Постанова від 22.04.2016 по справі 749/138/16-а

Справа № 749/138/16-а

Номер провадження 2-а/749/17/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2016 року Щорський районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого - судді: Шаповал З.О.

з участю секретаря Мирошниченко А.М.,

позивачки ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Щорсі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірним, скасування рішення №26/03 від 06.01.2016 року та зобов"язання призначити та виплатити пільгову пенсію за віком, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2016 року позивачка ОСОБА_1, звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області про визнання неправомірним, скасування рішення №26/03 від 06.01.2016 року та забов'язання призначити та виплатити пільгову пенсію за віком.

В обґрунтування позовних вимог позивачка посилається на те, що вона з 01.09.1987 року по 31.12.2013 року безперервно працювала дояркою в колгоспі «Прогрес», який було реорганізовано в КСГП «Прогрес», потім в СВК «Прогрес», а в 2003 році було реорганізовано в ПСП «Прогрес». Працювала повний робочий день, обслуговувала встановлену норму корів.

07.12.2015 року у зв'язку з досягненням віку 50 років 6 місяців звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах. Однак Управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області своїм рішенням від 06.01.2016 року відмовив позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах, посилаючись на те, що уточнююча довідка, видана ПСП «Прогрес», не містить даних про виконання встановлених норм обслуговування корів, а довідка про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, про надання відпусток без збереження заробітної плати надана не була. Відповідач також посилається на те, що проведеною перевіркою достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії було встановлено, що в особових рахунках по заробітній платі за період з 1987-2013 роки посада «доярка» не зазначена, в книгах обліку трудового стажу та заробітку колгоспника посада «доярка» зазначена лише за 1987-2006 роки, первинні документи про виконання норм обслуговування корів відсутні.

Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 29 лютого 2016 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Щорського районного суду Чернігівської області від 06 квітня 2016 року замінено неналежного відповідача - управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області на належного відповідача - Корюківське об"єднане управління Пенсійного фонду України, оскільки 29.03.2016 року на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" було утворено Корюківське об"єднане управління Пенсійного фонду України шляхом злиття управління Пенсійного фонду України в Корюківському районі та управління Пенсійного фонду України в Щорському районі. Корюківське об"єднане управління Пенсійного фонду України є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Щорському районі

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1, підтримала позов та пояснили, не може надати до УПФ в Щорському районі Чернігівської області довідку про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, про надання відпусток без збереження заробітної плати за період роботи в колгоспі «Прогрес», КСГП «Прогрес», СВК «Прогрес», ПСП «Прогрес» та уточнюючу довідку про виконання встановлених норм обслуговування корів оскільки відповідні дані не збереглись та її трудова книжка має записи в повному обсязі з зазначенням посади доярки, вважає вимагання уточнюючої довідки про виконання встановлених норм обслуговування корів безпідставним. Просить зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах з 07.01.2016 року.

Представник належного відповідача в судовому засіданні відсутній. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заперечення на позов, які зводяться до того відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які працювали доярками (операторами машинного доїння), в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 55 років за наявності стажу роботи на зазначеній роботі не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Згідно п. 20 Порядку N 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У наданих довідках відсутні записи про виконання норм обслуговування, що і було підставою для відмови у призначенені пенсії позивачці.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Із показів свідків ОСОБА_2 встановлено, що вона разом позивачкою працювала дояркою, знає, що позивачка обслуговувала не менше 25-30 корів. Коли зробили молокопровод то у доярок було по 50 корів. Свідок вказала, що позивачка працювала дояркою з 1987 року.

Свідок ОСОБА_3 пояснила, що в 1995 році прийшла працювати дояркою. Доярки завжди обслуговували 25 корів і більше, менше ніж 25 корів не обслуговували.

Заслухавши пояснення позивача, покази свідків, дослідивши подані сторонами докази, судом встановлено, що позивачка з 01.09.1987 року по 31.12.2013 року безперервно працювала дояркою в колгоспі «Прогрес», який було реорганізовано в КСГП «Прогрес», потім в СВК «Прогрес», а в 2003 році було реорганізовано в ПСП «Прогрес», що не оспорюється належним відповідачем.

07.12.2015 року у зв'язку з досягненням віку 50 років 6 місяців звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області від 06.01.2016 року №26/03 позивачці відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, посилаючись на те, що уточнююча довідка, видана ПСП «Прогрес», не містить даних про виконання встановлених норм обслуговування корів, довідка про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, про надання відпусток без збереження заробітної плати за період роботи в колгоспі «Прогрес», КСГП «Прогрес», СВК «Прогрес», ПСП «Прогрес» надана не була. Відповідач також посилається на те, що проведеною перевіркою достовірності та обґрунтованості видачі довідки для призначення пенсії було встановлено, що в особових рахунках по заробітній платі за період з 1987-2013 роки посада «доярка» не зазначена, в книгах обліку трудового стажу та заробітку колгоспника посада «доярка» зазначена лише за 1987-2006 роки, первинні документи про виконання норм обслуговування корів в колгоспі «Прогрес», КСГП «Прогрес», СВК «Прогрес», ПСП «Прогрес» не збереглися.

Відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» в редакції від 01.04.2015 року (далі - Закон №1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно абзацу 3 пункту «д» ст.13 Закону №1788-XII до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Враховуючи, що позивачка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 року то право на пенсію за віком на пільгових умовах вона має після досягнення 50 років 6 місяців, оскільки норма даного закону вказує на те, що право на пенсію за віком на пільгових умовах зі стажем не менше 20 років мають жінки в період народження з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року.

Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Враховуючи дату народження позивача та те, що остання 07.12.2015 року звернулась до Управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах то враховуючи положення Постанови Правління ПФУ від 25.11.2005 р. № 22-1, позивач звернулась в межах строку встановленого постановою, тобто за місяць до досягнення пенсійного віку.

Відповідно до роз'яснень Міністерства Соціального забезпечення України за №6 від 20.01.1992 року, норма обслуговування - це кількість голів корів, закріплених за робітником, яких він зобов'язаний обслужити на протязі встановленого робочого дня / зміни / у визначених організаційно-технічних умовах. Виконання норм обслуговування підтверджується довідкою адміністрації підприємства сільського господарства, де виконується робота, що дає право на пенсію. / Роз'яснення Мінсоцзабезпечення України за № 17 від 17.05. 1992 року. При призначенні зазначеним робітницям пенсій на пільгових умовах враховується виконана норма обслуговування, які встановлені на рівні не нижче технічного обслуговування норм. При зверненні робітниці за призначенням пенсії на пільгових умовах адміністрація (правління) господарства подають в органи соціального забезпечення довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння), свинаркою-оператором і про виконання встановлених норм обслуговування. Таким чином, в господарстві повинні бути затверджені свої норми, які враховуються на підставі виробничих потужностей підприємства, кількості худоби та працівників.

Відповідно до Постанови від 12 серпня 1993 р. N 637 « Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній». Пунктами 1 даної Постанови передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами, довідки архівних установ.

Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Відповідно до п. 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 р. за N 110, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначався наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України «Про затвердження переліку типових документів» від 20.07.1998 № 41, та становив 3 роки.

Відповідно до п.17 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою КМ України за №637 від 12.08.1993 року, за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливість їх одержання в зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації/ в тому числі колгоспі / або в одній системі.

Згідно п.18 / Порядку /, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливість одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві. В установі, організації / в тому числі колгоспі / або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Позивачка безперервно працювала на посаді доярки з 01.09.1987 року по 31.12.2013 року, що підтверджується копією трудової книжки позивача НОМЕР_1 та довідкою ПСП «Прогрес» №62 від 23.11.2015 року №80 від 08.12.2015 року (а.с.33, 53).

Відповідно до записів в трудовій книжці НОМЕР_1 пільговий стаж ОСОБА_1, роботи дояркою становить 26 років 4 місяці 1 день (а.с. 9).

Враховуючи все вище викладене, Щорський районний суд важає, що основним документом, що підтверджує трудовий стаж роботи, є трудова книжка, а лише в разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби навчання, а також архівними установами, а якщо документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження стажу здійснюється органами Пенсійного Фонду на підставі показань свідків. На час звернення позивачки до управління пенсійного фонду України в Щорському районі, їй виповнилося 50 років 6 місяців, що не заперечує належний відповідач у своєму запереченні.

Управління Пенсійного фонду України в Щорському районі у своєму рішенні від 06.01.2016 року №26/03 не заперечує того, що позивачка не може надати уточнюючі довідки, які б підтверджували стаж позивачки для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки первинні документи про виконання норм обслуговування корів в колгоспі «Прогрес», КСГП «Прогрес», СВК «Прогрес», ПСП «Прогрес» не збереглися, тобто з причин, що не залежать від волі позивачки.

Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до копії трудової книжки позивачки НОМЕР_1 остання 1995 - 1996 роках взагалі не виконала річного мінімуму трудової участі в спільному господарстві з поважної причини. Дані обставини підтверджуються витягами архівного відділу Щорської районної державної адміністрації №К-214 від 09.12.2015 року та К-213 від 09.12.2015 року (а.с. 56, 57).

Враховуючи все вище зазначене суд приходить до висновку, що позивачка має право на пільгову пенсію, оскільки її пільговий стаж роботи дояркою становить 26 років 4 місяці 1 день (а.с. 9) навіть враховуючи те, що у випадку, якщо позивачка не обслуговувала норму обслуговування корів в період 1995 - 1996 роках вона всерівно має пільговий стаж роботи дояркою понад 20 років.

В силу ст.71 КАСУ, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи те, що відповідач по справі не довів того, що позивачка не виконувала норми обслуговування корів у період з 1987-2013, та те що відповідно до копії трудової книжки позивачка працювала дояркою в зазначений період, що також підтверджується показами свідків суд прийшов до висновку, що адміністративний позов в цій частині підлягає задоволенню. Враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" суд вважає за необхідне зобов'язати правонаступника - Корюківське об"єднане управління Пенсійного фонду України призначити та виплатити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.

Крім того в позовній заяві міститься вимога позивача про стягнення з Єдиного казначейського рахунку на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп.

Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому в задоволенні вимоги позивача про стягнення з Єдиного казначейського рахунку на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 551 грн. 20 коп. необхідно відмовити.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 94 КАС України, суд вважає, що з Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України підлягають стягненню судові витрати - судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.. ст..11,71, 86, 94, 160 КАСУ, ч.1 ст.46 Конституції України ст.. ст. 13, 62 Закону України « Про пенсійне забезпеченн», суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання неправомірним, скасування рішення №26/03 від 06.01.2016 року та зобов"язання призначити та виплатити пільгову пенсію за віком - задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України від 06.01.2016 року №26/03.

Зобов'язати Корюківське об'єднане управління Пенсійного фонду України з 07.01.2016 рокупризначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «д» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Стягнути з Корюківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 40379254) на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551 грн. 20 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривень двадцять копійок).

В іншій частині позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через суд, який виніс постанову. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя З.О. Шаповал