Постанова від 19.04.2016 по справі 295/4852/16-а

Справа №295/4852/16-а

Категорія 87

2-а/295/165/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.04.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" внаслідок реорганізації з 12 лютого 2016 року управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області реорганізоване у Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Суд у відповідності із ст. 55 КАС України замінює відповідача по справі з управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними та протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Житомирі Житомирської області здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії із 18.02.2014 року, включивши до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення до відпусток, відповідно до довідки виданої Житомирською митницею Міндоходів України №180/К/06-70-05 від 10.03.2016 року у розмірі 80 % від вказаної суми заробітної плати, зі збереженням базового місця для розрахунку індексації пенсії. Крім того, просить зобов'язати відповідача виконати постанову негайно, в порядку встановленому для виконання судових рішень.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що при розрахунку пенсії як державному службовцю, пенсійним фондом не були враховані фактично отримані в складі заробітної плати суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, що є порушенням абз. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» та призвело до зниження розміру її пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на пенсійному обліку і отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».

11.03.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, як державному службовцю, відповідно до поданих документів до сум заробітку, з яких обчислюється пенсія суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 25.03.2016 року за № 133-К-8 позивачу ОСОБА_1 роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії суперечить чинному законодавству та для перерахунку розміру пенсії немає підстав.

Зі змісту довідки виданої Житомирською митницею ДФС України №180/К/06-70-05 від 10.03.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 працювала на посаді головного інспектора в Житомирській митниці та за період із січня 2006 року по січень 2014 року виплати індексації доходів громадян, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань становили 33135,15 грн., на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які не були включені до складу заробітної плати при визначенні розміру пенсії.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу".

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У частині першій статті 1 Закону №108/95?ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану відпустку входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11 та від 03.06.2014 року.

Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4/-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною плати.

З огляду на викладене, сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

В силу ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії позивачу слід провести із 01.03.2016 року, який обчислюється з моменту звернення із заявою про проведення перерахунку - 11.03.2016 року.

В задоволенні позовних вимог позивача щодо збереження базового місяця для проведення індексації суд відмовляє, оскільки чинним законодавством не передбачено порядку та можливості збереження базового місяця для нарахування індексації.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 99, 100, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) здійснити перерахунок пенсії, яка призначена ОСОБА_1 у розмірі 80 % заробітної плати, відповідно до Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи із 01.03.2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати Житомирське об'єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути із Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області (управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області) на користь держави судовий збір у розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман