Справа № 817/627/16
22 квітня 2016 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Жуковська Л.А., перевіривши виконання вимог статті 106 КАС України за позовною заявою
Виборця - ОСОБА_1
доРадивилівської міської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_2 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій
Виборець - ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Радивилівської міської виборчої комісії Рівненської області, ОСОБА_2 Аракеловича- кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади; третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: кандидат на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади ОСОБА_3 про визнання дій такими, що не відповідають вимогам ч. 1 ст. 89 Закону України “Про місцеві вибори” та зобов'язання розглянути найближчому засіданні комісії питання Про визнання ОСОБА_2 таким, що відмовився від посади Радивилівського міського голови об'єднаної територіальної громади Радивилівського району Рівненської області.
При вирішенні питання щодо прийняття адміністративної справи до провадження враховано наступні обставини.
Частиною першою статті 17 КАС України встановлено, що на спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, поширюється компетенція адміністративних судів.
Відповідно до зазначеної норми до адміністративної юрисдикції належать усі спори, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, незалежно від того, чи є стороною у цьому спорі суб'єкт владних повноважень.
Поняття виборчого процесу або процесу референдуму Кодексом адміністративного судочинства України не визначено.
Разом з тим, у відповідності до частини першої ст. 11 Закону України “Про місцеві вибори”, виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
При цьому, частина третя вказаної статті Закону визначає, що виборчий процес включає такі етапи:
1) утворення одномандатних, територіальних виборчих округів;
2) утворення (у разі необхідності), формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;
3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;
4) висування та реєстрація кандидатів;
5) проведення передвиборної агітації;
6) голосування у день виборів;
7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
У випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи:
1) повторне голосування;
2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів (ч. 4 ст. 11 Закону України “Про місцеві вибори”) .
Слід зазначити і те, що згідно приписів ч. 5 ст. 11 Закону України “Про місцеві вибори” виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.
Радивилівська міська виборча комісія на виконання вимог ст.80 Закону України « Про місцеві вибори» офіційно оприлюднила результати місцевих виборів від 27 березня 2016 року щодо обрання Радивилівського міського голови об'єднаної територіальної громади у районній газеті «Сурми Радивилів» № 13 (225) від 01 квітня 2016 року.
Таким чином, заявлений ОСОБА_1 адміністративний позов подано після закінчення виборчого процесу.
Спори, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій чи комісій з референдуму, які виникли поза межами етапів виборчого процесу та процесу референдуму або не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму, не належать до спорів, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, а тому визначення юрисдикції таких спорів та їх розгляд проводяться в загальному порядку.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Подана виборцем - ОСОБА_1 позовна заява не відповідає вимогам статті 106 КАС України.
Згідно з ч. 3 ст. 106 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що предметом заявлених позовних вимог є відносини, які носять немайновий характер.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі - Закон №3674-VI), судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 №928-VIII, розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2016 року становить 1378,00грн.
Тому, позивачеві при поданні адміністративного позову належало сплатити 1102, 40 грн. судового збору (з розрахунку: 1378,00 грн./міс.*0,04 *2 вимоги немайнового характеру).
Крім того, в частині заяви щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову позивачу слід сплатити судовий збір 413, 40 грн. (0,3 розміру мінімальної заробітної плати).
Проте, позивачем до позовної заяви не додано документу про сплату судового збору за заявлені вимоги немайнового характеру та в частині заяви щодо вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, в загальному розмірі 1515, 80 грн.
Відповідно до ч.1 ст.108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин, адміністративний позов слід залишити без руху та запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання оригіналу платіжного документа про сплату судового збору у встановленому Законом України "Про судовий збір" розмірі (1102, 40 грн.) за заявлені вимоги немайнового характеру та оригіналу платіжного документа про сплату судового збору за подання заяви про забезпечення доказів у розмірі 413, 40 грн. за такими реквізитами: одержувач - УДКСУ у м.Рівному (м.Рівне) 22030101, код ЄДРПОУ 38012714, рахунок №31211206784002, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Рівненській області, МФО банку 833017, призначення платежу: "Судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Рівненський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34847329".
Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 04 травня 2016 року
Керуючись частиною 1 статті 108 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Виборця - ОСОБА_1 до Радивилівської міської виборчої комісії Радивилівського району Рівненської області Кандидата на посаду міського голови Радивилівської міської ради об'єднаної територіальної громади - ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій - залишити без руху.
Встановити Виборцю - ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 04 травня 2016 року
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
Суддя Жуковська Л.А.