01 лютого 2016 рокум. Ужгород№ 807/2369/15
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді - Луцович М.М.
при секретарі судового засідання - Симканич Ю.В.
за участю сторін:
позивача - не з'явився,
представника відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного центру управління та випробування космічних засобів в особі Західного центру радіотехнічного спостереження про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Західного центру радіотехнічного спостереження, Національного центру управління та випробувань космічних засобів , яким просив суд: визнати неправомірними рішення відповідача про відмову у виплаті йому одноразової грошової винагороди та зобов'язати Західний центр радіотехнічного спостереження Національного центру управління та випробувань космічних засобів нарахувати та виплатити йому одноразову грошову винагороду за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України у розмірі 3088, 00 грн.
Ухвалою суду від 26.01.2016 року, що занесена до журналу судового засідання, замінено первинних відповідачів на належного відповідача - Національний центр управління та випробування космічних засобів в особі Західного центру радіотехнічного спостереження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходить дійсну військову службу за контрактом у західному центрі радіотехнічного спостереження Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України на посаді чергового оперативного групи оперативного управління. Строк безперервної військової служби складає 20 календарних років. Позивачем був поданий рапорт до Західного центру радіотехнічного спостереження про виплату винагороди за 20 років безперервної військової служби. Однак, у виплаті винагороди було відмовлено. Вказану відмову вважає неправомірною.
У судове засідання позивач не з'явився, однак надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач надав суду письмові заперечення в яких, зазначив, що позивач проходить військову службу за контрактом в Західному центрі радіотехнічному спостереження, який є філією Національного центру управління та випробувань космічних засобів. Військовослужбовці. Які проходять військову службу за контрактом в даних установах на посадах працівників, відряджені із залишенням на військовій службі з Міністерства Оборони України до Національного космічного агентства України (в травні 2011 року Національне космічне агентство переіменоване в Державне космічне агентство України, який є центральним органом виконавчої влади і до складу якого входить Національний центр управління та випробувань космічних засобів). Відрядженим військовослужбовцям виплачуються у порядку і розмірах, визначених законодавством для військовослужбовців, тільки оклади за військовими званнями і надбавка за вислугу років, тобто частина грошового забезпечення військовослужбовця, яка нараховується згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», а інші складові грошового забезпечення - як для відповідних працівників Державного космічного агентства України, тобто нараховується згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та наказу Національного космічного агентства від 20.09.2005 р. № 228 «Про умови оплати праці працівників Національного центру управління та випробувань космічних засобів, представництв генерального замовника - Національного космічного агентства України». Таким чином, ні постановою КМУ від 30.08.2002 року № 1298, ні наказом НКАУ від 20.09.2005 року № 228 виплата одноразової грошової винагороди за тривалість безперервної військової служби не передбачена. Відтак, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с. 37-38).
Представник відповідача до суду не прибув повторно, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений у передбаченому законом порядку, про причини неприбуття суд не повідомив.
Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, а відтак у відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксація судового процесу технічними засобами не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що майор ОСОБА_1 відряджений до Державного космічного агентства України для виконання програм оборонного (подвійного) призначення із залишенням на військовій службі наказом Міністра оборони України від 26.04.2000 року № 351 та проходить військову службу в Західному центрі радіотехнічного спостереження Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства (а.с. 10). Позивач перебуває на посаді чергового оперативного групи оперативного управління, що підтверджується витягом із послужного списку (а.с. 8).
Крім того, як вбачається із вказаного витягу із послужного списку, станом на 25.07.2015 року строк безперервної військової служби позивача становить 20 календарних років.
05.08.2015 року позивач звернувся до відповідача із рапортом про виплату винагороди за 20 років безперервної військової служби (а.с.7).
Відповідачем було відмовлено у виплаті грошової допомоги, з посиланням на те, що чинне законодавство не передбачає виплати такої винагороди військовослужбовцям, які відряджені до державних органів, установ та організацій (а.с. 13).
Відповідно до ч. 2 статті 16 Закону України "Про Збройні Сили України" №1934-XII від 06.12.1991 р. соціальний і правовий захист військовослужбовців, резервістів, які виконують обов'язки служби у військовому резерві, військовозобов'язаних, призваних на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори, та членів їх сімей здійснюється відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та інших нормативно-правових актів.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991року № 2011-XII (далі - Закон України № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ст. 1 Закону України № 2011-XII соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України № 2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону України № 2011-XII за військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, зберігаються всі види забезпечення, передбачені статтями 9 і 9-1 цього Закону, гарантії та пільги, що надаються за рахунок коштів, призначених у Державному бюджеті України на утримання Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, Державної спеціальної служби транспорту. Перелік посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями у цих державних органах, підприємствах, установах, організаціях, затверджується Президентом України.
Відповідно до ст. 2 Закону України № 2011-XII ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 11.07.2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова № 1294), грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 2 Постанови № 1294 виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Згідно додатку 25 до Постанови № 1294 військовослужбовцям виплачується, як один з додаткових видів грошового забезпечення, одноразова винагорода за тривалість військової служби залежно від тривалості безперервної календарної військової служби. Зокрема, за 20 років служби виплачується 1,5 посадового окладу та 1,5 окладу за військовим званням.
Крім того, Наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року №260 затверджено Інструкцію "Про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам" (далі - Інструкція №260).
Відповідно до п. 1.1 Інструкції № 260 дана Інструкція визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції №260 грошове забезпечення військовослужбовців визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Розміри посадових окладів, окладів за військовими званнями, додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців установлюються відповідно до чинного законодавства.
Зокрема, у відповідності до п. 32.1 Інструкції №260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, одноразово, залежно від тривалості безперервної календарної військової служби, виплачується винагорода в таких розмірах: за строк безперервної календарної військової служби 20 років - розмір винагороди складає 1,5 посадового окладу і окладу за військовим званням. Винагорода за тривалість безперервної військової служби виплачується за місцем штатної служби за наказом командира військової частини, а командирам військових частин (начальникам) - за наказами вищих командирів (начальників). У наказі на підставі особової справи військовослужбовця визначаються строк його безперервної календарної військової служби та розмір винагороди.
Як вбачається з довідки відповідача від 07.10.2015 року № 49 посадовий оклад позивача складає 1934,00 грн., а оклад за військовим званням 125,00 грн. (а.с.9).
Відтак, виходячи з вищенаведеного та у відповідності до норм Постанови 1294 та Інструкції № 260 позивач має право на виплату грошової винагороди за 20 років безперервної військової служби у розмірі 3088,00 коп., а саме: 1,5 розміру посадового окладу та окладу за військовим званням.
Крім того, відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 № 104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій" зазначено, що військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби, відрядженим до державних органів, установ та організацій, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної кримінально-виконавчої служби.
Виплата одноразової грошової винагороди за підтримання високої бойової готовності військ, зразкове виконання службових обов'язків і бездоганну дисципліну відрядженим військовослужбовцям не провадиться.
З наведених правових норм вбачається, що для військовослужбовців передбачено право отримувати певні додаткові види грошового забезпечення, в тому числі і одноразову грошову допомогу за безперервну військову службу. Винятком з правила є виплата одноразової грошової винагороди за підтримання високої бойової готовності військ, зразкове виконання службових обов'язків і бездоганну дисципліну відрядженим військовослужбовця.
Інших обмежень вказаною Постановою Кабінету Міністрів України не передбачено.
Відповідно до статті 2 частини 3 Закону України "Про оплату праці", до структури заробітної плати, зокрема, належать інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до статті 233 частини 2 КЗпП України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Таким чином Закарпатський окружний адміністративний суд вважає, що спірна грошова винагорода передбачена законодавством про оплату праці, а відтак в силу статті 233 частини 2 КЗпП України звернення до суду з позовом з вимогою про стягнення такої винагороди не обмежуються строками звернення до суду.
За таких обставин, суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової винагороди за 20 років безперервної військової служби у розмірі 1,5 посадового окладу та 1,5 окладу за військовим званням, однак відповідач безпідставно відмовив у її виплаті.
Згідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи все вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо неправомірності відмови у виплаті позивачу одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачеві таку винагороду у розмірі 1, 5 посадового окладу та 1,5 окладу за військовим званням, а саме: 3088,00 грн.
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Національного центру управління та випробування космічних засобів в особі Західного центру радіотехнічного спостереження - задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Національного центру управління та випробування космічних засобів в особі Західного центру радіотехнічного спостереження про відмову у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової винагороди за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України.
Зобов'язати Національний центр управління та випробування космічних засобів в особі Західного центру радіотехнічного спостереження нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду за 20 років безперервної служби в Збройних Силах України у розмірі 3088,00(три тисячі вісімдесят вісім гривень 00 коп.) грн.
Присудити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) із Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Національного центру управління та випробування космічних засобів здійснені ним судові витрати в сумі 487,20 (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 КАС України десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяМ.М. Луцович