діяльності яких приєднані електроустановки власників мереж, та власників мереж, порядок визначення нормативів витрат на умовну одиницю та розподілу витрат на утримання мереж між суб'єктами господарювання, які використовують мережі, на частини, що відповідають платі за спільне використання відповідного суб'єкта господарювання.
Відповідно до пункту 1.2 Методики, власник мереж - юридична або фізична особа, якій належать на праві власності або користування технологічні електричні мережі і яка не має ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії.
Відповідно до пункту 1.3 Методики, витрати власника мереж визначаються щодо тих електричних мереж, які використовуються власником мереж спільно з іншим користувачем та виділені на однолінійній схемі, яка є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Відповідно до пункту 2.7 Методики, територіальні представництва НКРЕ перевіряють розрахунок об'єму умовних одиниць та співвідношення граничного рівня витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з сумою витрат власника мереж за кошторисом. У разі, якщо сума витрат за кошторисом перевищує граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, кошторис погоджується на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж.
ДП «Радіоприлад» є власником електричних мереж, які знаходяться на території підприємства за адресою м.Запоріжжя, пр.Леніна, 3, не має ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності з передачі електричної енергії, але його мережами здійснюється передача електроенергії іншим споживачам.
Між ДП «Радіоприлад» та ВАТ «Запоріжжяобленерго» укладений договір про спільне використання технологічних електричних мереж №1-164 від 01.12.2012.
Згідно пункту 1.1 договору, ДП «Радіоприлад» забезпечує транзит електричної енергії власними електричними мережами в точки приєднання електроустановок користувачів, передачу електроенергії яким забезпечує ВАТ «Запоріжжяобленерго», а ВАТ «Запоріжжяобленерго» зобов'язаний своєчасно сплачувати вартість наданих послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використання.
Згідно пункту 2.1 договору, ДП «Радіоприлад» зобов'язаний утримувати технологічні електричні мережі спільного використання в належному технічному стані, формувати електричну схему цих мереж необхідної пропускної здатності та забезпечувати технічну можливість для передачі електричної енергії до межі балансової належності електроустановок ВАТ «Запоріжжяобленерго» або інших споживачів. Вартість послуг з утримання
Згідно пункту 7.1 договору, вартість послуг з утримання технологічних електричних мереж спільного використанні визначається за Методикою обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженою Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008, на підставі узгодженого Відділом НКРЕ в Запорізькій області кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж власника мереж (ас26).
ДП «Радіоприлад» листом ЗГи4-2275 від 10.04.2013 направив на адресу Відділу НКРЕ в Запорізькій області для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.
Листом №30-07-18/740 від 26.11.2014 відповідач повідомив про невідповідність наданого кошторису в частині змісту статей витрат «операційні витрати» в повному обсязі, «матеріальні витрати» в частині витрат на електроенергію та процентного співвідношення всіх статей витрат (ас80).
ДП «Радіоприлад» листом ЗГи4-2783 від 22.12.2014 направив на адресу Відділу НКРЕ в Запорізькій області для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік (ас79).
ДП «Радіоприлад» листом ЗГи4-609 від 31.03.2015 направив на адресу Відділу НКРЕ в Запорізькій області для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік (ас82).
Листом №40-12/231 від 23.04.2015 відповідач повідомив що не надані такі документи: проект договору про спільне використання технологічних електричних мереж; однолінійну схему технологічних електричних мереж спільного використання; розрахунок об'єму умовних одиниць технологічних електричних мереж спільного використання; довідку про баланс споживання і передачі електричної енергії в технологічних електричних мережах спільного використання (ас84).
ДП «Радіоприлад» листом ЗГи4-936 від 21.05.2015 направив на адресу Відділу НКРЕ в Запорізькій області для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік. Кошторис, крім іншого, містить матеріали, відсутність яких була приводом для відмови в узгодженні за попередніми зверненнями (ас87).
Листом №40-12/386 від 16.06.2015 відповідач повідомив про невідповідність наданого кошторису в частині переліку змісту статей операційних витрат та їх відсоткового співвідношення (ас67,89).
ДП «Радіоприлад» листом 131-1209 від 01.07.2015 знову направив на адресу Відділу НКРЕ в Запорізькій області для узгодження кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік (ас91).
Листом №40-12/480 від 13.07.2015 Відділ НКРЕ в Запорізькій області надав відповідь, яка дослівно повторює лист №40-12/386 від 16.06.2015 (ас68,93).
Колегія суддів підкреслює, що відповіді Відділу НКРЕ в Запорізькій області на звернення позивача щодо погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання носять явно неконкретний характер, не містять грунтовного опису які недоліки має кошторис та яким чином вони повинні бути усунуті. Відповіді містять виключно загальні вислови. При такому формулюванні ДП «Радіоприлад» поставлено у невизначене становище стосовно дій, які необхідно вчинити для отримання позитивного результату, а відтак суб'єктом владних повноважень недотриманий принцип відповідальності за свою діяльність, закріплений в статті 3 Конституції України.
Рішення Відділу НКРЕ в Запорізькій області про відмову в погодженні кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання не відповідають критеріям, визначеним частиною 3 статті 2 КАС України. Акти суб'єктів владних повноважень, які впливають на права і обов'язки інших осіб, повинні бути чіткими, конкретними, однозначно зрозумілими, такими, що не допускають різноманітне тлумачення та невизначеність відносно порядку і способу виконання.
Єдина відповідь Відділу НКРЕ в Запорізькій області, яка більш-менш конкретизує вимоги до позивача, була направлена 23.04.2015 за №40-12/231. Після цієї відповіді ДП «Радіоприлад» представило повний пакет документів для погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання (ас10-25,69,95,96). Як правильно зазначив окружний суд, наступні два листа про відмову в погодженні кошторису носять необгрунтований характер та є протиправними.
Колегія суддів додатково звертає увагу, що розділом ІІ Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої Постановою НКРЕ №691 від 12.06.2008, визначені складові кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання. На порушення конкретних пунктів цього розділу суб'єкт владних повноважень не вказує.
Пункту 2.7 Методики зобов'язує територіальні представництва НКРЕ перевірити розрахунок об'єму умовних одиниць та співвідношення граничного рівня витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з сумою витрат власника мереж за кошторисом. Якщо сума витрат за кошторисом не перевищує граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, кошторис має бути погодженим. Якщо перевищує - кошторис погоджується на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж.
При подачі необхідного пакету документів, нормативними актами не передбачено відмови у погоджені кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання; а навпаки, передбачені певні дії суб'єкта владних повноважень по його погодженню.
Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 - без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Вступну та резолютивну частини ухвали проголошено 19.04.2016.
В повному обсязі ухвала складена 20.04.2016.
Головуючий: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко