19 квітня 2016 р. Справа № 591/711/16-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Зарічного районного суду м. Суми від 01.03.2016р. по справі № 591/711/16-а
за позовом ОСОБА_1
до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, яке є правонаступником управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (надалі по тексту - відповідач), в якому просила суд:
- визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову здійснити їй перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії посадової особи органів місцевого самоврядування з урахуванням довідок, виданих управлінням майном обласної ради «Про складові заробітної плати (набавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 25.01.2016р. № 25 за період з грудня 2009 року по листопад 2014 року та довідки «Про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 08 грудня 2014 року від 08.12.2014р. № 2 із застосуванням відсоткового відношення в розмірі 70 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке застосовувалося на момент нарахування пенсії;
- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити з 26 січня 2016 року їй перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії посадової особи органів місцевого самоврядування з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за вищезазначеними довідками.
Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 01.03.2016р. зазначений позов задоволено.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Суми в частині відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Суми починаючи з 01 лютого 2016 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, визначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з врахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідок виданих Управлінням майном обласної ради від 25.01.2016 року № 25 та від 08.12.2014 року № 2 в розмірі 70 відсотків.
Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 4 постанови Кабінету Міністрів № 865 від 31.05.2000р., Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Правлінням Пенсійного фонду України 25.11.2005р. № 22-1, ст.ст. 2, 49 Кодексу адміністративного судочинства України, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення ,яким в задоволенні позову гр. ОСОБА_1 відмовити.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 09.12.2014 року призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 70%.
28.01.2016 року позивачка звернулася до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення з урахуванням довідки виданої Управлінням майном обласної ради від 25.01.2016 року №25, однак листом Управління Пенсійного фонду України в м. Суми від 04.02.2016 року за №37/к їй було повідомлено, що підстави для здійснення перерахунку пенсії відсутні.
Позивач, не погодившись з такою відмовою відповідача звернулася до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідок виданих Управлінням майном обласної ради від 25.01.2016 року № 25 та від 08.12.2014 року № 2.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу".
Наведеним законом не врегульовано порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до цього Закону.
За приписами ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Таким чином, на позивача розповсюджується дія норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку подання та оформлення документів для перерахунку призначеної їй пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. № 22-1 (далі - Порядок).
За приписами п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Вказаним додатком встановлено форму заяви, з якою має звертатися особа, яка просить про перерахунок її пенсії.
Згідно п. 4.3. Порядку не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший.
Таким чином, в органу Пенсійного фонду виникає обов'язок прийняти рішення за наслідками розгляду заяви особи, яка складена у формі, встановленій вказаним Порядком.
Разом з тим, колегією суддів з матеріалів справи встановлено, що заява позивача від 28.01.2016р. не відповідає формі для заяв про перерахунок пенсії, встановленій вищезазначеним Порядком, а укладена в довільній формі (а.с. 10).
Отже, у відповідача обов'язок прийняти рішення щодо перерахунку чи відмови в перерахунку пенсії не виник, оскільки відповідна заява у встановленій вимогами Порядку формі, позивачем подана не була.
При цьому, позивачем не доведено, що він звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка.
На вказану заяву позивача від 28.01.2016р. відповідачем було надано відповідь в порядку розгляду звернень громадян на підставі Закону України «Про звернення громадян», в якій роз'яснено порядок обчислення пенсії заявника у відповідності до вимог чинного законодавства.
Колегія суддів зауважує, що адміністративний суд у відповідності до вимог ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства перевіряє законність рішень, дій, чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, рішення про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1, яку вона оскаржує до суду, управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах не приймалось.
Таким чином, враховуючи, що відповідачем не було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання протиправними дій суб'єкта владних повноважень про відмову здійснити перерахунок пенсії та зобов'язання здійснити її перерахунок.
Між тим, суд першої інстанції не врахував вищезазначених приписів норм матеріального права та не повно з'ясував обставини, які мають значення для справи, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення про задоволення позовних вимог.
Враховуючи викладене, переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова з вищенаведених підстав підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п.п. 1, 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Апеляційну скаргу Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області задовольнити.
Постанову Зарічного районного суду м. Суми від 01.03.2016р. по справі № 591/711/16-а скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Шевцова Н.В.
Повний текст постанови виготовлений 21.04.2016 р.