Ухвала від 12.04.2016 по справі 817/428/16

УХВАЛА

Справа № 817/428/16

12 квітня 2016 р. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник ОСОБА_1,

відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

ДП "Укрбурштин" ПАТ "ДАК "Українські поліметали"

доРеєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області

про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ДП «Укрбурштин» ПАТ «ДАК «Українські поліметали» звернулося до суду з позовом до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про визнання протиправними дій державного реєстратора Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області ОСОБА_2 щодо вчинення реєстраційної дії та внесення реєстраційного запису до ЄДРПОУ №16081070008007817 від 20.02.2015 року та зобов'язання Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області скасувати реєстраційну дію та вилучити реєстраційний запис до ЄДРПОУ №16081070008007817 від 20.02.2015 року.

В судовому засіданні 12.04.2016 року судом поставлено на обговорення питання щодо передачі справи на розгляд до іншого суду за належною підсудністю.

Представник позивача проти передачі справи не заперечив.

Відповідач участі уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши всі матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку, що дану справу слід передати до місцевого загального суду з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що правовідносини, з приводу яких позивачем заявлено адміністративний позов, стосуються вчинення реєстраційної дії та внесення реєстраційного запису до ЄДРПОУ державним реєстратором Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області.

За змістом п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання Міністерства юстиції» від 31.03.2015 року №150, на Міністерство юстиції України покладено забезпечення здійснення функцій і повноважень Державної реєстраційної служби, що припинилася.

26.11.2015 року прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон № 834).

Так, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року №1952 (далі - Закон №1952), в редакції Закону №834, змінено систему органів, що здійснюють державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 6 Закону №1952 (в редакції чинній на час звернення позивача до суду з адміністративним позовом), організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно. Виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.

На виконання положень Закону №1952, в редакції Закону №834, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 25.12.2015 року №1127, якою затверджено новий Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок №1127).

Крім того, пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону від 26.11.2015 № 834 встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30.04.2016 року.

24.02.2016 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження «Про припинення надання адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців деякими органами державної реєстрації, утвореними Міністерством юстиції» №124-р, яким визначено, що відповідно до підпункту 3 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 26 листопада 2015 р. № 834-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та підпункту 7 пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 26 листопада 2015 р. №835-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» підтримати пропозицію Міністерства юстиції та припинити надання утвореними ним органами державної реєстрації адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, зокрема, Рівненським міським управлінням юстиції.

Судом також встановлено, що 08.11.2013 року рішенням Рівненської міської ради №3507 затверджено Положення про Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради, згідно з п.1 якого Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради є виконавчим органом Рівненської міської ради і утворюється відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про адміністративні послуги», «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» для виконання власних (самоврядних) повноважень, віднесених до відання виконавчих органів Рівненської міської ради та делегованих державою повноважень з організаційного забезпечення надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через Центр надання адміністративних послуг.

Відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 року №118 "Про затвердження Примірного положення про центр надання адміністративних послуг" та на виконання рішення Рівненської міської ради від 08.11.2013 року №3507 «Про затвердження Положення про Управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради» розроблено Положення про Центр надання адміністративних послуг у м. Рівному, яке 11.11.2014 року затверджено рішенням виконавчого комітету Рівненської міської ради №170 (далі - Положення).

Згідно з п.3 цього Положення Центр надання адміністративних послуг у м. Рівному є виконавчим органом Рівненської міської ради, у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, рішеннями центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, Положенням про центр надання адміністративних послуг.

В силу вимог п. «б» ч.1 ст.38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зі змінами, внесеними Законом №834, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, такі делеговані повноваження, як державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Відповідно до Переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через центр надання адміністративних послуг, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг» від 16.05.2014 року № 523-р, через центр надання адміністративних послуг надаються, серед іншого, послуги державної реєстрації: права власності на нерухоме майно інших речових прав на нерухоме майно (крім державної реєстрації іпотеки нерухомого майна); видачі витягу, інформаційної довідки та виписки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Так, до послуг, які надаються Центром надання адміністративних послуг у м. Рівному, зокрема, Відділом Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно управління забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради є надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; взяття на облік безхазяйного нерухомого майна; внесення запису про скасування державної реєстрації прав; скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; внесення змін до записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку з допущенням технічної помилки з вини державного реєстратора прав на нерухоме майно; внесення змін до записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку з допущенням технічної помилки не з вини державного реєстратора прав на нерухоме майно; внесення змін до записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку із зміною відомостей про нерухоме майно, право власності та суб'єкта цього права, інші речові права та суб'єкта цих прав, обтяження прав на нерухоме майно та суб'єкта; державна реєстрація обтяження речового права на нерухоме майно; державна реєстрація іншого речового права на нерухоме майно; державна реєстрація права власності на нерухоме майно, що також підтверджується інформацією на офіційному сайті даного Центру (http://www.cnaprv.gov.ua/services/#e).

Системний аналіз вказаних правових норм дають суду підстави вважати, що оскільки надання Реєстраційною службою Рівненського міського управління юстиції Рівненської області адміністративних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, припинено, а такі послуги надаються Центром надання адміністративних послуг у м. Рівному, що є виконавчим органом Рівненської міської ради, то належним відповідачем у даній справі є саме Центр надання адміністративних послуг у м.Рівному.

Згідно з ч.1 ст.52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Як встановлено судом, Центр надання адміністративних послуг у м. Рівному є виконавчим органом Рівненської міської ради, тобто органом місцевого самоврядування в розумінні п.1 ч.1 ст.18 КАС України, а тому дана адміністративна справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному.

Таким чином, хоча суд встановив, що позивач звернувся не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, він не може допустити заміну первинного відповідача на належного на підставі ч.1 ст.52 КАС України, оскільки це потягне за собою зміну підсудності адміністративної справи.

Водночас, при вирішенні питання щодо передачі справи на розгляд іншому суду суд також враховує, що порушення правил предметної підсудності полягає і в розгляді справи неповноважним судом.

Суд звертає увагу, що відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Практика Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права свідчить, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом (Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року).

Зважаючи на викладене, Рівненський окружний адміністративний суд не має повноважень розглядати вказану справу і вважає за необхідне передати справу на розгляд компетентному суду, що відповідатиме вимогам предметної підсудності, визначеними п.1 ч.1 ст.18 КАС України, і процесуальної економії, позаяк порушення правил предметної підсудності в силу вимог п.4 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового.

Враховуючи викладене, адміністративну справу слід передати на розгляд до Рівненського міського суду Рівненської області з підстав, визначених п.2 ч.1 ст.22 КАС України.

Відповідно до ч.6 ст.22 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності справ не допускаються.

Керуючись ст. 18, ст. 22, ст. 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Передати адміністративну справу № 817/428/16 за адміністративним позовом ДП "Укрбурштин" ПАТ "ДАК "Українські поліметали" до Реєстраційної служби Рівненського міського управління юстиції Рівненської області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинення певних дій на розгляд до Рівненського міського суду Рівненської області

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.

Суддя Шарапа В.М.