20 квітня 2016 р. Справа № 644/12117/15-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
при секретарі судового засідання Резніченко Ю.В.
за участю представника позивача Золотарьова С.Ю.
представника відповідача Гребець К.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційну ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 17 березня 2016 року по справі № 644/12117/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова про визнання дій незаконними дії, розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_2 , звернулась до Орджонікідзевського районного суду міста Харкова з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова (далі-відповідач), в якому просила суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова протиправними; визнати незаконним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова від 17 вересня 2015 року про призначення ОСОБА_2 пенсії за віком на загальних умовах; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова нарахувати та виплатити ОСОБА_2 за період з 31 серпня 2015 року по 20 жовтня 2015 року підвищення до пенсії як учаснику бойових дій відповідно до ч.4 ст. 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Постановою Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 17березня 2016 року відмовлено у задоволенні позову (а.с.99, 100-102).
Позивач не погодившись із судовим рішенням суду першої інстанції подала апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати постанову Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 17 березня 2016 року та прийняти новерішення суду, якимзадовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянт посилається на те, що оскаржувана постанова суду є незаконною, необґрунтованою, ухваленою з порушенням норм матеріального і процесуального права та такою, що підлягає скасуванню, у тому числі за недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими. Апелянт доводить, що з огляду на положення ст.45 Закону №1058, п.1.7 Порядку №22-1, перерахунок пенсії позивача за поданими в продовж 3-х місячного строку додаткових документів підлягає з часу призначення пенсії.
Представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.
Представник відповідача заперечував проти апеляційної скарги та наполягав на залишенні її без задоволення.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, щовідповідно до копії посвідченнясерії НОМЕР_1 виданого на ім'я ОСОБА_2 , Позивач відноситься до категорії та користується пільгами учасником бойових дій (а.с.5).
Встановлено, що ОСОБА_3 згідно наказу № 238 від 27 вересня 1982 року з 18 вересня 1982 року була прийнята на посаду штукатура-маляра III розряду у військову частину пп. 39832.
Відповідно до довідки, наданоїХарківськимобласнимвійськовимкомісаріатом, ОСОБА_2 в період з 18 вересня 1982 року по 01 жовтня 1984 року по направленню ІНФОРМАЦІЯ_1 вона працювала за вільним наймом у військових частинах пп. 39832, 716669, які дислокувались в Республіці Афганістан, де в цей час велись бойові дії.
17.09.2015 року ОСОБА_2 звернулась із заявою за відповідною формою до УПФ України в Орджонікідзевському районі м.Харкова за призначенням їй пенсіїза віком. Відповідно до заяви просила не враховувати до стажу певний період роботи до надання відповідних довідок. З правилами подачи в 3-й строк документів ознайомлена. До заяви надавалась трудова книжка. Доказів надання інших документів при зверненні за призначенням пенсіїне надано.
На підставі такого звернення, Відповідачем відповідно до протоколу від17.09.2015 року була призначення пенсія з 31.08.2015 року.
20 жовтня 2015 року ОСОБА_2 зверталась до Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районні міста Харкова із заявами: з проханням зарахувати період 1982 - 1984 років у подвійному розмірі як учаснику бойових дій відповідно до ст. 59 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та надати відповідь на заяву у письмовому вигляді. На звороті заява містить відмітку про те, що ОСОБА_2 консультацію отримала, з розміром пенсії ознайомилась та не потребує письмової відповіді на звернення та з проханням призначити надбавку до пенсії як учаснику бойових дій, до заяви долучені: довідка (оригінал) ІНФОРМАЦІЯ_1 №1/408 від 25вересня 2006 року про те, що з 18 вересня 1982 року по 01 жовтня 1984 року працювала за вільним наймом у Республіці Афганістан, де у цей час велись бойові дії; копія пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 27 жовтня 2006 року, пред'явник якого має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Відповідно до розпорядження від 23.10.2015 року ОСОБА_2 , Відповідачем починаючи з цієї дати проведений перерахунок пенсії, з урахуванням додатково наданих документів, що підтверджує її статус учасника бойових дій. (а.с.30-33)
Згодом, позивач 30.10.2015 року знову звернулась до Відповідача з проханням провести перерахунок раніше призначеної пенсії з часу її призначення, т.б. з 31.08.2015 року з урахуванням додатково наданих в продовж 3-х місячного строку документів.
На це звернення, Відповідачем спрямована письмова відповідь від 06.11.2015 року за №13250-02/32, якою повідомлено, що перерахунок пенсії їй проведений у відповідності до Постанови КМ України №94 від 16.02.1994 року, з 20.10.2015 року, т.б. з часу звернення та подання додаткових документів, що дають право на перерахунок пенсії з урахуванням її статусу учасника бойових дій. Підстав для проведення перерахунку пенсії з 31.08.2015 року підстав немає.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції погодився з висновками Відповідача.
Здійснюючи апеляційний перегляд, колегія судів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Основним спірним питанням в межах цієї справи, є строк, з якого повинно бути проведений перерахунок (обчислення) призначеної позивачу пенсії. На думку позивача, такий перерахунок пенсії повинен бути проведений з часу призначення пенсії - з 31.08.2015 року, тому як додаткові документи, що впливають на його розмір подані впродовж 3-х місяців, а на думку Відповідача, такий перерахунок повинен бути проведений з 20.10.2015 року, т.б. з часу подання таких додаткових документів. Спору про розмір призначеної пенсії між сторонами на даний час немає.
Так, статтею 12 Закону України від 22.10.1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій пенсії або щомісячне грошову утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як вже було встановлено, що за наслідками звернення позивача 17 вересня 2015 року із відповідною заявою про призначення пенсії за віком, їй була призначена пенсія за віком на загальних умовах з 31.08.2015 року. В той же час, 20.10.2015 року позивач додатково додала до Відповідача документи, що мають значення та впливають на обчислення розміру її пенсії. Розпорядженням від 23.10.2015 року позивачу з 20.10.2015 року призначено підвищення учасникам бойових дій у розмірі 25% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячну цільову грошову допомогу у розмірі 40 грн. та щомісячну державну адресну допомогу учасникам бойових дій у розмірі 471 грн. 74 коп. до розміру пенсії, яка встановлена учасникам бойових дій Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» - 165 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратилипрацездатність у розмірі 1772 грн. 10 коп., за нормами встановленими Постановою Кабінету Міністрів України № 94 від 16.02.1994 року.
Колегія суддів зазначає, що вважати протиправним та таким, що підлягає скасуванню рішення Відповідача від 17.09.2015 року, на підставі якого Позивачу було призначено пенсію на підставі її заяви з 31.08.2015 року жодних правових підстав не має. Пенсія позивача призначена у відповідності до діючого законодавства, з урахуванням заяви та додатку до неї.
Отже, внаслідок неправомірних дій відповідача і винесення Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова незаконного розпорядження від 17.09.2015 року, я в період з 31.08.2015 року по 20.10.2015 року отримувала пенсію за віком на загальних умовах без належних підвищень.
Відповідно до стаття 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 із змінами та доповненнями, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч.1 стаття 45 Закону №1058, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
4. Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
5. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Крім того, колегія суддів зазначає наступне, що відповідно допункту 12Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121,Закону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правління Пенсійного фонду України, був прийнятий Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно доЗакону України"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, (у редакції постанови правлінняПенсійного фонду України07.07.2014 № 13-1) (надалі - Порядок).
Так, відповідно до п. 1.6, 1.7 Порядку (в редакції на час звернення позивача за призначенням пенсії), встановлено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
П.1.7 Порядку, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Виходячи з правового аналізу вищенаведених положень норм, що встановлюють та регулюють правила призначення та перерахунку пенсії, колегія суддів зазначає, що в даному випадку законодавцем чітко та неоднозначно встановлено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку, при чому, якщо до заяви про призначення пенсії будуть додані не всі необхідні документи, та вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії.
Як встановлено за матеріалами справи, Позивач при зверненні 17.09.2015 року до відповідача із заявою про призначення пенсії, також подавала заяву про те, що вона протягом 3-х місяців надасть додаткову довідку.
На підставі викладеного, з огляду на положення вимог вищенаведеного законодавства, колегія суддів, враховуючи, що позивач додатково до спливу 3-хї місячного строку, а саме 20.10.2015 року представила пенсійному фонду додаткові документи, що мають значення для підвищення розміру пенсії, тому існують усі правові підстави для проведення перерахунку призначеної пенсії з 31.08.2015 року, тобто з часу її призначення. Правила ч.4 ст.45 Закону №1058 в даному випадку не можуть бути застосовані.
В даному випадку доводи Відповідача, що вони діяли у відповідності до Постанови КМ України №94 від 16.02.1994 року, є безпідставними та необґрунтованими.
Виходячи з пункту 7 Постанови КМУ України №94 від 16.02.1994 року «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України"Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", на який посилається Відповідач, як на підставу для відмови у проведенні перерахунку пенсії з часу її призначення,- громадянам, які набули статусу ветерана війни або особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на якихпоширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", після прийняття цього Закону, пільги надаються з дня звернення.
Колегія суддів зазначає, що посилання Відповідача на положення зазначеної Постанови, як нормативний акт, що регулює питання обчислення, призначення та перерахунку пенсії позивачу є взагалі неприйнятним та безпідставним. Положення цієї Постанови регулюють інші правовідносини щодо пільгового забезпечення, а не пенсійного, крім того, при зверненні позивача до пенсійного фонду за призначенням пенсії 17.09.2015 року та 20.10.2015 року з додатковими документами необхідними для їх врахуванні, ОСОБА_2 вже мала відповідний статус, а не набула його після призначення пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку про часткове задоволення вимог.
За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
З огляду на надання неналежної правової оцінки фактичним обставинам справи та положенням норм матеріального права, привело суд першої інстанції до помилкового висновку про задоволення вимог.
Доводи апеляційної скарги частково спростовують правильність висновків суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції з урахуванням приписів ст.202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення вимог.
Керуючись ст. ст.2, 11, 98, 159, 160, 167, 184, 195, 196, 202, 205, 207, 209, 211-212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду міста Харкова від 17 березня 2016 року по справі № 644/12117/15-а-скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Харкова у перерахунку призначеної пенсії.
Зобов'язатиУправління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова нарахувати та виплатити ОСОБА_2 за період з 31 серпня 2015 року по 20 жовтня 2015 року підвищення до пенсії як учаснику бойових дій відповідно до ч.4 ст. 12 Закону України від 22 жовтня 1993 року «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів, - з дня складення в повному обсязі.
У повному обсязі буде складена 22 квітня 2016 року.
Головуючий суддя (підпис)Яковенко М.М.
Судді(підпис) (підпис) Лях О.П. Старосуд М.І.