Рішення від 21.04.2016 по справі 766/1488/16-ц

Справа №766/1488/16-ц

н/п 2-о/766/91/16

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.04.2016 Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Рядчої Т.І.

за участю секретаря Гуменюк Н.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, зацікавлена особа: Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. Мотивуючи тим, що 13.02.2015р. ОСОБА_1 та ОСОБА_3В уклали шлюб. 12.01.2015 року у подружжя народилась дитина ОСОБА_2, місцем народження дитини є місто Джанкой АР Крим, що є тимчасово окупованою територією.

Отримане заявником свідоцтво про народження не визнається дійсним тому відмовлено в державній реєстрації народження дитини, з посиланням на невідповідність наданих для реєстрації документів вимогам ст. 9 ЗУ "Про забезпечення прав та свобод громадян на тимчасово окупованій території України".

Просить суд встановити факт народження дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження Автономна республіка Крим м. Джанкой.

Заявник в судове засідання не з'явився, однак надав заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник зацікавленої особи в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд справи без його участі, у розгляді заяви покладається на компетентність суду.

Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серія І-КЕ №129510 виданого 13.02.2015р. Київським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Полтавського міського управління юстиції 13.02.2015 р. укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3, про що зроблений актовий запис №22.

Відповідно до свідоцтва про народження серія І-АЯ №645890 від 22.01.2016р. ОСОБА_2 народився 12.01.2016 року про що складено запис №60. Відповідно до відповіді Міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 18.04.2016р. роз'яснено, що причиною відмови в реєстрації народження дитини, є свідоцтво видане органом АР Крим, яке є недійсними і не створює правових наслідків.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 7 ч. 1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід"ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно п.п.1,2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження його дитини.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч.1ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно дост.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України»: «особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України».

Судом встановлено, що 12.01.2016 в м. Джанкой АР Крим народився ОСОБА_2, про що було видане свідоцтво про народження, яке відповідно до ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсними і не створює правових наслідків,батьки дитини є громадянами України.

З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники та їх дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтво про народження їх дитини, виданого державним органом України.

Керуючись ст. ст.10, 60, 234, 256, 257-1 ЦПК України, ст.49 ЦК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, зацікавлена особа Міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області про встановлення факту народження - задовольнити.

Встановити юридичний факт, що ОСОБА_2, народився на тимчасово окупованій території 12.01.2016 року, місце народження: м. Джанкой, Джанкойський район, Автономної Республіки Крим, у батьків: мати - ОСОБА_3, дата народження 25.10.1986 року, громадянка України, місце реєстрації - АДРЕСА_1; батько - ОСОБА_1, дата народження - 02.06.1981 року, громадянин України, місце реєстрації - Донецька область, Мар"їнський район, с. Старомихайлівка, вул. Леніна, буд. 77.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області.

СуддяОСОБА_4