20 квітня 2016 рокусправа № П/811/3476/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Суховарова А.В. Баранник Н.П. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року позов задоволено.
Суд постановив визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення і премії ОСОБА_1 відомостей про нарахування та виплату доплати за роботу в зоні відчуження упродовж 2013 - 2015 років.
Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Київській області включити у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення і премії ОСОБА_1 відомості про нарахування та виплату доплати за роботу в зоні відчуження упродовж 2013 - 2015 років.
Постанова обґрунтована тим, що надбавка за роботу в зоні відчуження є частиною окладу грошового утримання працівника підрозділу служби цивільного захисту та повинна бути відображена як в грошовому атестаті, так і довідці про додаткові види грошового забезпечення.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що грошові доплати за час служби в зоні ЧАЕС не належать до додаткових видів грошового забезпечення, встановлених указами Президента України чи постановами Кабінету Міністрів України, які визначають умови грошового забезпечення військовослужбовців та працівників органів МНС, відповідно до займаних посад і не належить до фонду оплати праці працівників органів міністерства з надзвичайних ситуацій. Доплата за час служби в зоні ліквідації аварії на ЧАЕС виплачується за рахунок коштів Державного бюджету, передбачених на ліквідацію наслідків Чорнобильської катастрофи, а не за рахунок коштів, які виділяються на грошове забезпечення МНС, Збройних Сил, МВС та інших структур.
В силу пункту 1 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу в Головному управлінняі Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області.
Відповідно до довідки Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області ОСОБА_1 протягом 2013-2015 р.р. отримав доплату за роботу в зоні відчуження в розмірі 40236,95 грн.
Для призначення пенсії Головним управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області надано ОСОБА_1 грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 р.р., в які не включено доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС.
Листом від 29 вересня 2015 року №66/5/5693 Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області повідомило позивача, що доплата за роботу в зоні відчуження не відноситься до переліку видів грошового забезпечення, які передбаченні постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294, тому не може бути включена до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оплата праці громадян, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться за підвищеними тарифними ставками (відрядними розцінками) і посадовими окладами, з урахуванням рівня радіоактивного забруднення ізотопами цезію, складності виконуваних робіт і умов праці.
Згідно до ст. 40 вказаного Закону України військовослужбовцям, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, підвищення оплати праці провадиться шляхом нарахування на оклади грошового утримання надбавок, встановлених статтею 39 цього Закону.
Військовозобов'язаним, вільнонайманим, призваним та направленим для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а також тим, які несуть службу на територіях радіоактивного забруднення, оплата праці провадиться згідно із статтею 39 цього Закону за всі календарні дні роботи на підставі довідки, яка надається військовою частиною.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07.11.2007 р. №1294, установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Цей перелік не є вичерпним, оскільки іншими нормативно-правовими актами запроваджені інші щомісячні надбавки, доплати та підвищення, які теж є щомісячним і додатковими видами грошового забезпечення і також мають зараховуватися при нарахуванні пенсій, проте лише тим особам, котрі отримували їх під час проходження служби і були звільнені з неї вже після їх запровадження.
Так, відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2008 року №831, встановлювалось, що особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцям внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків мінімальної заробітної плати.
Оскільки позивач при проходженні служби в органах Державної служби з надзвичайних ситуацій України протягом 2013- 2015 р.р. та на момент звільнення отримував доплату за роботу в зоні відчуження, Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області повинно було включити доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС. в грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013-2015 р.р. ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області - залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 січня 2016 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Н.П. Баранник