Іменем України
Справа № 2-а/1970/2176/12
03 липня 2012 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
секретаря Вальчук І.М.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Державного підприємства « Чортківське лісове господарство» про зобов 'язання виконати вимоги,
встановив:
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області ( надалі позивач, ДФІ в Тернопільській області) звернулося до адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства « Чортківське лісове господарство» (надалі відповідач, ДП« Чортківське лісове господарство») про зобов'язання ДП « Чортківське лісове господарство» виконати п.5, п.П, п.12 обов'язкових вимог міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Бучацькому та Монастириському районах Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області від 25.11.2011р. №19-20-13-14/1308.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх 4
задовольнити та пояснив, що згідно Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідно до п. 1.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на III квартал 2011 року, МКРВ в Бучацькому та Монастириському районах проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Чортківське лісове господарство» за період з 01.01.2009 р. по 31.08.2011р. За результатами ревізії складено акт ревізії від 11.11.2011 №20-22/122. В результаті виявлених порушень відповідача вимога зобов'язано виконати п.5 вимоги міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Бучацькому та Монастириському районах контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області № 19-20-13-14/1308 від 25.11.2011 року, а саме відшкодувати збитки списання дебіторської заборгованості по ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» та по ТзОВ «Обрій» в сумі 46508, 60 грн. за рахунок винних осіб. п.П - відшкодувати збитки завдані Лісгоспу в сумі 20174, 97 грн, з ДП «Дніпровсько-Тетерівське лісове господарство», п.12 - відшкодувати різницю в цінах сумі 46319, 60грн. з ТзОВ «О.П.С.».
На день звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом дані вимоги не виконані.
Представник відповідача Державного підприємства « Чортківське лісове господарство» в судове засідання повторно не прибув, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, не повідомив причини неприбуття та не подав заяви про розгляд справи за його відсутності. Тому суд вважає, що справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши представлені докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, грунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.
Судом встановлено, що згідно Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», відповідно до п. 1.1.5.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на III квартал 2011 року, МКРВ в Бучацькому та Монастириському районах проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Чортківське лісове господарство» за період з 01.01.2009 р. по 31.08.2011р. За результатами ревізії складено акт ревізії від 11.11.2011 №20-22/122.
Як вбачається з матеріалів справи ревізією правильності списання дебіторської заборгованості встановлено, що в грудні 2010 року, в порушення ст.ст.509,610.611 Цивільного кодексу України, п.8 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку «Дебіторська заборгованість» без вжиття будь-яких заходів претензійно-позовного характеру, бухгалтерією підприємства проведено списання дебіторської заборгованості по ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» та по ТзОВ «Обрій» в загальній сумі 46508, 60 грн.
Ревізією витрат встановлено, що в порушення п.13 постанови Кабінету міністрів України від 29.11.2006 року №1673 «Про стан фінансово-бюджетної дисципліни, заходи щодо посилення боротьби з корупцією та контролю за використанням комунального майна і фінансових ресурсів», ст..75 Господарського кодексу України, в червні 2011 року безкоштовно передано ДП «Дніпровсько-Тетерівське лісове господарство» Київського обласного управління лісового та мисливського господарства бензин А76 на суму 20174, 97 грн.
Ревізією повноти та достовірності розрахунків з підприємствами встановлено, що на підставі договору поставки від 23.04.2011 р. №18/5 відповідачем придбано в ТзОВ «О.П.С.» українську символіку та фото Президента в кількості 162 шт. на загальну суму 968660, 00 грн. За даний товар кошти оплачено в повному обсязі. Співставленням цін на придбані товари, відповідно до висновку комплексного експертного товарознавчо-хімічного дослідження Київського Науково-дослідного інституту судових експертиз від 28.09.2011 року №10350/11-16/10366/11-14 встановлено, що українська символіка та фото придбані по цінах більших, ніж їх ринкова вартість. Загальна сума переплачених коштів становить 46319,60 грн.
На підставі п. 7 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» відповідачу направлено обв'язкові вимоги від 25.11.2011р. №19-20-13-14/1308, відповідно до яких зобов 'язано:
п.5 - відшкодувати збитки списання дебіторської заборгованості по ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» та по ТзОВ «Обрій» в сумі 46508, 60 грн. за рахунок винних осіб.
п.11 - відшкодувати збитки завдані Лісгоспу в сумі 20174, 97 грн, з ДП «Дніпровсько-Тетерівське лісове господарство».
п.12 - відшкодувати різницю в цінах сумі 46319, 60грн. з Товариства з обмеженою відповідальністю «О.П.С».
З врахуванням викладеного, судом встановлено, що відповідачем не виконано п.п. 5, 11, 12 вимог міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Бучацькому та Монастириському районах контрольно - ревізійного управління в Тернопільській області від 25 листопада 2011 року №19-20-13-14/1308, оскільки ним не вжито заходів щодо відшкодувати збитків списання дебіторської заборгованості по ДП «Цюрупинське лісомисливське господарство» та по ТзОВ «Обрій» в сумі 46508, 60, не проведено відповідну роботу щодо відшкодування коштів в сумі 20174, 97 грн, з ДП «Дніпровсько-Тетерівське лісове господарство» та не проведено відповідну роботу щодо відшкодування коштів в сумі 46319, 60грн. з товариства з обмеженою відповідальністю «О.П.С».
Відповідно до п.6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою КМУ від 20.10.2011 №1074 (дія якого поширюється і на територіальні органи центральних органів виконавчої влади), права та обов'язки органів виконавчої влади
переходять у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади.
Постановою КМУ від 20.07.2011 № 765 утворено Державну фінансову інспекцію в Тернопільській області шляхом перетворення Контрольно-ревізійного управління в Тернопільській області.
Таким чином, відповідно до ст. 104 Цивільного кодексу України, постанови КМУ від 20.10.2011 р. №1074 права та обов'язки КРУ в Тернопільській області перейшли до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області.
Відповідно до п.10 ст.10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» органи ДКРС уповноважені звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об 'єктивному дослідженні.
З врахуванням вищенаведеного, суд приходить до переконання, що відповідачем не виконано в п.п.5, 11, 12 вимог міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Бучацькому та Монастириському районах від 25 листопада 2011 року №19-20-13- 14/1308.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області є підставним, ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення
Керуючись Законом України « Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160 -163 КАС України, суд -
1.Позов задовольнити.
2.Зобовязати Державне підприємство « Чортківське лісове господарство» виконати
п.п.5, 11, 12 вимог міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Бучацькому та
Монастириському районах від 25 листопада 2011 року №19-20-13- 14/1308.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Копію постанови направити відповідачу ДП « Чортківське лісове господарство».
Головуючий суддя Дерех Н.В.