Постанова від 18.04.2016 по справі 366/793/16-а

Справа № 366/793/16-а

Провадження № 2-а/366/13/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2016 року Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючого судді Корчкова А.А., за участю секретаря Пилипенко Н.М., розглянувши в судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24 березня 2016 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати рішення Управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області про відмову в наданні ОСОБА_1 статусу особи «інвалід війни» протиправними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області надати ОСОБА_1 статус особи «інвалід війни» та видати відповідне посвідчення.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що, у відповідності до п. 1 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», він, як особа, що брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в якості вільнонайманої особи військової частини, і став інвалідом, має право отримати статус інваліда війни.

Після звернення до відповідача з документами за видачею посвідчення інваліда війни та надання належних пільг, йому було відмовлено з посиланням на те, що не підтверджено те, що він отримав захворювання під час виконання обов'язків військової служби.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у видачі йому відповідного посвідчення неправомірними та протизаконними.

У зв'язку з викладеним позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови видачі посвідчення інваліда війни неправомірними, зобов'язати УПСЗН Іванківської РДА надати йому статус «інвалід війни» та видати відповідне посвідчення інваліда війни.

Позивач та його представник в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Надали до суду заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслали до суду письмове заперечення та заяву, в якій просять справу розглянути без їх участі.

Суд вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав

Відповідно до п.4 постанови КМ України від 12.05.1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни», посвідчення учасникам війни та особам, як прирівняні до учасників війни, видаються Міністерством праці та соціальної політики України.

12.02.2016 року ОСОБА_1 (на своє звернення до відповідача щодо видачі йому посвідчення інваліда війни) отримав відмову з посиланням на те, що, відповідно п.1 ст.7 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до інвалідів війни належать інваліди з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами. Тобто військовослужбовці, які під час виконання обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС отримали захворювання (інвалідність) пов'язану з виконанням обов'язків військової служби відносяться до інвалідів війни. Пунктом 10 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою КМ України від 12.05.1994 № 302 зокрема, визначено, що посвідчення "інваліда війни" видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.Визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм та каліцтва у військовослужбовців, військовозобов'язаних і колишніх військовослужбовців покладено на військово-лікарські експертизи. Військово - лікарські комісії приймають рішення про причинний зв'язок інвалідності військовослужбовців, які отримали поранення, контузії, каліцтво під час виконання обов'язків військової служби, у такому формулюванні "Поранення (травма, контузія, каліцтзо), ТАК, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби."Згідно наданих документів ОСОБА_1 встановлено 1 групу інвалідності пов'язану з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, яка підтверджує зв'язок захворювання з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, але не підтверджує те що він отримав захворювання під час виконання обов'язків військової служби .

Суд вважає таке посилання безпідставним, виходячи з наступного.

Позивач надав до суду посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи (1 категорія), серія НОМЕР_1 , дата видачі 06.10.1994 року та вкладку до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи № НОМЕР_2 , яка дійсна довічно. Факт захворювання ОСОБА_1 внаслідок роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧПЕС підтверджується також Експертним висновком від 20.09.1994 № 17/94.

Відповідно до довідки Міністерства охорони здоров'я України сер. МСЕ, серії 2-18 АЗ № 206732 від 27.09.1994 року позивачеві встановлено 2 групу інвалідності довічно (захворювання пов'язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС).

Відповідно до наданої довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0512170, ОСОБА_1 надано першу групу інвалідності, підгрупа «Б» з 28 серпня 2015 року довічно (захворювання пов'язане з роботами по ЛНА на ЧАЕС).

Архівною довідкою підтверджується факт того, що ОСОБА_1 з 08.10.1986 року по 20.12.1990 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У відмові в наданні статусу інваліда війни відповідач посилається на постанову КМ України № 302 від 12.05.1994 року, де зазначено, що визначення причинного зв'язку захворювань військовослужбовців, військовозобов'язаних і колишніх військовослужбовців покладено на військово-лікарські експертизи. ВЛК приймають рішення про причинний зв'язок інвалідності військовослужбовців.

В даному випадку позивач не відноситься до числа військовослужбовців, оскільки був особою вільнонайманого складу військової частини - Чорнобильської КЕЧ (комунально-експлуатаційної частини) району, що підтверджується випискою з трудової книжки ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою вільнонайманого складу військової частини - Чорнобильської КЕЧ (комунально-експлуатаційної частини) району, яка дислокувалася в м. Чорнобиль, що не оспорюється жодною із сторін, став інвалідом внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ЛНА на ЧАЕС, а тому відповідно до вищевказаної норми є особою, яка належить до інвалідів війни та має право на отримання документу, що підтверджує зазначений статус.

Керуючись ст. 11, 71, 86, 160, 122 ч.4, 158-163 КАС України, ст. 4, 7, 18 Закону України «Про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності з вимогою вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни.

Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення Іванківської районної державної адміністрації Київської області видати ОСОБА_1 посвідчення інваліда війни на підставі наданих документів відповідно до п.1 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Від сплати судового збору сторони звільнити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя А.А. Корчков