Рішення від 18.04.2016 по справі 909/99/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2016 р. Справа № 909/99/16

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Масловський А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" вул. Тверська, 5, м. Київ, 03680 в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця", пр. Карла Маркса, буд. 108, м. Дніпропетровськ, 49602

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський Вторчормет", вул. Хриплинська, 29, м. Івано-Франківськ, 76002

про стягнення 170830,00 грн. штрафу,

за участю:

від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність №2297 від 30.12.15),

від відповідача: 1. ОСОБА_2 - директор, (наказ №07 від 15.05.07),

2.Козубяк О.М. - представник, (довіреність №65 від 12.02.16),

3. ОСОБА_3 - представник, (довіреність №67 від 12.02.16).

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" звернулось в суд із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський Вторчормет" про стягнення 170830,00 грн. штрафу. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем при заповненні накладної на перевезення вантажу невірно зазначено масу вантажу, що виявлено у процесі перевезення і зафіксовано у комерційному акті та є підставою для нарахування штрафу, відповідно до ст. 118 та ст.122 Статуту залізниць України.

На час розгляду справи від Головного управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, на виконання вимог ухвали від 06.04.16, надійшло клопотання про долучення документів до матеріалів справи (вх.№5343/16 від 14.04.16), а саме доказів зарахування судового збору до державного бюджету, які судом оглянуто та долучено до матеріалів справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задоволити.

Представники відповідача в судових засіданнях проти позову заперечили з підстав, викладених у відзиві на позов вх.№2115/16 від 16.02.16 та додаткових поясненнях у справі вх.№3742/16 від 17.03.16, вважають позов необґрунтованим та безпідставним, оскільки:

- на станції відправлення зважування проводили працівники станції Івано-Франківськ на вагах залізниці;

- накладна № 37588399 від 20.07.15 складена у електронному та паперовому вигляді на підставі позитивних результатів перевірки залізниці з накладенням її ЕЦП, у відповідності до укладеного між ДТГО "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень" та відповідачем договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги №175-12 від 03.12.12;

- перевірка маси вантажу на станції Нижньодніпровськ-Вузол проводилася без участі охорони та без розчіплення вагонів;

- комерційний акт №009094/459 не може бути підставою для стягнення штрафу, оскільки не відповідає вимогам п.8 Правил складання актів;

- накладна № 37588399, яка супроводжувала вантаж впродовж всього шляху перевезення до станції призначення не містить відмітки про складення комерційного акта №00909/459 від 26.07.15;

- підстави для переважування вантажу відсутні, оскільки товар прибув без ознак недостачі та у непошкодженому вагоні.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги та заперечення, давши оцінку всім доказам, які мають значення для справи в їх сукупності, вислухавши представників сторін, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

Предметом даного спору є матеріально-правова вимога про стягнення 170830,00 грн. штрафу за невірно зазначену вантажовідправником масу вантажу.

20.07.15 товариство з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський Вторчормет" здійснило відправлення вагону №67389361 із ломом чорних металів для ПАТ МК "Азовсталь" з масою вантажу 69000 кг згідно накладної №37588399 (підписаної ЕЦП залізниці без будь - яких зауважень до стану вантажу та вагону) зі станції Івано-Франківськ Львівської залізниці на станцію Сартана Донецької залізниці.

На попутній станції Нижньодніпровськ-Вузол залізницею, на підставі п.24 Статуту залізниць України, проведено перевірку маси вантажу, під час якої виявлено невідповідність фактичної маси вантажу, зазначеній вантажовідправником у накладній на 1600 кг, що фактично становить 67400 кг та відображено в комерційному акті №009094/459 від 25.07.15, копія якого міститься в матеріалах справи.

Відтак позивачем, згідно зі ст.122 Статуту залізниць України та на підставі комерційного акта, на вантажовідправника покладено відповідальність за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу та нараховано штраф в сумі 170830,00 грн., що становить п'ятикратний розмір провізної плати (34166,00грн.) від станції Івано-Франківськ Львівської залізниці до станції Сартана Донецької залізниці.

Згідно ст.306 ГК України, перевезенням вантажів у цьому Кодексі визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції виробничо-технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.

Суб'єктами відносин перевезення вантажів є перевізники, вантажовідправники та вантажоодержувачі. Перевезення вантажів здійснюють вантажний залізничний транспорт, автомобільний вантажний транспорт, морський вантажний транспорт та вантажний внутрішній флот, авіаційний вантажний транспорт, трубопровідний транспорт, космічний транспорт, інші види транспорту. Загальні умови перевезення вантажів, а також особливі умови перевезення окремих видів вантажів (вибухових речовин, зброї, отруйних, легкозаймистих, радіоактивних та інших небезпечних речовин тощо) визначаються цим Кодексом і виданими відповідно до нього транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами. Відносини, пов'язані з перевезенням пасажирів та багажу, регулюються Цивільним кодексом України та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення. Загальні умови перевезення визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них. Умови перевезення вантажу, пасажирів і багажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Згідно ст.3 Закону України "Про залізничний транспорт", законодавство про залізничний транспорт загального користування складається із законів України "Про транспорт", "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Статутом залізниць України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.98 №457, визначено обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом, про що, зокрема, зазначено у ст.2 цього Статуту.

Згідно ч.3. ст.909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України, накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Пунктом 1.1 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, встановлено, що на кожне відправлення вантажу, порожніх власних, орендованих вагонів та контейнерів відправник надає станції відправлення перевізний документ (накладну) за формою, наведеною у додатку 1 до цих Правил.

Накладна згідно з цими Правилами може оформлятися і надаватися в електронному вигляді (із накладенням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП)). Порядок здійснення електронного документообігу під час перевезення вантажів залізничним транспортом у внутрішньому сполученні регламентується додатком до договору про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги. Електронний перевізний документ та його паперова версія мають однакову юридичну силу.

Відповідно до п.1.2. Правил оформлення перевізних документів, накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором застави вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем.

Для підтвердження приймання вантажу до перевезення один примірник накладної в паперовому вигляді з присвоєним їй номером і датою приймання вантажу надається відправнику. Порядок підтвердження приймання вантажу до перевезення за електронною накладною (із накладенням ЕЦП) визначається договором між вантажовласником і залізницею.

Накладна заповнюється відправником із застосуванням автоматизованих систем залізничного транспорту України або програмних засобів, здатних забезпечити роботу з електронними перевізними документами згідно з установленим форматом, та у разі її оформлення в паперовому вигляді роздруковується на бланку, виготовленому на білому папері формату А4 у трьох примірниках, один із яких після оформлення приймання вантажу до перевезення станцією відправлення видається відправникові вантажу та є квитанцією для приймання вантажу до перевезення, другий і третій передаються з вантажем на станцію призначення. Технічні характеристики паперу, призначеного для оформлення накладної, повинні забезпечувати придатність для роздруківки на принтері, а також якісне проставлення відміток залізниці на всьому шляху перевезення. Накладна у паперовому вигляді є відображенням її електронної копії, яка обов'язково надається на станцію відправлення одночасно з накладною у паперовому вигляді.

Накладна в електронному вигляді (далі - електронна накладна) складається у формі електронної реєстрації даних, які можуть бути трансформовані у письмовий запис. Засоби, що використовуються для реєстрації та обробки даних, повинні відповідати вимогам законодавства.

Порядок обміну електронною накладною між відправником та залізницею, а також залізницею та одержувачем зазначається в договорі між вантажовласником і залізницею. У разі внесення змін до електронної накладної попередні дані зберігаються.

Заповнення накладної здійснюється відправником, залізницею, одержувачем згідно з поясненнями, наведеними у додатку 3 до цих Правил.

До накладної можуть додаватися додаткові супровідні документи та документи дозвільного характеру на відправлення вантажу контролюючих органів, необхідність одержання яких передбачена законами України.

03.12.12 між Державним територіально-галузевим об"єднанням "Львівська залізниця" в особі відокремленого підрозділу "Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень" та ТзОВ "Івано-Франківський Вторчормет" укладено договір №175-12 про організацію перевезень вантажів і проведення розрахунків за перевезення та надані залізницею послуги (а.с.103), відповідно до якого вантажовласник зобов"язується пред"являти залізниці у визначені терміни місячні плани перевезень, заявки на подачу вагонів (контейнерів та здійснювати навантаження (вивантаження) вантажів, що відправлються ним або прибувають на його адресу, а залізниця в свою чергу - приймати до перевезення та видавати вантажі вантажовласника, подавати під навантаження (вивантаження) вагони (контейнери) згідно із затвердженими планами і заявками вантажовласника та надавати йому додаткові послуги, пов"язані з перевезенням вантажів, перелік яких зазначається в додатку №1 до цього договору (п.2.1, п.2.2.договору).

Відповідно до п.1.4 додатку №2 " Про організацію електронного документообігу між залізницею та вантажовласником" до договору №175-12 від 03.12.12 залізниця здійснює перевірку ЕПД (електронного перевізного документа) та повідомляє вантажовласника про результати перевірки не пізніше з часу закінчення приймально - здавальних операцій. При негативних результатах перевірки вантажовласник отримує засобами телефонного зв"язку інформацію про зміст помилки, коригує помилкові дані в ЕПД, підписує його та повторно відправляє залізниці (п.1.5 додатку №2).

Пунктом п.1.6 додатку №2 встановлено, що після завершення оформлення ЕПД та накладання ЕЦП (що є підтвердженням прийняття вантажу до перевезення), ЕПД передається вантажовласнику.

Положення щодо перевірки та погодження залізницею даних, вказаних у електронному документі при прийнятті вантажу містяться також в Наказі міністерства інфраструктури України №690 від 16.11.12 "Про затвердження порядку застосування електронного документообігу, пов"язаного з перевезенням вантажів залізничним транспортом", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України від 06.12.12 за №2034/22346.

На станції Івано-Франківськ Львівської залізниці від ТзОВ "Івано-Франківський Вторчормет" агентом комерційним ОСОБА_4 прийнято до перевезення вантаж "Лом чорних металів, не поіменований в алфавіті. Брухт сталевий вид 13;" у вагоні № 67389361по накладній №37588399 від 20.07.15. Вантаж у вагоні завантажено навалом; накритий та помаркований, верхній ряд Пакети №3 вид 18-22,0 т. Вантаж зданий під охорону.

Статтею 37 Статуту залізниць України встановлено, що під час здавання вантажів для перевезення відправником має бути зазначена у накладній їх маса. Загальна маса вантажу визначається шляхом зважування на вагах або підрахуванням маси на вантажних місцях за трафаретом чи стандартом. Маса вантажів визначається відправником. Спосіб визначення маси зазначається у накладній.

Згідно п.5 Правил приймання вантажів до перевезення, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, загальна маса вантажу визначається відправником зважуванням або розрахунковим способом.

За домовленістю відправника, залізниці та одержувача вантажу можуть бути встановлені інші способи визначення маси вантажу.

Спосіб визначення маси вантажу і тип ваг відправник зобов'язаний зазначити в накладній.

Усі засоби вимірювальної техніки, які використовуються для визначення маси вантажів, мають бути повірені відповідно до вимог чинного законодавства.

Пояснення представника позивача, викладені у запереченні від 06.04.16 вх.№4837 щодо візуального огляду залізницею при прийнятті вантажів до перевезення у вагонах відкритого типу не можуть прийматися судом до уваги, оскільки згідно накладної №37588399, відправником зазначено спосіб перевезення "навал" та спосіб визначення маси вантажу "на вагонних вагах", а п.5 Правил приймання вантажів до перевезення, визначено що маса вантажів, які перевозяться навалом, насипом, наливом, визначається зважуванням на вагонних вагах. Допускається використання інших типів ваг, крім вагонних, за умови їх відповідності вимогам законодавства про метрологію.

При дослідженні накладної №37588399, судом встановлено, що маса вантажу становить 69000,00 кг. Спосіб визначення маси - на вагонних вагах (150 т).

Крім того, до матеріалів справи долучено довідку начальника станції Івано-Франківськ №72 від 29.02.16 (а.с.91), з якої вбачається, що навантаження вагона №67389361 проводилося на під"їзній колії ТзОВ Івано-Франківський Вторчормет" вантажовідправником. Вагон подано під навантаження після тарування на 150 тонній вазі залізниці ст.Івано-Франківськ. Тара вагона склала 21700 кг. Після навантаження маса нетто склала 69000, 00 кг. Зважування здійснювалось агентом комерційним ОСОБА_5, що підтверджується копією книги зважування вагонів.

Згідно п.2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів, усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки, які складаються станціями в трьох примірниках із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. Ці відомості підтверджуються підписами працівника станції і вантажовласника.

Слід зазначити, що маса вантажу у вагоні була визначена на 150 тонній вагонній вазі станції Івано-Франківськ за участю агента комерційного станції Івано-Франківськ, про що зазначено у книзі зважування на вагонних вагах ф. ГУ-36, яка є додатком до п.2.6 Правил розрахунків за перевезення вантажів (а.с.32), з відповідною оплатою належних залізниці платежів за зважування згідно накопичувальної картки №21070655 (зважування на вагах залізниці при перевезенні експортно-імпортних та внутрішніх вантажів на вагонних вагах) та згідно відомостей плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу від 20.07.2015 № 20070010, №21070011 та №21070012(плата маневрової роботи при зважуванні), підписаних працівником станції ОСОБА_6 Копії зазначених документів долучено до матеріалів справи (а.с.84-87).

Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п.2.3 Правил оформлення перевізних документів, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність відомостей, внесених до накладної №37599399, підтверджено підписом представника вантажовідправника ОСОБА_7. Однак, за відсутності у відповідача власної ваги та працівників, які б володіли спеціальними знаннями та навичками роботи з вагоновимірювальними засобами та пристроями, відповідальним працівником відповідача внесено у накладну масу вантажу на підставі даних представника залізниці.

Згідно ст.122 Статуту, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому, відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Статтею 118 Статуту передбачено, за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Як визначено ст.24 Статуту залізниць України, вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.

Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст.122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту.

Як вбачається з матеріалів справи, перевірку правильності відомостей про вантаж, зокрема, про його масу проведено на попутній станції Нижньодніпровськ Вузол Придніпровської залізниці, про що складено комерційний акт №009094/459 від 26.07.15.

Згідно п.5.5. Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000р. №644, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України.

Відповідно до 2 Правил складання актів, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.02 за № 567/6855, комерційні акти складаються для засвідчення таких обставин, зокрема: невідповідності найменування, маси і кількості місць наявного вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у перевізних документах.

Комерційні акти, відповідно до 8 Правил складання актів, складаються у трьох примірниках на бланках установленої форми і заповнюються на друкарській машинці або

чорнилами чітко, без будь-яких виправлень. На кожному акті проставляється штемпель станції. Другий примірник акта видається одержувачу на його вимогу. Якщо комерційний акт складається на станції відправлення або на попутній станції, то другий примірник акта додається до перевізних документів. Про складений комерційний акт проставляється відмітка у перевізних документах у порядку, визначеному правилами оформлення перевізних документів.

Дослідивши комерційний акт №009094/459 від 26.07.15, суд не може розцінити даний доказ, який би слугував підставою для застосування відповідальності, виходячи із наступного.

1) Згідно зі ст.110 Статуту залізниць України, залізниця несе відповідальність за збереження вантажу від часу його прийняття для перевезення і до моменту видачі одержувачу або передачі згідно з Правилами іншому підприємству.

Комерційний акт не містить відмітки про супровід вантажу охороною, хоча вантаж на станції відправлення зданий під охорону залізниці, що підтверджується накладною №37588399;

2) Порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами складання актів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2011 за № 334. Пунктом 10 Правил складання актів передбачено, що комерційний акт підписує начальник станції (його заступник), начальник вантажного району (завідувач вантажного двору, складу, контейнерного відділу, контейнерного майданчика, сортувальної платформи) і працівник станції, який особисто здійснював перевірку, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Крім того, у разі необхідності, до перевірки вантажу і підписання акта можуть бути залучені також інші працівники залізниці.

Як вбачається з матеріалів справи, комерційний акт №009094/459/400 від 26.07.15 підписаний заступником директора станції, приймальником поїздів та прийомоздавальником, а підпис особи АРГ Кузьмич, яка була присутня при переважуванні вантажу та зазначена в розділі Д даного акта відсутній.

3) Згідно п.10. Правил приймання вантажів до перевезення, зважування вантажів на вагонних вагах провадиться із зупинкою і розчепленням вагонів або із зупинкою без розчеплення.

Зважування під час руху дозволяється тільки на вагонних вагах, призначених для цього способу зважування.

Із зупинкою і розчепленням вагонів зважуються вантажі, зокрема картопля, овочі, баштанні культури, макуха, сіль харчова, метали всіх найменувань і лом кольорових металів, які перевозяться навалом.

Правилами перевезення вантажів навалом і насипом (ст. 37 Статуту), зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 10.09.01. за N 795/5986 визначено перелік вантажів, які допускаються до перевезення навалом (насипом), із зазначенням номерів номенклатурних груп згідно з Єдиною тарифно-статистичною номенклатурою вантажів, зокрема метали чорні, прокат чорних металів (дрібних фракцій, з яких неможливо сформувати пакети, зв'язки), метали кольорові (дрібних фракцій, з яких неможливо сформувати пакети, зв'язки), вироби металеві та. ін.).

Із долучених до матеріалів справи Протоколу № 67389361 радіаційного контролю транспортного засобу та вантажу від 20.07.15, документу про якість № 67389361 від 20.07.15, Посвідчення №67389361 про вибухонебезпечну, хімічну та радіаційну безпечність брухту чорних металів (а.с. 106-108) вбачається що до перевезення поданий брухт сталевий та відходи чорних металів у відповідності до ДСТУ 4121-2002 (а.с.128-129). Зазначений вище стандарт поширюється на метали чорні вторинні (металобрухт) для переробляння , а також на продукти їхнього переробляння (шихтовий брухт), які використовують, як металургійну сировину у процесі виплавляння чавуну та сталі, для виробництва сталевих і чавунних виливків та феросплавів або з іншою метою.

Судом встановлено, що у комерційний акт містить інформацію про зважування в статичному режимі, однак відсутня відмітка про спосіб зважування, а саме про розчеплення вагонів. Представником позивача в судовому засіданні зазначено, що спірний вантаж на станції Нижньодніпровськ Вузол зважено в статичному режимі без розчеплення вагонів. Отже, контрольне зважування здійснене позивачем з порушенням вимог п.10. Правил приймання вантажів до перевезення. Причину що зумовила перевірку маси вантажу у вагоні № 67389361 позивачем не зазначено.

Водночас, суд звертає увагу на такі обставини справи.

Дослідивши подані: позивачем (а.с.7), відповідачем ( а.с.30 та копію з електронного примірника (а.с.119)) та на вимогу ухвали суду від 18.02.16 отриманий від вантажоотримувача ПАТ МК "Азовсталь" (а.с.74) чотири примірники накладної суд встановив, що інформація, зазначена в розділі 49 поданих примірників залізничної накладної №37588399 різниться.

На станції Івано-Франківськ Львівської залізниці від ТзОВ "Івано-Франківський Вторчормет" агентом комерційним ОСОБА_4 прийнято до перевезення вантаж "Лом чорних металів, не поіменований в алфавіті. Брухт сталевий вид 13;" у вагоні № 67389361по накладній №37588399 від 20.07.15. Вантаж у вагоні завантажено навалом; накритий та помаркований, верхній ряд Пакети №3Пакети №3 вид 18-22,0 т. Вантаж зданий під охорону. Дана інформація міститься у примірнику, поданому відповідачем-вантажовідправником.

Розділ 49 примірників залізничної накладної №37588399 позивача містить відомості про складення комерційного акта №009094/459/400 від 26.07.15, той час як у примірнику вантажоодержувача та електронній копії накладної, поданої відповідачем, така інформація відсутня, що суперечить вимогам п.1.2 Правил оформлення перевізних документів, згідно якого накладна у паперовому вигляді є відображенням її електронної копії, яка обов'язково надається на станцію відправлення одночасно з накладною у паперовому вигляді; додатку 3 до Правил оформлення перевізних документів, згідно якого, заповнення накладної здійснюється відправником, залізницею, одержувачем; п.8 Правил складання актів, яким передбачено, що про складений комерційний акт проставляється відмітка у перевізних документах у порядку, визначеному правилами оформлення перевізних документів.

Отже, беручи до уваги, що накладна є основним перевізним документом встановленої форми, що супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу разом з вантажем має містити аналогічну інформацію у паперовому та електронному вигляді, а тому не є належним та допустимим доказом у справі.

Приписами статті 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. До обставин, на яких сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, відносять обставини, які становлять предмет доказування у справі. Отже, предметом доказування є сукупність обставин, що їх необхідно встановити для правильного вирішення спору.

Відповідно до ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Вказаною нормою обов'язок доказування покладений на сторони процесу. Доказування полягає у поданні доказів сторонами та доведенні їх переконливості суду.

Згідно з приписами статті 34 цього ж Кодексу господарський, суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Належними є докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Обставини даної справи, докази, подані сторонами в обґрунтування своїх правових позицій, оцінені в сукупності дають підстави суду дійти висновку, що нарахування позивачем штрафних санкцій відповідачу за внесення недостовірних відомостей стосовно ваги вантажу в залізничну накладну є необґрунтованими, оскільки судом встановлено згідно наявних в матеріалах справи документів, що зазначені в залізничній накладній показники ваги вантажу були визначені працівниками залізниці на 150-ти тонних залізничних вагах. В матеріалах справи наявний технічний паспорт цих вагів та витяг із журналу повірки даних вагів, з яких вбачається, що дані ваги систематично перевірялись на придатність до зважування і є придатними до зважування залізничних вантажів. В свою чергу, на попутній станції переважування вагону здійснювалось в статичному режимі на 150-ти тонних електронних вагах у присутності представників залізниці і в матеріалах справи також наявний технічний паспорт даних вагів та витяг із журналу повірки вагів, з яких також вбачається, що і ці ваги перевірялись на придатність до зважування і є придатними до зважування.

Отже, зважаючи на внесення представником вантажовідправника відомостей про масу вантажу на підставі даних залізниці, порушення способу контрольного зважування, відсутність охорони при контрольному зважуванні, з'ясувати причину виникнення невідповідності даних зважування вантажу на станції відправлення та на попутній станції неможливо, а тому на думку суду, підстав для покладення на відповідача відповідальності у вигляді стягнення штрафу за неправильно зазначені у накладній відомості щодо маси вантажу немає.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про те, що позивачем належними та допустимими доказами не доведено наявність тих обставин, на які він посилається як на підставу позовних вимог, відтак, у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України, судовий збір залишити за позивачем.

Керуючись ст.908,909 ЦК України, ст.306 ГК України, Статутом залізниць України, ст.ст. 32, 33, 34, 43, 49, ст. 82 - 85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ:

в позові публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" до товариства з обмеженою відповідальністю "Івано-Франківський вторчормет" про стягнення 170830,00 грн. штрафу відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 25.04.16

Суддя Максимів Т. В.