Справа № 373/401/16-а
20 квітня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого-судді Залеської А.О.
за участі секретаря Руденко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
10.03.2016р. позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом та просить визнати протиправною дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роках для нарахування йому пенсії за вислугу років доплату за службу в нічний час, надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року; зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити у грошовий атестат та довідку про вищевказані додаткові види грошового забезпечення та у термін передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого Постановою управління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 лютого 2007 року за №135/13402, направити їх до органу, що призначає пенсі. Також просить зобов'язати Головное управління пенсійного фонду України у Київській області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років з 23 вересня 2015 року з урахуванням надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін передбачений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», виплатити пенсію в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 позов підтримали, просять його задовольнити. Свої вимоги обґрунтували тим, що з усіх доплат та матеріальної допомоги, про включення яких в грошовий атестат просить позивач, сплачувались страхові внески, всі доплати нараховувались постійно відповідно до чинного законодавства, а тому неврахування цих сум при призначенні пенсії є незаконним.
Представник Головного управління Пенсійного управління України у Київській області, ОСОБА_3 позов не визнала, вважає його безпідставним, пояснивши, що надбавки та матеріальна допомога, про які просить позивач, не належать до щомісячних доплат до грошового забезпечення, які встановлюються на законодавчому рівні, а тому для перерахунку пенсії підстав немає.
Представник Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належно.Відзиву на позов не направив.
Заслухавши пояснення сторін та, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 з 17 червня 2013 року по вересень 2015 року проходив службу у 2-му Державному пожежно-рятувальному загоні міста Чорнобиль, Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області на посадах заступника начальника частини та помічника начальника чергової зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль) оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС.
22 вересня 2015 року ОСОБА_1 звільнений у відставку за станом здоров'я.
З 23 вересня 2015 року ОСОБА_1 відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ в редакції від 01.04.2015 року, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 64% від грошового забезпечення.
Дані обставини підтверджуються копією пенсійної справи і сторонами визнаються.
При обчисленні пенсії Головним Управлінням Пенсійного фонду України враховано такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, у т.ч. надбавка за особливі умови служби, пов'язані з ризиком для життя або здоров'я 25%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 51,67% (а.с.12).
Підставою для обчислення розміру пенсії позивачу став грошовий атестат №28 та довідка про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, що надані Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області органу, який призначає пенсії військовослужбовцям (а.с. 82,83).
Встановлено, що до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки були включені не всі виплати, які нараховувались ОСОБА_1 до його грошового забезпечення та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
22 січня 2016 року та 29 січня 2016 року ОСОБА_1 звертався до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України із заявами про включення до грошового атестату та до довідки про додаткові види грошового забезпечення і премії за 2013-2015 роки щомісячної доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, які нараховувались в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року (а.с.13-14)
18 лютого 2016 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України відмовило ОСОБА_1 у внесенні до грошового атестату та до довідки про додаткові види грошового забезпечення і премії за 2013-2015 роки доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, в зв'язку з тим, що ці виплати не є постійними виплатами, виплачуються за відпрацьований час, тому не включаються до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії (а.с.19).
Згідно довідок Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій №46, №47, № 52 від 18.02.2016 ОСОБА_1 в період 2013-2015 років отримував помісячну надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, помісячну доплату за службу в нічний час, помісячну індексацію (а.с.15-17).
Згідно довідки Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій №51 від 18.02.2016 ОСОБА_1 у 2013, 2014 роках виплачувалась матеріальна допомога на оздоровлення, а у 2015 р. - матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (а.с.18).
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцями достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно частини третьої цієї статті, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 Постанови КМУ №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням; щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постановою №1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Вказаною постановою надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, надавати матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
ОСОБА_1 виплачувалась відповідна матеріальна допомога один раз на рік, з цих коштів сплачувались страхові внески, а отже вона підлягає врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Верховний Суд України у постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) висловив правову позицію, в якій було вказано, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія».
Постановою КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» також затверджені додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у розмірах згідно з додатками 25-28, 33.
Згідно додатку 27 Постанови №1294, до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту відносяться такі види грошового забезпечення, як доплата за службу в нічний час у розмірі 35% посадового окладу та надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах у розмірі 10% у непридатному для дихання середовищі та 5% за час практичних тренувань на чистому повітрі.
Як встановлено вище, позивач ОСОБА_1 за період служби з 2013 по 2015 роки у м. Чорнобиль отримував визначені Постановою КМУ №1294 доплати до грошового забезпечення за роботу в нічний час та за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, з них сплачувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а отже вони мали постійний характер та підлягали врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Верховний Суд України у постанові від 30 вересня 2014 року (справа №21-306а14) висловив правову позицію, в якій було вказано, що аналіз зазначених норм матеріального права дає підставу вважати, що невключення до грошового атестату та неврахування відповідачами зазначеної доплати при призначенні пенсії позивачу є неправомірними, оскільки позивач отримував щомісячну доплату, а отже така доплата мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначені пенсії за вислугу років.
У постанові від 20 січня 2015 року (справа № 21-418а14) Верховний Суд вказав, що касаційний суд у справі, що розглядається, дійшов обґрунтованого висновку про те, що неврахування відповідачем доплати за службу в нічний час при призначенні пенсії позивачу є неправомірним, оскільки позивач отримував щомісячно таку доплату за службу, а отже, вона мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначенні пенсії за вислугу років.
Отже, доплата за службу в нічний час, надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, які позивач отримував постійно під час проходження служби та, з яких нараховані і сплачені страхові внески підлягають включенню до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області не надало органу, який призначає пенсію, документи, що підтверджують отримання позивачем усіх видів доплат до грошового забезпечення та безпідставно не включило у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роках: доплату за службу в нічний час, надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, що призвело до неправильного нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Враховуючи те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області такі дії ГУ ДСНС вважають правомірними та заперечують проти перерахунку позивачу пенсії, суд дійшов висновку, що задля повного відновлення порушеного права позивача, позов необхідно задовольнити повністю, зобов'язавши обох відповідачів вчинити дії спрямовані на належне пенсійне забезпечення ОСОБА_1
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати в розмірі 551 грн.21 коп., понесені позивачем ОСОБА_1, слід стягнути з відповідачів пропорційно задоволеним позовним вимогам. З Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області - 2/3 частини судових витрат, що складає 367,47 гривень, а з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - 1/3 частину судових витрат, що складає 183,74 гривень.
На підставі викладеного, керуючись Законами України №2262-ХІІ від 09.04.1992, №2011-ХІІ від 20.12.1991, постановою КМУ України №1294 від 07.11.2007, ст.ст. 2, 10, 11, 17, 18, 69-72, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у київській області, Головного управління пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років доплати за службу в нічний час; надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах; матеріальну допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію.
Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років доплату за службу в нічний час, надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, та у відповідності до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, направити їх до органу, що призначає пенсію.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 23 вересня 2015 року в повному обсязі з урахуванням грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 роки, з включенням до них доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, що нараховувались та виплачувались в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року, та з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя А.О.Залеська