Справа № 161/1058/16-а
Провадження № 2-а/161/101/16
06 квітня 2016 року м.Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі: головуючого судді - Івасюти Л.В.
при секретарі - Заболотько Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднання управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -
Позов мотивує тим, що 17 червня 2015 року помер її син ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть. За життя, ОСОБА_2 відносився до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і перебував на обліку в ОСОБА_3 пенсійного фонду України в м. Луцьку, як одержувач пенсії по інвалідності внаслідок захворювання з 26.06.2001 року та отримував додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». 29 грудня 2012 року постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Луцьку здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01.09.2012 року з урахуванням заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в липні 1986 року, згідно довідки №216 від 03.10.2007 року. 12.11.2015р. позивач звернулась в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районні Волинської області з заявою про призначення (переводу) пенсії у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника ОСОБА_2, які були на його утриманні. До заяви було надано весь перелік документів необхідний для призначення зазначеної пенсії. Однак, 20 листопада 2015 року рішенням управління Пенсійного фонду в Луцькому районі, посилаючись на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою ПФУ № 22-1 від 25.11.2005., їй було відмовлено в переводі пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з тим, що ніби то довідка Луківської сільської ради Рожищенського району від 11.11.2015 року №414 не може бути документом, що підтверджує перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2, оскільки згідно даної довідки вищезгадані особи були зареєстровані та проживали за різними адресами.
Посилаючись на викладене, вважає зазначене рішення протиправним та просить його скасувати та зобов'язати ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області призначити ОСОБА_1пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2, відповідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 06.04.2016року неналежного відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області замінено на належного відповідача - Луцьке об'єднання управління Пенсійного фонду України у Волинській області.
Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, згідно з якою позовні вимоги підтримує з підстав зазначених в позовній заяві. Просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позов не визнає.
Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 46 Конституції України закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що 17 червня 2015 року помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
За життя ОСОБА_2 відносився до 1-ї категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і перебував на обліку в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку, як одержувач пенсії по інвалідності внаслідок захворювання з 26.06.2001 року та отримував додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю, згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно експертного висновку Львівської регіональної міжвідомчої експертної комісії №17730 захворювання, що привело до смерті ОСОБА_2, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.
Згідно з п.1 ч.2 вказаної статті непрацездатними членами сім'ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Як вбачається зі свідоцтва про народження від 30 травня 1979р. після смерті ОСОБА_2 залишилась матір ОСОБА_1, яка на момент його смерті була пенсійного віку та призначена відповідна пенсія за віком.
Згідно з положеннями п.3 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
12.11.2015р. позивач звернулась в ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районні Волинської області з заявою про призначення (переводу) пенсії у зв'язку з втратою годувальника непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника ОСОБА_2, які були на його утриманні.
20 листопада 2015 року рішенням ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Волинській області, посилаючись на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою ПФУ № 22-1 від 25.11.2005., позивачу було відмовлено в переводі пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника, у зв'язку з тим, що ніби то довідка Луківської сільської ради Рожищенського району від 11.11.2015 року №414 не може бути документом, що підтверджує перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2, оскільки згідно даної довідки вищезгадані особи були зареєстровані та проживали за різними адресами.
Як передбачено п.2.11 Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України, за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї приймаються довідки житлово - експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється в судовому порядку.
У відповідності до зазначеної норми та на підтвердження факту перебування позивача на утриманні сина ОСОБА_2, позивачем при поданні заяви до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у Луцькому районі було надано довідку Луківської сільської ради Рожищенського району від 11.11.2015 року №414, в якій зазначено, про те, що ОСОБА_1, яка зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, але фактично проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2 була на утриманні сина ОСОБА_2, який зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3 до його смерті 17.06.2015р.
Як встановлено зі змісту позовної заяви у зв'язку з похилим віком, станом здоров'я, позивача, допомогу та постійний догляд здійснював син ОСОБА_2
Безпідставним є твердження відповідача, про те, що, зазначена довідка Луківської міської ради не може бути документом, що підтверджує перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2, оскільки, вимога щодо проживання разом з годувальником за однією адресою, як зазначено в п.2.11 Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного Фонду України, на думку суду, стосується випадку подання довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Як вбачається зі змісту довідки Луківської міської ради від 11.11.2015 року №414 позивачу було видано не довідку про реєстрацію місця проживання, а довідку про перебування ОСОБА_1 на утриманні сина ОСОБА_2, який помер 17 червня 2015 року.
Виходячи зі змісту ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, як наслідок, обов'язкової реєстрації місця проживання (разом з годувальником за однією адресою) не вимагається. Обов'язковими умовами призначення такої пенсії є непрацездатність членів сім'ї померлого годувальника та перебування їх на його утриманні.
З огляду на те, що позивач є матір'ю ОСОБА_2 та як непрацездатний член сім'ї померлого перебувала на його утриманні, що підтверджується довідкою Луківської сільської ради, поясненнями позивача, тому суд приходить до висновку, що рішення про відмову в переводі з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Не відповідають фактичним обставинам справи твердження відповідача, що для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не була надана довідка про заробітну плату ОСОБА_2 в зоні відчуження, а відповідно до довідки від 30.07.2001 року, виданої ТОВ «Луцькавтодор», яка знаходиться в архівній пенсійній справі первинні документи не збереглися і розшифрувати нарахування заробітної плати за липень 1986 року, неможливо.
Однак, 29.12.2012 року постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в м. Луцьку про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії, задоволено. Зобов'язано ОСОБА_3 Пенсійного фонду України у м. Луцьку здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 починаючи з 01 вересня 2012 року з урахуванням заробітку одержаного за роботу в зоні відчуження в липні 1986 року, згідно довідки №216 від 03.10.2007 року ЗАТ «Луцькавтодор» про заробітну плату ОСОБА_2 в населених пунктах Іллінці та Лубянка з 07 липня 1986 року по 16 липня 1986 року за місцем роботи ЗАТ «Луцькавтодор», відповідно до порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також провести відповідні виплати.
Як встановлено у вказаній постанові, що 03.10.2007 року ЗАТ «Луцькавтодор» було видано довідку №216 в якій зазначено посаду ОСОБА_2, посадовий оклад (тарифну ставку), номер відомості, по якій була здійснена виплата за липень 1986 року, зону безпечності (1,2), кількість відпрацьованих днів та годин, кратність (3,4). Крім того було встановлено наявність книги по нарахуванню заробітної плати, наказ про відрядження ОСОБА_2 на строк 10 днів, з 07 липня по 16 липня 1986року.
За таких обставин суд приходить до висновку, що вказана відповідачем довідка ТОВ «Луцькавтодор» від 30.07.2001 року не є підставою для відмови у призначенні пенсії позивачу, оскільки згідно зазначеною вище постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.12.2012 року підставою для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 була довідка ЗАТ «Луцькавтодор» № 126 від 03.10.2007 року в якій зазначено посаду ОСОБА_2, посадовий оклад (тарифну ставку), номер відомості, по якій була здійснена виплата за липень 1986 року, зону безпечності (1,2), кількість відпрацьованих днів та годин, кратність (3,4).
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 16 грудня 2015 року № 1055, Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1055, реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України за переліком згідно з додатком 1. ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі реорганізовується в Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України.
У зв'язку з реорганізацією, представником позивача було подано суду заяву про заміну відповідача ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі на Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, з огляду на реорганізацією ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі в Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України, яке є правонаступником прав та обов'язків зазначеного управління, тому саме Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України, як правонаступника, слід зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2, відповідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Частиною 3 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні спору керується принципом. законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та ( або ) визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів особи.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України).
Керуючись ст.ст. 7, 10, 71, 159-163 КАС України, суд-
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Луцькому районі Волинської області від 20.11.2015 року про відмову в переводі з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника ОСОБА_1.
Зобов'язати Луцьке об'єднання управління Пенсійного фонду України у Волинській області призначити ОСОБА_1 пенсію, у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2, відповідно ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя Луцького міськрайонного суду Л.В. Івасюта