Справа № 817/439/16
12 квітня 2016 року 16 год. 40хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Тарасюк Р.В.
відповідача: представник Насанович Н.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Закритого акціонерного товариства №8 "Рівнеагроспецмонтаж"
до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
Закрите акціонерне товариство №8 "Рівнеагроспецмонтаж" звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що ДПІ у м.Рівному проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету, за результатами якої складно акт №48/17-16-15-01-07. За наслідками проведеної перевірки ДПІ у м.Рівному встановлено, що позивачем несвоєчасно, із пропуском строку в 1778, 1807, 1769, 1747, 1839, 1737 календарних днів сплачено суму самостійно визначеного податкового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 34637,3 грн. ДПІ у м.Рівному прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.02.2016 року №0001561501, яким ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 6927,46 грн. Зазначає, що контролюючий орган вправі застосовувати штрафні санкції за порушення платником податків граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання шляхом подання декларації за відповідний період, лише виходячи з розміру погашеної (сплаченої) суми податкового боргу та лише в межах строку давності 1095 днів. Вказує, що термін притягнення позивача до відповідальності за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань сплинув. Враховуючи вищезазначене, просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 15.02.2016р. №0001561501.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.
Відповідач позов не визнав та подав письмові заперечення. Вказав, що ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» порушено вимоги податкового законодавства в частині своєчасності сплати грошового зобов'язання, а саме по податку на додану вартість по податкових деклараціях: №51498 від 21.06.2010р., №71613 від 20.07.2010р., №85724 від 19.08.2010р., №88213 від 08.09.2010р. №112435 від 20.10.2010р. Вказані грошові зобов'язання сплачені відповідачем 13.07.2015 р. та 04.08.2015 р. від реалізації майна позивача. Зазначає, що виходячи зі змісту норм ст.14, 114 та 102 ПК України фінансові санкції можуть бути нараховані не пізніше 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку виконання податкового зобов'язання або за днем його фактичного виконання. Вказує, що саме з дати внесення платежу й слід обчислювати строк нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату відповідного зобов'язання. Відтак, ДПІ у м. Рівному правомірно визначено фінансову (штрафну) санкцію не пізніше закінчення 1095 дня, тобто строк давності притягнення не закінчився. Тому, податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Рівному від 15.02.2016 року №0001561501 прийняте правомірно та у відповідності до норм податкового законодавства.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнала з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову, просить у його задоволенні відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно встановивши обставини адміністративної справи відповідно до норм матеріального права на підставі досліджених судом у судовому засіданні доказів, з дотриманням норм процесуального права, суд вважає, що позов слід задовольнити.
Судом встановлено, що 28.01.2016 року Державною податковою інспекцією у м.Рівному Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету по ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж», за результатами якої складно акт №48/17-16-15-01-07.
В акті перевірки ДПІ у м.Рівному зазначено, що ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» несвоєчасно сплатило узгоджені податкові зобов'язання по податку на додану вартість, зокрема:
- згідно податкової декларації з ПДВ №85724 від 19.08.2010р. Товариством задекларовано грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 5825 грн., граничний термін сплати настав 30.08.2010р., фактично сплачено 13.07.2015р., термін прострочення складає 1778 днів;
- згідно податкової декларації з ПДВ №71613 від 20.07.2010р. задекларовано Грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 1195 грн., граничний термін сплати настав 30.07.2010р., фактично сплачено 13.07.2015р., термін прострочення складає 1807 днів;
- згідно податкової декларації з ПДВ №88213 від 08.09.2010р. задекларовано грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 12733,65 грн., граничний термін сплати настав 30.09.2010р., фактично сплачено 04.08.2015р., термін прострочення складає 1769 днів;
- згідно податкової декларації з ПДВ №88213 від 08.09.2010р. задекларовано грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 2952,35 грн., граничний термін сплати настав 30.09.2010р., фактично сплачено 13.07.2015р., термін прострочення складає 1747 днів;
- згідно податкової декларації з ПДВ №51498 від 21.06.2010р. задекларовано грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 8391,30 грн., граничний термін сплати настав 30.06.2010р., фактично сплачено 13.07.2015р., термін прострочення складає 1839 днів;
- згідно податкової декларації з ПДВ №112435 від 20.10.2010р. задекларовано грошове зобов'язання з ПДВ в розмірі 3540 грн., граничний термін сплати настав 30.10.2010р., фактично сплачено 04.08.2015р., термін прострочення складає 1737 днів.
На підставі цього ДПІ у м.Рівному зроблено висновок, що ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» несвоєчасно, із пропуском строку в 1778, 1807, 1769, 1747, 1839, 1737 календарних днів сплатило суму самостійно визначеного податкового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 34637,3 грн.
15.02.2016 року ДПІ у м.Рівному прийнято податкове повідомлення-рішення №0001561501, яким ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» нараховано штрафну (фінансову) санкцію в розмірі 6927,46 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на період подання декларації) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з пп.«а» пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Зазначені положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» кореспондуються з положеннями Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р.
Відповідно до п. п.203.1, 203.2 ст.203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Починаючи з 01.01.2011р., платники податків несуть відповідальність, передбачену нормами Податкового кодексу України, зокрема, у разі виявлення порушень за результатами камеральних перевірок.
Відповідно до п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Граничні строки застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до платників податків відповідають строкам давності для нарахування податкових зобов'язань, визначеним статтею 102 цього Кодексу.
Згідно з п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
З системного аналізу вищевказаних норм слідує, що контролюючий орган вправі застосовувати штрафні санкції за порушення платником податків граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання шляхом подання декларації за відповідний період, лише виходячи з розміру погашеної (сплаченої) суми податкового боргу та лише в межах строку давності, тобто 1095 днів, який настає (в даному випадку) за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
Стаття 102 Податкового кодексу України не містить приписів, які надають контролюючому органу право продовжувати зазначені строки для застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Як встановлено судом, граничні строки сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість настали: 30.06.2010р., 30.07.2010р., 30.09.2010р. та 30.10.2010р., тобто з цього періоду почав спливати строк давності. Відповідно термін притягнення позивача до відповідальності за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань сплинув: 30.06.2013р., 30.07.2013р., 30.09.2013р. та 30.10.2013р.
Отже, 1095-денний термін на момент проведення камеральної перевірки минув, а тому в ДПІ у м.Рівному були відсутні законні підстави для притягнення ЗАТ №8 «Рівнеагроспецмонтаж» до відповідальності, передбаченої ст.126 Податкового кодексу України, а відтак податкове повідомлення-рішення від 15.02.2016р. №0001561501 підлягає скасуванню.
Судові витрати присуджуються на користь позивача згідно з ч.1 ст.94 КАС України.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області від 15.02.2016 року №0001561501 про зобов'язання Закритого акціонерного товариства №8 "Рівнеагроспецмонтаж" сплатити штраф з податку на додану вартість у сумі 6927,46 грн.
Присудити на користь позивача Закритого акціонерного товариства №8 "Рівнеагроспецмонтаж" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області судовий збір у розмірі 1378,00 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шарапа В.М.